Rozwiązanie umowy o pracę – sposoby
Sposoby rozwiązania umowy o pracę są określone w Kodeksie Pracy. Stosując się do zapisów tam zawartych, dowiadujemy się, że rozwiązać umowę można na w kilku trybach. Może to być porozumienie stron, umowa może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przy zachowaniu okresu wypowiedzenia, można ją rozwiązać, gdy jedna ze stron składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Umowa może też być rozwiązania, ponieważ upłynął czas, na jaki była zawarta albo zakończyły się prace, które obejmowała właśnie ta umowa.
To, czy zachowany będzie okres wypowiedzenia, zależy od tego, jaki był powód rozwiązania umowy.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Decydując się na ten model rozwiązania umowy dobrze wiedzieć, że jest to zyskowne dla obu stron. Nie ma tu okresu wypowiedzenia, nie trzeba też podawać przyczyny, dla której chcemy rozwiązać umowę. Wystarczy, że pracownik porozumie się z pracodawcą co do terminu zakończenia takiej umowy. Może się więc zdarzyć, że taka umowa wygaśnie następnego dnia albo za pół roku. Wszystko zależy bowiem od ustaleń stron.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Jeżeli umowa jest wypowiadana w trybie zachowania okresu wypowiedzenia, to tak jak jest to opisane w Kodeksie Pracy mamy do czynienia z określonymi okresami wypowiedzenia. Ich długość zależy od tego, jak długo pracowaliśmy.
Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem:
- Umowa zawarta na dwa tygodnie – 3 dni;
- Umowa zawarta na czas między dwa tygodnie a trzy miesiące – tydzień;
- Umowa zawarta na trzy miesiące – dwa tygodnie.
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony oraz nieokreślony:
- Zatrudnienie krótsze niż 6 miesięcy – dwa tygodnie;
- Zatrudnienie powyżej 6 miesięcy – miesiąc;
- Zatrudnienie minimum 3 lata – 3 miesiące.
Ważne jest, że przy liczeniu okresu wypowiedzenia, można uwzględnić czas pracy w poprzedniej firmie, jeśli zmiana pracy była spowodowana np. zmianami organizacyjnymi.
Jeśli pracownik wypowiada umowę, to niezależnie od trybu, na jaki się decyduje, nie musi w ogóle tego uzasadniać.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia może być zastosowane przez pracodawcę, gdy pracownik ciężko naruszył obowiązki pracownicze lub popełnił przestępstwo, które uniemożliwia mu pracę na tym stanowisku. Prawo do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia należy się również pracownikowi. On może jednak skorzystać z tej możliwości tylko w konkretnych sytuacjach. Mamy z tym do czynienia np. wtedy, gdy wydano orzeczenie lekarskie, stwierdzające, że praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika.