Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomysł jednolitych stawek CIT w UE "powoli umrze"

0
Podziel się:

Sprawa harmonizacji stawek podatku dochodowego od firm w Unii Europejskiej będzie "powoli umierać". Nic nie wskazuje na to, żeby Komisja Europejska rozpoczęła jakiekolwiek działania w tym kierunku - ocenia wiceminister finansów Igor Chalupec.

"Zdaniem Ministerstwa Finansów temat (harmonizacji) stawek podatkowych będzie powoli umierał. Nie sądzimy, aby dyskusja w tej sprawie miała nabrać tempa. Jesteśmy przekonani, że jest ona wykorzystywana tylko do celów prowadzenia polityki wewnętrznej, a nie dla celów prowadzenia polityki europejskiej" - powiedział w piątek Chalupec w trakcie obrad sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej.

"Nie należy oczekiwać w tym zakresie skoordynowanych działań. Widać, że (harmonizacja stawek podatków dochodowych)
nie ma poparcia" - dodał Chalupec.

Wiceminister zrelacjonował posłom przebieg nieformalnego posiedzenia rady Ecofin, które odbyło się 10 i 11 września. Jednym z tematów obrad rady była sprawa harmonizacji podatków dochodowych, jednak ministrowie finansów i gospodarki państw UE nie zajmowali się kwestią ujednolicenia stawek. Nie rozmawiano także o propozycji francuskiego ministra gospodarki i finansów Nicolasa Sarkozy'ego, który wcześniej chciał uzależnić wysokość funduszy strukturalnych przyznawanych poszczególnym krajom UE od wysokości podatków.

Polska jest zdecydowanie przeciwna próbom harmonizacji stawek podatkowych.

Według wiceministra Chalupca Polska będzie natomiast popierała plan harmonizacji przepisów podatkowych w zakresie stworzenia tzw. skonsolidowanej bazy podatkowej.

Koncepcja zmierzająca do wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania polega na płaceniu całkowitego podatku od zysku, wypracowanego przez wszystkie spółki zależne danej firmy w kraju, gdzie znajduje się jej główna siedziba.

"Stanowisko polskie w tym zakresie jest pozytywne. Według Ministerstwa Finansów polskie firmy mogą na tym więcej zyskać, niż przedsiębiorstwa unijne. Dziś polskie firmy są narażone na relatywnie wyższe koszty związane z koniecznością zapewnienia sobie obsługi prawnej chcąc funkcjonować na rynku europejskim" - powiedział Chalupec.

"Ministrowie finansów (UE) zgodzili się uruchomić prace analityczne, które w przyszłości byłyby podstawą do zaproponowania szczegółowych rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie" - dodał.

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)