Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP: za tydzień umowa z Katarem na dostawy LNG

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ministra skarbu Aleksandra Grada
#

# dochodzi wypowiedź ministra skarbu Aleksandra Grada #

22.06 Warszawa (PAP) - W poniedziałek, 29 czerwca, zostanie podpisana w Katarze umowa na dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe resortu skarbu. Przy podpisaniu obecny będzie szef resortu Aleksander Grad i przedstawiciele katarskiego rządu.

"Bezpieczeństwa energetycznego nie ma, jeśli nie ma wielu kierunków dostaw gazu" - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego minister Grad. Dlatego rząd wspierał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w negocjacjach kontraktu na dostawy gazu LNG do Polski - dodał.

To pierwszy długoterminowy kontrakt od czasu tzw. kontraktu jamalskiego - poinformował resort.

Umowę podpiszą Qatargas, katarski dostawca gazu LNG, oraz PGNiG. Umowa została zaakceptowana przez zarząd PGNiG 19 czerwca, a przez radę nadzorczą spółki 22 czerwca. Umowę zaakceptował też resort skarbu. Negocjacje ze stroną katarską były prowadzone od wiosny 2008 roku.

Kontrakt przewiduje dostarczenie 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześć. gazu) przez okres 20 lat. Jednocześnie strony nie wykluczają zwiększenia dostaw. Jak poinformował na briefingu Grad, pozostały 1 mld m sześc. gazu PGNiG będzie dostarczał poprzez tzw. dostawy spotowe, czyli pochodzące ze średnio- i krótkoterminowych kontraktów.

Grad, pytany o cenę gazu LNG zawartą w kontrakcie, odparł: "to nie jest sztywna cena, to jest pewna formuła cenowa". Dodał, że PGNiG bardzo długo prowadził negocjacje, bo był taki okres, kiedy sama spółka była niezadowolona z tej formuły. "W tej formule mogą być takie sytuacje, że ta cena będzie niższa niż z kontraktów długoterminowych z tzw. rury, jak i wyższa - to zależy od tego, jaką będziemy mieli sytuację w cenie ropy i jaki okres będzie brało się do analizy" - wyjaśnił.

"Myślę, że dla naszego bezpieczeństwa energetycznego taki gazoport jest zbawienny. Jeżeli nie mamy tego typu gazoportu (...), to zawsze bezpieczeństwo jest niższe, trudniej się negocjuje w związku z tym wszelkie kontrakty" - odpowiedział pytany o wpływ kontraktu z Katarem na gazowe rozmowy z Rosją.

"Bardzo nam zależy na tym, żeby mieć również poprawne relacje ze stroną rosyjską, żeby te umowy, które są do tej pory z nimi zawarte realizować i również negocjować kontrakt długoterminowy w taki sposób, aby z jednej strony były zbilansowane potrzeby gazu, a z drugiej większe bezpieczeństwo energetyczne" - podkreślił. Powiedział, że od wielu tygodni negocjacje z Rosją prowadzi wicepremier Waldemar Pawlak i jego zespół. "Wiem że te negocjacje idą w dobrym kierunku" - dodał.

Oddanie terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na 2014 r. i wówczas mają być uruchomione dostawy gazu LNG.

Terminal w Świonoujściu ma zdywersyfikować dostawy gazu do Polski, który obecnie jest sprowadzany wyłącznie gazociągami z kierunku wschodniego. Ma on pozwolić początkowo na odbiór ok. 2,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka Polskie LNG, którym właścicielem jest należący do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. (PAP)

jzi/ pad/ jra/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)