W 2015 roku Polacy zgłosili o 17 proc. więcej wniosków patentowych do europejskiego urzędu niż rok wcześniej. Aż o 39 proc. wzrosła liczba przyznanych patentów. Pod względem wzrostu aktywności jesteśmy w czołówce Europy. To oznacza, że odrabiamy straty, ale dystans np. do Niemiec wciąż jest ogromny.
Liczba wniosków patentowych zgłaszanych przez Polskę w ubiegłym roku wzrosła o 17,8 proc., licząc w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Patentowego. W sumie Polacy zgłosili 568 wniosków. To oznacza, że pod względem patentów rośniemy najszybciej w Europie. Średnio w 28 krajach Unii Europejskiej liczba wniosków patentowych rosła bowiem zaledwie o 0,3 proc. w porównaniu do 2014 roku.
Jeszcze lepiej wypadamy, jeśli chodzi o wzrost liczby przyznanych patentów – było ich 150, a to oznacza wzrost o 39 proc. Te dane pokazują najmocniejsze od dziecięciu lat ożywienie.
Polska wciąż w ogonie
To jednak nie oznacza, że Polska stała się nagle liderem innowacyjności. Zaczęliśmy szybciej nadrabiać zaległości, ale wciąż wnioski patentowe z Polski to tylko 0,4 proc. wszystkich zgładzanych przez państwa europejskie.
Liderem na naszym kontynencie są Niemcy – z tego kraju pochodziło aż 16 proc. wszystkich wniosków, a 7 proc. pochodziło z Francji.
Co ciekawe, do Europejskiego Urzędu Patentowego trafiają wnioski nie tylko z Europy, ale z całego świata. W tym ujęciu niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone – to stamtąd wpłynęło 27 proc. wniosków, podczas gdy ze wszystkich krajów UE - 47 proc.
Polacy silni w lekach
- W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w Europejskim Urzędzie Patentowym, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w: farmaceutyce (+222 proc.), chemii organicznej (+105 proc.) i chemii materiałowej (+100 proc.) – czytamy w raporcie.
Co ciekawe, nie tylko przedsiębiorcy chcą patentować swoje odkrycia. Połowa wnioskodawców z pierwszej dziesiątki to polskie uczelnie. Najbardziej aktywna była Politechnika Gdańska (23 wnioski) i Akademia Górniczo-Hutnicza (22 wnioski). Dopiero na trzecim miejscu w TOP 3 znalazła się firma komercyjna International Tobacco Machinery (14 wniosków). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Szczeciński.
Na świecie rządzi Philips
Z kolei w rankingu spółek, które w 2015 złożyły najwięcej wniosków patentowych, w Europie wygrywa Philips. Za nim plasują się Samsung, LG, Huawei i Siemens.