Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2015 r.
Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta nowa ustawa pozwoli, by emisje obligacji - obok kredytów bankowych - pełniły dla firm rolę dodatkowego źródła pozyskania kapitału.
Według Kancelarii konieczne było uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych, ponieważ obowiązujące przepisy zniechęcały potencjalnych inwestorów do kupowania obligacji, a potencjalnych emitentów zachęcały m.in. do ich emisji w innych krajach.
Uchwalona przez Sejm w listopadzie zeszłego roku nowa ustawa o obligacjach wprowadziła nowe możliwości finansowania działalności gospodarczej, poszerzając katalog typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, w stosunku do starej ustawy z 1995 roku. Wprowadziła możliwość emisji tzw. obligacji podporządkowanych oraz obligacji wieczystych.
Wprowadzane ustawą obligacje wieczyste, to takie, które nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej. Natomiast obligacje podporządkowane to takie, z których zobowiązania - w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta - podlegają spłacie w kolejności wskazanej w warunkach emisji. Dotychczas tego rodzaju obligacje nie mogły być w Polsce źródłem kapitału, gdyż - ze względu na brak odpowiednich przepisów - nie można było ich emitować.
Według resortu finansów, który przygotował ustawę, Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny. Długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą do jego najsłabiej rozwiniętych segmentów. Tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania.
Nowa ustawa nie dotyczy papierów NBP i Skarbu Państwa.
Wraz z wejściem nowych przepisów wygaśnie ustawa o obligacjach z 1995 roku.
Czytaj więcej w Money.pl