Od dziś ma być łatwiej zarejestrować produkcję ekologicznej żywności, jej przetwarzanie, a także handel _ zdrowymi _ produktami. Zgodnie z nową ustawą o rolnictwie ekologicznym, będzie to możliwe na zasadzie _ jednego okienka _.
Dotychczas każdy, kto zamierzał podjąć działalność ekologiczną - zajmować się rolnictwem, przetwarzaniem _ zdrowych _ produktów spożywczych, ich importem czy sprzedażą, musiał to zgłosić tzw. jednostce certyfikującej i wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Mniej formalności
Teraz część formalności została zniesiona. _ - Według nowych przepisów, osoba zainteresowana podjęciem takiej produkcji będzie musiała powiadomić o tym tylko jednostkę certyfikują, a ta sama przekaże nam niezbędne informacje _ - powiedział Artur Siedlarek z Inspekcji.
Jak wyjaśnił, nowe przepisy pozwalają, aby handel żywnością ekologiczną w małych sklepach nie wymagał rejestracji. Takie punkty nie mogą jej jednak wytwarzać i przechowywać w magazynach.
Ustawa wprowadza także kary finansowe dla jednostek certyfikujących za nieprawidłowy nadzór nad producentami - może je nakładać główny inspektor. Dotychczas jedyną sankcją było cofnięcie upoważnienia jednostce certyfikującej.
Certyfikat produkcji ekologicznej
Jednostki certyfikujące to organizacje, które za zgodą ministra rolnictwa mają obowiązek kontrolowania produkcji rolnictwa ekologicznego. Przyznają one także rolnikom certyfikaty dot. produkcji ekologicznej. Obecnie jest ich w Polsce jedenaście.
Samo zgłoszenie wniosku jest bezpłatne, opłaty pobierają natomiast instytucje które certyfikat przyznają, ponieważ kontrola rolnika który go otrzyma to działalność komercyjna. - _ W przypadku małego gospodarstwa jest to koszt około kilkuset złotych rocznie. Zwracam tu jednak uwagę, że taki producent ekologicznej żywności może ubiegać się o refundację wydatków na certyfikat. Taką refundacją zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa _- mówi Siedlarek.
W Polsce na koniec 2008 roku było 15 tys. 206 gospodarstw ekologicznych, rok wcześniej 11 tys. 870. Przetwórstwem ekologicznej żywności zajmowało się w ubiegłym roku 236 zakładów, a w 2007 r. - 206.
Najwięcej gospodarstw ekologicznych jest w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim i mazowieckim, a przetwórni: w mazowieckim, wielkopolskim, podkarpackim i lubelskim.
- ZOBACZ TAKŻE: