*Co robić, gdy po rozliczeniu PIT-40 pracownik odnajdzie dodatkowy zapomniany PIT-11? *
_ Dokonaliśmy rocznego obliczenia podatku dochodowego naszemu pracownikowi. Formularz PIT-40 został wysłany do urzędu skarbowego. Po pewnym czasie pracownik zgłosił nam, że odnalazł PIT-11 wystawiony przez inny podmiot z tytułu zawartej umowy o dzieło. Co w takiej sytuacji należałoby zrobić? _
Naszym zdaniem przede wszystkim pracownik powinien dokonać samodzielnego rozliczenia podatku dochodowego i złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie na druku PIT-37 lub PIT-36. Przypomnijmy, że PIT-36 składają podatnicy, którzy w roku podatkowym:
1) uzyskali dochody z tytułu:
- wynagrodzeń ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych,
- emerytur i rent krajowych,
- działalności wykonywanej osobiście,
- praw majątkowych (w tym praw autorskich i pokrewnych),
- świadczeń wypłacanych z FP lub FGŚPP, 2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej,
3) nie mają obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci do dochodów uzyskanych przez siebie,
4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.
Pozostali podatnicy składają formularz PIT-36.
ZOBACZ TAKŻE:
Formularze PIT dotyczące rozliczenia za rok 2007 W tej sytuacji nie został spełniony jeden z warunków umożliwiających rozliczenie podatku przez pracodawcę. Płatnik (pracodawca) powinien wystawić pracownikowi informację na druku PIT-11, która będzie podstawą do sporządzenia zeznania PIT-37 (PIT-36). W zeznaniu tym pracownik będzie musiał wykazać wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu.
Do zeznania podatnik (pracownik) powinien dołączyć informację wyjaśniającą, dlaczego samodzielnie rozlicza podatek dochodowy. Podobne wyjaśnienie powinien też złożyć płatnik, przekazując do urzędu informację na druku PIT-11.
A co w takim razie ze złożonym wcześniej formularzem PIT-40? W tym przypadku nie trzeba go ,,korygować", a tym bardziej nie ma możliwości go wycofywać. Naszym zdaniem w tym przypadku wystąpił obowiązek samodzielnego rozliczenia podatku i złożenia zeznania na druku PIT-37 (PIT-36), który powinien być traktowany jako właściwe rozliczenie podatkowe podatnika.
Autor jest specjalistą ds. podatkowych