Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, którą na najbliższej sesji zajmie się Sejm, wprowadza dwa ułatwienia dla pracodawców.
Bez powtarzania badan i szkoleń
Pracownika tymczasowego przyjmowanego na stanowisko, które zajmował w firmie badź też na stanowisko o takich samych warunkach pracy, nie trzeba już ponownie kierować go na badania lekarskie, o ile od poprzedniego zatrudnienia upłynęło nie więcej niż 30 dni.
Pracodawca płaci za badania u lekarza medycyny pracy, nowa ustawa znacząco zmniejsza więc koszty zatrudniania pracowników tymczasowych.
Firmom odpadnie jeszcze jeden koszt i obowiązek - pracownicy, którzy ponownie podejmują pracę na tym samym stanowisku w odstępie nie większym niż 30 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia nie będą musieli przechodzić ponownie szkolenia BHP.
Będzie można zatrudniać po zwolnieniach zbiorowych
W tej chwili pracowników tymczasowych nie można zatrudniać przez pół roku od przeprowadzenia w firmie zwolnienia grupowego. Dotyczy to wszystkich działów i stanowisk, także tych, w których zwolnień nie było.
Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, w działach, w których takich zwolnień nie było i gdzie występuje zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych będzie możliwe ich zatrudnienie.
Proponuje się za to, aby wydłużyć - tylko dla konkretnego stanowiska pracy - z 3 do 6 miesięcy okres, w którym nie można będzie zatrudnić pracownika tymczasowego, jeśli w tym okresie został zwolniony pracownik pracodawcy użytkownika zajmujący to stanowisko pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.
Tymczasowy na dłużej
W nowelizacji proponuje się także wydłużenie o połowę (z 12 do 18 miesięcy) okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika na rzecz jednego pracodawcy użytkownika (w okresie "rozliczeniowym" 36 miesięcy).