Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Wypowiedzenie umowy o pracę

0
Podziel się:

Jeśli przedsiębiorca zamierza rozstać się z zatrudnianym pracownikiem, ma do dyspozycji kilka możliwości jego zwolnienia. Jedną z nich jest wypowiedzenie, czyli oświadczenie o rozwiązaniu umowy po upływie odpowiedniego, uregulowanego przepisami, czasu.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Jeśli przedsiębiorca zamierza rozstać się z zatrudnianym pracownikiem, ma do dyspozycji kilka możliwości jego zwolnienia. Jedną z nich jest wypowiedzenie, czyli oświadczenie o rozwiązaniu umowy po upływie odpowiedniego, uregulowanego przepisami, czasu.

Wypowiadając umowę pracy musimy przede wszystkim podać szczegółowo określoną i zgodną z prawdą przyczynę. Nie powinna być ona podana w sposób ogólnikowy, może to bowiem skutkować zakwestionowaniem przez Sąd Pracy słuszności wypowiedzenia.

Nie wystarczy więc zapis o utracie zaufania do pracownika, czy niewywiązywania się przez niego z obowiązków. Trzeba wyraźnie stwierdzić, jakie konkretnie zachowania stanowiły powód rozwiązania umowy. Pamiętać jednak należy, że wypowiedzenie może nastąpić także z przyczyn niezależnych od zatrudnionego, ponieważ nie jest to zwolnienie dyscyplinarne. Jako uzasadnienie można też więcpodać na przykład pogorszenie się sytuacji finansowej firmy i związaną z nim konieczność redukcji etatów. Ważne jest jednak, żeby opis był w pełni zgodny z prawdą - musimy liczyć się z tym, że stan faktyczny może zostać szczegółowo zbadany przez Sąd Pracy.

Przedsiębiorca powinien też pamiętać, że od dostarczenia pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu do faktycznego rozwiązania umowy musi upłynąć uregulowany przepisami Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia. Wynosi on: dla umów zawartych na czas nieokreślony, odpowiednio: 3 miesiące, gdy zatrudnialiśmy pracownika przez co najmniej 3 lata, miesiąc, gdy pracował u nas co najmniej pół roku oraz dwa tygodnie, gdy zatrudniony był krócej.

Jeśli umowa z pracownikiem zawarta była na czas określony, nie dłuższy niż sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Przy umowie na okres próbny zaś - dwa tygodnie przy zatrudnieniu do trzech miesięcy, tydzień przy umowie na nie dłużej, niż dwa tygodnie oraz trzy dni robocze przy krótszej.

firma
prawo pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.