Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

ZUS ZZU. Zobacz, kto i w jakiej sytuacji może złożyć ten druk

0
Podziel się:

Możesz sprawdzić choćby to, czy odprowadza składki do ZUS w odpowiedniej wysokości.

ZUS ZZU. Zobacz, kto i w jakiej sytuacji może złożyć ten druk
(Adam Słowikowski/Reporter)

Nie tylko urząd skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą przeprowadzić kontrolę w firmie. Pracownik może to również zrobić na własną rękę i sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za niego składki w takiej wysokości, w jakiej powinien. Wystarczy, że złoży w ZUS odpowiedni formularz.

Pracownik nie ma obowiązku opłacania składek, bo robi to za niego pracodawca, potrącając ich wysokość z wynagrodzenia. Wielu zatrudnionych o kwocie wpłat dowiaduje się więc tylko z informacji o stanie konta, którą Zakład co roku wysyła wszystkim ubezpieczonym. Może też poprosić płatnika składek (czyli swojego pracodawcę) o raport RMUA.

Jest jeszcze inna opcja, mianowicie zgłoszenie się bezpośrednio do ZUS. Druk ZZU, czyli zgłoszenie zapytania ubezpieczonego, można złożyć w każdym momencie roku, a robi się to we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale Zakładu. Zapytanie może dotyczyć na przykład danych:

  • ubezpieczonego, które zostały zgłoszone przez pracodawcę,
  • o członkostwie w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) ,
  • o oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • o składkach przekazywanych do OFE za dany okres,
  • o składkach lub świadczeniach (na przykład zasiłkach) wykazywanych przez płatnika w imiennych raportach miesięcznych przekazywanych do ZUS.

Odpowiedź ubezpieczony otrzymuje zazwyczaj pocztą na adres domowy, który wskazuje w formularzu lub osobiście. ZUS ZZA często składają na przykład studenci, którzy starają się o stypendium socjalne lub miejsce w akademiku i potrzebują potwierdzenia o składkach na ubezpieczenia zdrowotne, odprowadzanych przez członków rodziny.

W pierwszej części dokumentu trzeba wskazać odpowiedni inspektorat ZUS (ze względu na miejsce zamieszkania), który możesz znaleźć tutaj.

Następnie ubezpieczony musi podać swoje dane identyfikacyjne: numer PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu oraz imię, nazwisko i datę urodzenia. W starszych wzorach formularza trzeba było jeszcze wpisać Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), ale od 2011 roku jest on już identyfikatorem, wymaganym tylko w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ubezpieczony musi wskazać, jaką informacje chciałby od ZUS otrzymać (zaznacza znakiem X jeden z punktów od 1 do 5). Jeśli chce poznać wysokość odprowadzonych składek lub wypłaconych świadczeń (punkt 5), musi również określić miesiące, których informacja ma dotyczyć. Powinien też sprecyzować czy chodzi mu o ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne.

Niezbędne jest również podanie wszystkich danych płatnika składek. Jeśli pracodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, to wystarczy w tej części podać numer PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości oraz imię, nazwisko i datę urodzenia. W przypadku osoby prawnej właściwe będą numery NIP i REGON oraz nazwa pełna i skrócona.

Składający wniosek ma dwie możliwości: odebrać informacje osobiście lub poprosić o wysłanie ich pocztą. W tym drugim przypadku trzeba będzie więc podać adres do korespondencji, jeżeli jest on inny niż adres zamieszkania. Nie ma obowiązku podawania numeru telefonu, a jeśli adres jest polski, to puste pozostają również pola dotyczące symbolu i nazwy państwa oraz zagranicznego kodu pocztowego.

Na koniec ubezpieczony podpisuje formularz, podając datę jego wypełnienia oraz miejscowość. Druk można złożyć osobiście lub skorzystać z platformy usług elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl)
. Ta druga możliwość przysługuje jednak tylko tym, którzy posiadają konto i bezpieczny podpis elektroniczny. Mało który ubezpieczony spełnia ten warunek, więc w większości przypadków trzeba złożyć ZUS ZZA elektronicznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na odpowiedź 7 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS i skarbówka połączą siły Przedsiębiorcy znajdą się pod podwójnym nadzorem dwóch chyba najmniej lubianych instytucji. ZUS i urzędy skarbowe będą miały wspólne kompetencje - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej.
CBA wkroczyło do ZUS. Są zatrzymania Prokuratura ujawnia szczegóły dotyczące tej sprawy.
Bałagan na koncie? Tak je uporządkujesz Nie musisz składać kilku dokumentów. Wystarczy jeden formularz
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)