Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Więcej pracowników - zero ryczałtu VAT

0
Podziel się:

Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług wprowadzają długo oczekiwaną możliwość ryczałtowego opłacania VAT.

Więcej pracowników - zero ryczałtu VAT

*Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług wprowadzają długo oczekiwaną możliwość ryczałtowego opłacania VAT. Instytucja "małego podatnika", który miałby prawo rozliczać się w ten sposób została jednak niepotrzebnie ograniczona do tych tylko przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają więcej, niż dwóch pracowników. *
Rozwiązanie jest szczególnie zaskakujące ze względu na to, że wedle wszelkich deklaracji, jednym z priorytetów rządu jest promocja zatrudnienia i tworzenie nowych miejsc pracy. Co istotne, dla określenia, kto jest "małym podatnikiem" nowelizacja przewiduje także kryterium dotyczące wysokości osiąganych obrotów. Przepis, mówiący, że możliwość opłacania VAT ryczałtowo ograniczony jest do przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 35 tysięcy euro w zupełności wystarcza do ograniczenie tego przywileju tylko do firm niewielkich.

Tymczasem, wedle propozycji ministerstwa, z ryczałtu VAT nie będą mogli korzystać także ci pracodawcy, którzy zatrudniają pracownika na umowę inną, niż umowa o pracę. Ten przepis oznacza, że aby móc skorzystać z przywilejówKryterium wartości sprzedaży wystarcza dla zdefiniowania „małego podatnika”. W sytuacji gdy promocja zatrudnienia powinna być szczególnie intensywna zdziwienie budzi wprowadzania przez rząd regulacji która zniechęca do zatrudniania.
małego podatnika nie można, przykładowo, w czasie urlopu pracownika zatrudnić na dwa tygodnie jego zastępcy na umowę zlecenia. Tak samo, w przypadku przenoszenia firmy w inne miejsce mały podatnik nie ma możliwości zatrudnienia tragarza na umowę o dzieło.

Nowelizacja wprowadza także poważne ograniczenia dotyczące branż, którym przysługiwać będzie prawo ryczałtowych rozliczeń VAT. Prawo do nich przysługiwałoby jedynie wymienionym w załączniku usługodawcom, należącym do 18 branż. Ryczałtowcem mogliby zostać: zegarmistrze, jubilerzy, szewcy, szklarze, właściciele różnego rodzaju zakładów naprawczych, budowlańcy świadczący usługi dla ludności oraz informatycy. Wbrew zapowiedziom prawo do rozliczeń ryczałtowych nie będzie przysługiwać taksówkarzom, fryzjerom, czy krawcowym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)