Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę

0
Podziel się:

Każdy pracujący na podstawie umowy o pracę może z niej pod pewnymi warunkami zrezygnować. Żeby to zrobić konieczne będzie przygotowanie wypowiedzenia umowy o pracę. W efekcie ustanie stosunek pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokumentem, który może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca
Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokumentem, który może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca (pixabay.com / CC0)

Jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę? Czy będzie ono różne zależnie od tego, jaką umowę mamy?

Co to jest wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem jednej ze stron umowy, której efektem ma być zakończenie stosunku pracy. Stosunek pracy kończy się po upływie okresu wypowiedzenia, czyli czasu, który jest przewidziany dla wygaśnięcia każdej umowy o pracę. Żeby wypowiedzenie o pracę było ważne, wystarczy, że złoży je jedna ze stron. Wypowiedzenie może złożyć albo pracownik, albo pracodawca.

Niezależnie czy strony związane są umową na okres próbny, na czas określony, czy nieokreślony, każda z takich umów może być rozwiązana.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia zależny jest przede wszystkim od rodzaju umowy, jaka została podpisana. Ważne jest też to, na jaki czas ją zawarto. Dotyczy to głównie umów terminowych. Na okres wypowiedzenia wpływa również okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

Żeby ustalić okres wypowiedzenia, konieczne jest najpierw sprawdzenie, na jakiej podstawie pracownik jest zatrudniony. Pierwszym krokiem będzie ustalenie, czy podpisany kontrakt to umowa na okres próbny, umowa na czas określony czy nieokreślony. Potem sprawdzamy, ile trwała ta umowa. Gdy mamy takie informacje będziemy w stanie ustalić okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny zawartej na czas do dwóch tygodni to 3 dni robocze. Tygodniowym okresem wypowiedzenia objęte są umowy na okres próbny nie dłuższe niż 3 miesiące, a te zawarte na 3 miesiące (czyli maksymalny czas dla tego typu umowy), zakładają 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.

W przypadku umów na czas określony i nieokreślony, o okresie wypowiedzenia decyduje też to, jak długo pracownik był zatrudniony o konkretnego pracodawcy. Jeśli czas ten nie przekraczał 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, gdy nie było to więcej niż 3 lata – okres wypowiedzenia to 1 miesiąc, a gdy staż pracownika u tego konkretnego pracodawcy przekracza 3 lata, to okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące. Warto wiedzieć, że umowa na czas nieokreślony można być rozwiązana przez pracodawcę jedynie w określonych sytuacjach. Zawsze jednak musi być podana przyczyna takiego wypowiedzenia. Pracownik nie musi podawać przyczyny jej rozwiązania.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie powinno być złożone na piśmie. Ważnym elementem jest podanie daty pisma, dokładnych danych pracownika i pracodawcy. Treść wypowiedzenia może być bardzo krótka. Oto przykład wypowiedzenia umowy o pracę:

"Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu... (data podpisania) w... (miejsce podpisania) pomiędzy... (nazwa pracodawcy) a... (Twoje imię oraz nazwisko) z zachowaniem okresu wypowiedzenia... (tutaj trzeba podać właściwy okres wypowiedzenia)."

Na dole pismo podpisujemy. Dobrze, żeby też zostało podpisane przez upoważnioną do tego osobę.

Wypowiedzenie umowy o pracę nie musi być uzasadniane. Od momentu podpisania umowy o pracę można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Okresów wypowiedzenia nie można skrócić, są one bowiem elementem określonym w kodeksie pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę uznaje się za złożone skutecznie, gdy druga strona mogła zapoznać się z jego treścią. W przypadku pisma będzie to więc moment doręczenia go adresatowi w sposób bezpośredni. Chodzi tu o dostarczenie bezpośrednio do pracodawcy lub upoważnionej przez niego osoby.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)