Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejęcie firmy sfinansuje UE

0
Podziel się:

Fundusze unijne zakładają możliwość finansowania fuzji i przejęć. Może sie to okazać tańszą formą niż private equity lub emisja akcji na giełdzie.

Przejęcie firmy sfinansuje UE
(EPA/PAP)

Wykorzystanie środków unijnych przy finansowaniu przejęcia jest najtańszą formą finansowania na rynku - tańszą niż private equity lub emisja akcji na giełdzie.

Finansowanie przejęcia dotacją jest dostępne pomimo braku zdolności kredytowej oraz mimo braku zabezpieczeń na aktywach przedsiębiorstwa.

Budżet UE na lata 2007-2013 stwarza ogromne możliwości dla przedsiębiorstw, które chcą wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną w Polsce, jak i poza granicami kraju. Łączna suma dostępnych środków na realizację szeroko rozumianych działań rozwojowych wyniesie ponad 107,9 mld euro, w tym 85,4 mld z puli UE. Ubiegły rok będzie był rekordowy, jeśli chodzi o wartość fuzji i przejęć na polskim rynku. Polski rynek fuzji i przejęć był wart około 45 mld zł.

Jeżeli weźmiemy na warsztat regulacje Komisji Europejskiej (EC) No 1628/2006 oraz traktatowe przepisy UE, fundusze unijne zakładają możliwość finansowania fuzji i przejęć.

_ Łączna suma dostępnych środków na realizację szeroko rozumianych działań rozwojowych wyniesie ponad 107,9 mld euro, w tym 85,4 mld z puli UE. _ Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą realizować transakcję poniżej 3 mln euro, mają poważny problem z dostępem do kapitału i źródeł finansowania. Dotacja unijna jest lekarstwem na takie kłopoty. W niektórych przypadkach, zarząd firmy, wykorzystując środki bezzwrotne, może planować swoje inwestycje agresywniej, ponieważ otrzymuje 100% kapitału za cenę 30%.

Firma przejmująca nie musi zwracać środków jeśli rzeczywiście dokona transakcji przejęcia zgodnie z wymaganiami prawnymi i proceduralnymi UE.

Warunki przejęcia

Takie transakcje są jednak obwarowane pewnymi warunkami. Podstawowym jest fakt, że w transakcja musi mieć cechy tzw. ,,inwestycji początkowej". Oznacza to, że przejęcie musi być rozumiane jako nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z zakładem, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.

Jednocześnie - warunkiem gwarantującym powodzenie sposobu finansowania jest sytuacja, gdzie beneficjentem - środków jest firma niezależna. Nie może być to podmiot związany lub zależny. Ponadto, transakcja przejęcia musi odbyć się na warunkach rynkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejnym warunkiem powodzenia projektu jest wybór sposobu przejęcia. Unia sfinansuje transakcje, gdzie przejmujemy składniki majątku. Niedopuszczalne, według przepisów prawa europejskiego jest finansowanie przejęcia z udziałem środków unijnych poprzez nabycie wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa. Tak przeprowadzone przejęcie nie może zostać sfinansowane.

Wówczas doradza się klientom, aby transakcji przejęcia towarzyszyła inna inwestycja początkowa. Wtedy wydatki inwestycyjne związane z nową inwestycją powiększają koszty nabycia. W tej sytuacji wszystkie wydatki łącznie stanowią podstawę do zwrotu.

Autorka jest dyrektorem zarządzającym w firmie ABBEYS EDF.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)