Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Sygnaliści wkrótce pod specjalną ochroną. Firmy nie są na to gotowe

37
Podziel się:

Pozostało już niecałe sześć miesięcy do wejścia w życie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Z badania wynika jednak, że zaledwie 45 proc. firm stworzyło wewnętrzne kanały do zgłaszania nieprawidłowości.

Sygnaliści wkrótce pod specjalną ochroną. Firmy nie są na to gotowe
Za pół roku sygnaliści mają być pod specjalną ochroną. Firmy wciąż nie są na to gotowe (zdj. ilustracyjne). (Pixabay, pixabay)

Wyniki badania "Ochrona sygnalistów - świadomość pracowników i praktyki w firmach w Polsce" przeprowadzonego na zlecenie spółki braf.tech, do których dotarł "Puls Biznesu", wynika, że firmy nie są gotowe na nadchodzące zmiany w prawie.

Tylko 45 proc. przedsiębiorstw stworzyło wewnętrzne kanały do zgłaszania nieprawidłowości przez pracowników. Nie oznacza to jednak, że firmy te mogą ze spokojem oczekiwać wejścia w życie nowych przepisów.

Jak pisze "PB", tylko część z nich zapewnia obsługę zgłoszeń anonimowych. Mało która zapewnia ochronę tożsamości sygnalisty, a jednego i drugiego wymaga wchodząca w życie dyrektywa.

Zobacz także: 3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

W większości firm kanały do zgłoszenia nieprawidłowości mają charakter zwyczajowy. W 56 proc. przedsiębiorstw przyjmuje się je na piśmie, a w 36 proc. - osobiście.

Prezes braf.tech Rafał Barański w rozmowie z "PB" podkreśla, że firmy muszą pomyśleć o implementacji specjalnych aplikacji lub systemów przeznaczonych dla sygnalistów.

- Kluczowe są tu cechy takie jak szyfrowanie połączeń oraz danych, kontrola dostępu do narzędzia po stronie organizacji, zabezpieczenia serwerów i oczywiście zgodność z założeniami dyrektywy - podkreśla Rafał Barański, cytowany przez dziennik.

Już tylko niecałe sześć miesięcy pozostało do wejścia w życie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Zgodnie z jej zapisami firmy powinny zapewnić specjalne wewnętrzne systemy zgłaszania przez pracowników nieprawidłowości, które mogą skutkować sporami z urzędami, fiskusem, za co groziłyby przedsiębiorstwu sankcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
WYRÓŻNIONE
sygnalista
3 lata temu
Zostanę sygnalistą - zgłaszam nieprawidłowości w rządzie. Afery na miliony!
kroll
3 lata temu
Kiedyś to się nazywało oficer polityczny albo po prostu kapuś
Michu
3 lata temu
Niech zaczna od siebie. Najwiecej kolesiostwa i mobbingu jest w spolkach panstwowych, policji, wojsku itd.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (37)
Narzuca
3 lata temu
się pytanie czy w firmie pis istnieją już takie zabezpieczenia? Sądząc po sytuacji w cba to nie ma na razie co się wychylać. Tego nie grali nawet w tzw. komunie, żeby ideowi potomkiwie Pawki Morozowa mieli prawną ochronę. Czekamy na rady pracownicze i POP w prywatnych przedsiębiorstwach. I byłbym zapomniał: gdzie jest IRCha i jej trójki aktywistów?
aaa
3 lata temu
Następcy Pawki Morozowa , niech uważają , bo mogą skończyć tak jak on.
Aser
3 lata temu
Czy w Sejmie też będą chronieni sygnaliści? Czy jak do tej pory powie się cos nie pomyśli prezesa i się wylatuje?
Kolo
3 lata temu
Jak doniose na siebie samego to dostanę nagrodę i karę?
Mirko
3 lata temu
Miał być postęp a cala UE to powrót komuny.
...
Następna strona