Prokurator generalny Andrzej Seremet wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały w sprawie podatku pracowników od imprez integracyjnych. Podobny wniosek złożyła w maju rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
Wniosek Seremeta, skierowany bezpośrednio do Izby Finansowej NSA, dotyczy kosztów zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu oraz innych kosztów poniesionych przez pracodawcę w celu organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej, a także innych podobnych imprez.
_ Czy koszty te są dla pracowników przychodem z nieodpłatnego świadczenia? _ - pyta prokurator. Jego zdaniem, uchwała powinna też wyjaśnić sytuację pracowników, którzy zostali zaproszeni przez pracodawcę na imprezę, ale na nią nie przybyli.
W swoim wniosku Seremet wskazał na rozbieżności w orzeczeniach samego NSA. Przypomniał wyroki, w których sąd stwierdzał, że pracownicy nie muszą płacić z tego tytułu podatku, bo nie da się jednoznacznie określić, w jakim zakresie skorzystali ze świadczeń udostępnionych podczas imprezy. Jednocześnie prokurator zacytował przeciwne orzeczenia, w których NSA orzekł, że nieodpłatnym świadczeniem jest już sama możliwość wzięcia udziału w imprezie integracyjnej - niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie w niej uczestniczył i ile zjadł, wypił i z jakich innych świadczeń skorzystał.
Z podobnym wnioskiem zwróciła się w maju do NSA rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, pisząc, że w praktyce nie ma możliwości ustalenia, w jakim zakresie pracownik zaproszony na imprezę integracyjną skorzystał ze świadczeń udostępnionych podczas spotkania integracyjnego. Pod tym względem - zauważyła RPO - imprezy integracyjne różnią się od pakietów medycznych; o ile można ustalić wartość abonamentu na jednego pracownika, o tyle trudno wyliczyć wartość usługi organizacji imprezy integracyjnej w przeliczeniu na jednego zaproszonego.
W połowie stycznia przepisy ustawy podatkowej dotyczące nieodpłatnych świadczeń zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego PKPP _ Lewiatan _. Domaga się uznania za niezgodne z konstytucją przepisów pozwalających urzędom skarbowym żądać podatku od dodatkowych świadczeń pracowniczych, w tym m.in. właśnie od zaproszenia na imprezy integracyjne. Wniosek _ Lewiatana _ czeka na rozpatrzenie przez Trybunał.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Podatek od udziału w imprezie integracyjnej W połowie stycznia PKPP Lewiatan zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT dotyczące nieodpłatnych świadczeń. | |
Fiskus chce opodatkować dochody spółek z... Przedsiębiorcy alarmują. Twierdzą, że projekt Ministerstwa Finansów zahamuje wchodzenie polskich firm na rynki zagraniczne. | |
Korzystne zmiany dla podatników Sejm uchwalił zmiany kilku ustaw podatkowych. |