Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Odlicz ulgę, której już nie ma

0
Podziel się:

Choć większość ulg od dochodu to już mgliste wspomnienie, a wiele odliczeń od podatku także odeszło do lamusa to jednak są podatnicy, którzy mogą jeszcze z nich skorzystać. W zeznaniu za 2005 rok można bowiem uwzględnić niewykorzystane ulgi, do których prawo nabyliśmy zgodnie z przepisami w latach ubiegłych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wykorzystaliśmy wcześniej całości obowiązujących limitów.

Odlicz ulgę, której już nie ma

Choć większość ulg od dochodu to już mgliste wspomnienie, a wiele odliczeń od podatku także odeszło do lamusa to jednak są podatnicy, którzy mogą jeszcze z nich skorzystać. W zeznaniu za 2005 rok można bowiem uwzględnić niewykorzystane ulgi, do których prawo nabyliśmy zgodnie z przepisami w latach ubiegłych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wykorzystaliśmy wcześniej całości obowiązujących limitów.

*Ulga remontowa *
Najważniejsza, bo dotycząca najliczniejszej grupy podatników będzie, zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2004 tzw. ulga remontowa.
Z ulgą remontową sytuacja jest prosta: prawa do niej posiada każdy, kto remontował mieszkanie lub dom, do którego posiada tytuł prawny.
Dla nabycia praw do ulgi nie jest istotne, czy ponieśliśmy jakiekolwiek wydatki przed rokiem 2005.

Do odliczenia 19% poniesionych wydatków ale nie więcej, niż
na remont lokalu mieszkalnego 24 868,42 zł
na remont budynku mieszkalnego 29 842,11 zł
na remont instalacji gazowej 4 973,68 zł

Kto może skorzystać z ulgi remontowej?

Do odliczenia uprawnieni są podatnicy, którzy w ubiegłym roku dokonali wydatków na remont lub modernizację lokalu mieszkalnego_ Podstawą odliczenia mogą też być faktury zaliczkowe, czyli ulga przysługuje, gdy poniesienie wydatku nastąpiło w roku 2005, nawet, jeśli faktyczne wykonanie usługi bądź dostawa materiałów nastąpiły już w roku 2006. _ wykorzysty-
wanego na potrzeby własne. Wydatki mogą dotyczyć zakupu materiałów i urządzeń, usług budowlanych, wynajmu sprzętu oraz opłat administracyjnych. Poniesione koszty muszą być udoku-
mentowane fakturami wystawionymi przez podmiot, będący płatnikiem VAT, na nazwisko podatnika. Dokumentem, który może być podstawą odliczenia jest też dowód odprawy celnej lub dowód wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej. Mogą one dotyczyć wydatków na lokal, do którego podatnik posiada tytuł prawny, czyli:

- prawo własności

- umowę najmu lub użyczenia

- umowę tymczasowo zawartą z deweloperem

- umowę dożywocia

Ulga na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2002 zawarli z bankiem prowadzącym kasę_ Ulga z tytułu oszczędzania w kasach mieszkaniowych jest sumowana z ulgą mieszkaniowo - budowlaną. _ mieszkaniową umowę o systematyczne oszczędzanie, mogą nadal korzystać z ulgi. Odliczenie realizuje się po wy-
cofaniu z banku zgromadzonych środ-
ków i przeznaczeniu ich na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli:

1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.Od podatku odliczamy 30% zgromadzonej kwoty, nie więcej jednak, niż 11 tysięcy 340 złotych.

* Uwaga!* Ulga dotyczy tylko oszczędności gromadzonych na tym samym rachunku, w tym samym banku, w którym podatnik gromadził je przed rokiem 2002!
Jeśli ktoś oszczędzał w kasie i korzystał z ulgi budowlanej (budował dom, kupował mieszkanie na rynku pierwotnym itd.), może odpisać od podatku w sumie 35 tys. 910 zł (czyli tyle, ile wynosi ulga budowlana). Oczywiście pod warunkiem, że uprawnienia do obu ulg zyskał przed końcem 2001 roku.

*Ulga budowlana *Ulga ta została zlikwidowana 1 stycznia 2002. Jednak podatnicy, którzy rozpoczęli inwestycję przed końcem roku 2001 mogą wykorzystywać ją także w latach następnych. Odliczenie dotyczy wydatków poniesionych w latach wcześniejszych, które nie znalazły pokrycia w dochodach.

*Ulga uczniowska *
Odliczenie od podatku wydatków na wyszkolenie uczniów także może być wykorzystane w rozliczeniu podatkowym za rok 2005, o ile umowa z uczniem lub szkołą zawarta była przed 1 stycznia 2004 roku i o ile praktyczna nauka zawodu rozpoczęła się przed tą datą.

Ulga uczniowska przysługuje, gdy szkolenie zakończone zostało pozytywnym wynikiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, _ Wniosek o przyznanie ulgi należy złożyć w terminie do jednego miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu. _ przepro-
wadzonego przez upoważniony podmiot. Upoważnienie wydaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, może być ono wystawione odpo-
wiedniej placówce naukowej, bądź też samemu pracodawcy. Wysokość ulgi określana jest w zależności od okresu szkolenia (wynikającego z umowy o pracę). W gminach szczególnie zagrożonych wysokim bezrobociem strukturalnym oraz w miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców pracodawcy przysługuje odliczenie o 20% wyższe.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)