Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parytety w firmach. Trzeba zmuszać przedsiębiorców

0
Podziel się:

O tym, jak zwiększyć liczbę kobiet w zarządach spółek, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Parytety w firmach. Trzeba zmuszać przedsiębiorców
(nyul/iStockphoto)

W krajach Unii kobiety stanowią jedynie 13,7 proc. członków zarządów spółek. Według Kongresu Kobiet może to zmienić ustawowe wprowadzenie kwot w biznesie.

O tym, jak zwiększyć liczbę kobiet w zarządach spółek, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Instytut Spraw Publicznych i Kongres Kobiet.

Tobias Muellensiefen z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej przypomniał, że w zeszłym roku komisarz Viviane Reding wezwała największe koncerny do podpisania zobowiązania, w którym miały obiecać zastępowanie odchodzących mężczyzn z zarządów i rad nadzorczych wykwalifikowanymi kobietami. Cele wyznaczone firmom to 30 proc. kobiet w zarządach do 2015 r. i 40 proc. do 2020 r. Jednak tylko 24 firmy podpisały deklarację.

W UE tylko jeden na siedmiu (13,7 proc) członków zarządów firm notowanych na giełdach jest kobietą. To bardzo mały wzrost w porównaniu z 2010 r., kiedy kobiety stanowiły 11,8 proc. W Polsce wzrost był minimalny z 11,6 proc. w 2010 r. do 11,8 proc. w 2012 r. Muellensiefen podkreślił, że w tym tempie zajęłoby aż 40 lat, by osiągnąć przynajmniej 40 proc. udział kobiet w zarządach.

Dodał, że KE prowadzi konsultacje w sprawie wprowadzenia na unijnym poziomie ewentualnych prawnych środków, by zwiększyć liczbę kobiet w zarządach. Potrwają one do 28 maja. _ - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w tej sprawie _ - zastrzegł.

Wprowadzenie kwot w zarządach spółek było jednym z najważniejszych postulatów zeszłorocznego III Europejskiego Kongresu Kobiet. Prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet Anna Karaszewska przypomniała, że chodzi o 30 proc. kwoty w zarządach spółek skarbu państwa do 2013 r. (40 proc. do 2017 r.), a w zarządach spółek notowanych na giełdzie do 2015 r. (40 proc. do 2020 r.). Przekonywała, że działania na poziomie ustawowym są konieczne, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Potwierdza to przykład Norwegii. Dyrektorka generalna w norweskim Ministerstwie Dzieci, Równości i Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Arni Hole mówiła, że programy promujące kobiety w zarządach nie przyniosły efektów, dopóki nie wprowadzono mechanizmów prawnych. Dziś w Norwegii przedstawiciele każdej z płci mają zagwarantowane przynajmniej 40 proc. miejsc w radach nadzorczych liczących przynajmniej dziewięciu członków. Przepis dotyczy ok. 460 największych firm, państwowych, komunalnych oraz prywatnych, mających status spółek akcyjnych w obrocie publicznym. Nie obowiązuje w tysiącach innych przedsiębiorstw. Doprowadził do zwiększenia odsetka kobiet w radach nadzorczych z 8 proc. do 42 proc.

Czytaj więcej o sytuacji kobiet w pracy
Kobiety w pracy przełamują stereotypy Kobiety decydujące się na pracę w _ męskim _ zawodzie są często nie tylko prawdziwymi specjalistkami w swoim fachu, ale i pasjonatkami w jednym.
Atrakcyjnej kobiecie trudniej o awans Przynajmniej kiedy szefową jest kobieta. Dowiedli tego naukowcy.
Kobieta w zarządzie każdej firmy. Obowiązkowo! Od kiedy i o ile więcej kobiet będzie w zarządach spółek?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)