Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Problemy z płatnościami. Połowa firm czeka na swoje pieniądze ponad dwa miesiące

13
Podziel się:

Prawie połowa przedsiębiorców oczekiwała na płatności od kontrahentów ponad miesiące po terminie. Coraz większe problemy w tej materii mają handel i przemysł. Kiepsko trzyma się również transport, choć akurat ta gałąź odnotowała poprawę w płatnościach.

Największe problemy z płatnościami mają firmy zajmujące się handlem
Największe problemy z płatnościami mają firmy zajmujące się handlem (Pixabay.com)

Dokładnie 49,6 proc. firm ma problemy z kontrahentami, którzy przekraczają termin uregulowania zobowiązań o dwa miesiące. To spadek o 2,4 pkt proc. w porównaniu z II kwartałem 2019 roku, wynika z analizy Instytutu Keralla Research, wykonanej na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

W najtrudniejszej sytuacji znalazł się handel – niemal dwie na trzy firmy zgłaszają problemy z własnymi kontrahentami. Na początku roku ok. połowa przedsiębiorstw czekała na płatności powyżej 60 dni. Problemem dotknięci są głównie przedsiębiorcy działający w handlu hurtowym – w ciągu roku ich kwota zaległości względem kontrahentów i banków wzrosła o 25 proc.

Inną gałęzią usług, która ma problemy z uzyskaniem należnych sobie pieniędzy, jest transport. Ok. 55 proc. firm działających w tej branży boryka się z takimi kłopotami. Odbija się to na całym rynku i w tym roku odnotowano największy wzrost upadłości w porównaniu z innymi branżami.

Zobacz także: Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Poprawiła się natomiast sytuacja firm budowlanych – w I kwartale kłopoty z kontrahentami zgłaszało ok. dwie trzecie firm. Obecnie co trzecia spółka ma z tym problem. Budownictwo jest branżą, która odnotowuje najmniej opóźnionych płatności.

Zdaniem sześciu na dziesięć badanych firm, ich odbiorcy nie regulują swoich zobowiązań, ponieważ same są doświadczane przez kontrahentów, którzy przekraczają termin swoich płatności. Natomiast cztery na dziesięć zostały wskazane jako te, które kredytują się kosztem innych spółek.

15 proc. przedsiębiorców uważa, że ich klienci nie płacą, ponieważ prowadzą swoje biznesy w sposób nieudolny. Także co szósty wskazał, że realizuje kontrakty na rzecz firm sezonowych, które nie w każdym miesiącu mają fundusze, aby pokryć swoje należności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

msp
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Saper
5 lata temu
Dlaczego Rząd ściąga podatki VAT natychmiast dbając o swoje wpływy a nie dba o przedsiębiorców. Jeżeli są opoznienia niech urząd skarbowy po otrzymaniu zaległej faktury pomoże przedsiębiorcy a nie śle pisma że są opoznienia w należnościach VAT. Sam oddam 5 procent od faktury dla us za pomoc w ściągnięciu moich zaległych ciężko zarobionych pieniędzy.
ivette
5 lata temu
PRZECIEŻ JEST TAK CUDOWNIE !!!
Rzady uczciwy...
5 lata temu
Trzy lata czekam na pieniądze za roboty budżetowe,pieniędzy nie ma za to stado komorników u drzwi.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
yyyeeerrr
5 lata temu
Jest jedno bardzo proste rozwiązanie. Masz nieopłaconą fakturę, idziesz do notariusza ten przybija ci klauzulę wykonalności. I taki tytuł uprawnia cie do wszczęcie postępowania zabezpieczającego u komornika , który to pobiera od Ciebie opłatę jeśli skutecznie dokonał tego zabezpieczenia. Oczywiście to wszystko może być prowadzone tylko z zastrzeżeniem odpowiedzialności majątkowej wnioskodawcy za wyrządzoną szkodę. Po co przedsiębiorcom chyba już z pięćdziesiąty rejestr dłużników ?!
Piada
5 lata temu
W następnym roku będzie jeszcze bardziej ciężko : wyższe płace minimalne, wyższe zusy i podatki, więcej kontroli ,wyższe ceny usług i towarów oraz porządny spadek popytu
zeflik
5 lata temu
Od 20 lat prowadzę dg. Tak słabo z płatnościami jeszcze nie było. Marnie to wszystko widzę.
Debsky
5 lata temu
co do firm handlowych to tu znalazłem ciekawe podsumowanie: smeo.pl/blog/rozwoj-biznesu/wyzwania-i-problemy-firm-handlowych/
tomek
5 lata temu
KGHM tak płaci lub nie