Forum

Komentarze użytkownika "gawka"

Komentarze użytkownika: gawka

projekt ustwki?

gawka / 2013-11-13 18:33
Ugniatanie przez lobbystów wszelkiej maści projektu ustawy o OZE, da - jak można być pewnym - efekt sprzeczny z interesem społecznym, interesem gospodarki i zdrowym rozsądkiem. Nasi prokuratorzy, znani z nadzwyczajnych umiejętności i dożywotniej bezkarności, będą mieli co robić, by wykazać się działalnością.
W mikroskali OZE, czyli na użytek Kowalskiego, nikt nie musi "wspierać", byle nie przeszkadzać, np dzielenie się nadwyżką pozyskanej energii z sąsiadem, powinno być legalne i wspierane bezkosztowo przez rząd RP.
W makroskali, przy warunku nieustannego fedrowania "czarnego złota", pozostaje coś sensownego robić z wytworzonym CO2. Technologia CCS (tłoczenie w górotwór) jest niebywale kosztowna i nie gwarantuje trwałego uwięzienia CO2 w skałach. Pozostaje przetworzenie CO2 w węglowodory (np gaz lub paliwa płynne), co wymaga ogromnych ilości energii i powstaje pytanie, skąd ją wziąć. Otóż z OZE, które generują ogromne ilości energii, najczęściej w czasie bliżej nieokreślonym. Na szczęście elektroenergetyka węglowa cierpi na brak odbioru i może przeznaczać znaczną ilość energii poza szczytami obciążenia na inne cele, np wytwarzanie paliw płynnych i gazowych, tłoczonych do sieci gazociągów. W okresach obciążeń szczytowych elektroenergetyki można część zmagazynowanych paliw przeznaczyć na zapewnienie ciągłości procesu technologicznego konwersji CO2 w węglowodory.
Warto zauważyć, że systemy magazynowania paliw płynnych i gazowych już istnieją i nie wymagają nowych inwestycji.
Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie idealne, lecz ma szereg zalet. Po pełnym wdrożeniu technologii konwersji CO2 w paliwa, zmniejsza a nawet likwiduje zapotrzebowanie na import ropy naftowej i gazu ziemnego. Wiąże CO2 w paliwach, które i tak muszą być używane dla funkcjonowania gospodarki a nawet stwarzają potencjalne możliwości eksportu paliw węglowodorowych.
Docelowe rozwiązanie widać na horyzoncie. To energetyka termojądrowa, aktualnie w trakcie zaawansowanych prac badawczych (ITER, później DEMO). Niestety, przy obecnym poziomie finansowania, pierwsze elektrownie termojądrowe powstaną około 2050 roku. To technologie, które nie emitują praktycznie niczego, a praktycznie niewyczerpywalne ilości paliwa są w wodzie.

Kto to finansuje?

gawka / 2013-07-12 04:58
Potwierdzają się plotki, że Gazprom wydaje tyle na łapówki i strategiczne inwestycje, że zaczyna się chwiać finansowo. Wiadomo też, że uruchomienie eksploatacji z europejskich pokładów gazu łupkowego, doprowadzi do krachu koncepcje rosyjskiej dominacji na rynku gazu w Europie.

Re: Niezależność energetyczna od Rosji. Putin krytykuje

gawka / 2014-05-24 23:12
To oczywiście utopia, lecz całkowite wstrzymanie importu gazu i ropy z Rosji, kładzie ją na łopatki w ciągu dwóch lat. Rosjanie sami przepędzą władców rodem z KGB

Dziobak

gawka / 2014-12-25 11:00
Dziobakiem nie pojadę! Chyba się brzydzę.

Re: Rosja oskarża Kazachstan o ograniczanie programu startów jej rakiet

gawka / 2014-05-16 10:54
Panie prezydencie Putin, jeżeli ktoś przeciwstawi się woli Rosji, to przecież można zastosować wypróbowaną metodę i zaanektować to państwo, włączając je do Wielkiej Rosji. Wtedy nic nie będzie trzeba płacić za kosmodrom

Rosja jak zwykle podgrzewa atmosferę

gawka / 2014-05-20 21:23
Moskwa pokazuje jak zwykle swoją dobrą wolę i pokojowe zamiary w takiej formie, którą już opanowała do perfekcji. Niech zatem nie zdziwi się, że kiedy Ukraina okrzepnie, zacznie się zbroić i konkurować z Rosją w przemyśle zbrojeniowym i... kosmicznym. Etniczni Rosjanie, zamieszkujący Ukrainę już w większości nie chcą wcielenia ich do Rosji putinowskiej. Podskórnie czują, że tam ich czeka los najgorszy z możliwych. Bacznie też obserwują dobrobyt, jaki osiągnęli mieszkańcy Krymu.

Debata o OFE

gawka / 2013-08-11 06:40
Procedury zarządzania powierzonym kapitałem ze składek emerytalnych był co najmniej zadziwiający. Na samym początku odkrawano sowitą prowizję a w kolejnych latach haracz od całego kapitału. Żadnej odpowiedzialności za jakość zarządzania, czyli osiągane zyski. Jedynym logicznym sposobem było dla zarządzających, bezpieczne lokowanie w obligacje skarbu państwa, na których wykup rząd coraz bardziej zadłużał się. Można powiedzieć, że to interes marzenie, kura znosząca złote jajka. Bezczelność zarządzających osiągnęła szczyt, kiedy publicznie ogłoszono, że emerytury będą wypłacane tylko przez kilka lat. Później, choćby potop! Bierz kostur emerycie i zdychaj!
Kto zawinił? Oczywiście ci, którzy takie przepisy prawne ustanowili. Nie bądźmy naiwni, oni bardzo dobrze wiedzieli, jakie mechanizmy uruchamiają. Czy byli zainteresowani materialnie? Cóż, mamy tyle służ specjalnych, dziennikarzy śledczych, więc chyba ktoś wytropi działanie tego gangu w białych kołnierzykach na samych szczytach władzy. Warto zauważyć, że wszystko odbywało się w majestacie prawa.
Tak, czy inaczej, czeka nas jeszcze jedna gruntowna zmiana systemu emerytalnego. Ważne jednak, by wcześniej odebrać bezsensowne przywileje emerytalne kilku grupom zawodowym. Da się obronić zasada, że każdy obywatel powinien podlegać takiemu samemu prawu. W szczególności prawu emerytalnemu.
I tak zatrzymamy się na emeryturze obywatelskiej, bo za kilka lat innego systemu budżet nie wytrzyma. Warto o tym wiedzieć wcześniej i już rozsądnie lokować kapitał w przedsięwzięcia, które będą przynosić zysk.

Rośnie eksport polskiej żywności do Chin, a co z innymi działami

gawka / 2014-05-21 11:39
Ciągle czeka nas współpraca w dziedzinie OZE, a w szczególności fotowoltaiki i związanego z nią osprzętu. Fabrykę paneli fotowoltaicznych moglibyśmy wybudować w Polsce w ramach joint venture polsko-chińskiej. To byłby znakomity przyczółek do przełamywania protekcjonizmu europejskiego w tej dziedzinie.

Re: Plany NASA krytycznie ocenione przez naukowców

gawka / 2014-06-06 08:40
Plany NASA są rozpaczliwe i słusznie zostały skrytykowane przez naukowców. Przy bardzo skromnym budżecie warto było rozważyć pierwszy etap programu "Mars direct" (Zubrin), czyli wysłanie na Marsa bezzałogowej stacji, która produkowałaby paliwo z lokalnego CO2 i produktów elektrolizy wody, na przyszły powrót na Ziemię, np wyprawy załogowej

Tymczasowa szpica na wschodzie od 2015 r.

gawka / 2014-12-03 13:13
Szpica jest konkretem w odpowiedzi na agresywną politykę Putina. Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, po roku doprowadzą do pierwszych zaburzeń społecznych w Rosji. Umiłowany przywódca zacznie obawiać się linczu. Otoczenie będzie kombinować, jak się go pozbyć.

Zapomnieli o kapsule Dragon?

gawka / 2014-06-20 09:07
Chyba coś się Rosjanom pozajączkowało. Kapsuła Dragon może przejąć w ciagu pół roku (po dofinansowaniu z NASA) całkowity transport towarów i ludzi na ISS i to za 1/3 ceny rosyjskiej.

Gaz z Rosji dla Ukrainy

gawka / 2014-11-29 11:09
Do 2019 roku Ukraina musi zdążyć z uruchomieniem własnych, już dosyć dawno odkrytych, złóż gazu ziemnego i może gazu łupkowego. Równocześnie strategicznym wyzwaniem jest radykalne zmniejszenie energochłonności swojej gospodarki. Nadwyżki gazu z Rosji musi ze stratą eksportować i niestety płacić zgodnie z umową.

podręczniki

gawka / 2014-06-20 10:53
To najdonioślejsze osiągnięcie obecnego rządu. Niewątpliwie przejdzie do historii i wdzięcznej pamięci wielu rodzin. Nie sprawdzałem, lecz oczekiwałbym, aby podręcznik w wersji elektronicznej był dostępny na portalu MEN

Związkowcy stawiają warunki

gawka / 2014-06-23 09:53
Rosjanie tylko na to czekają!

Trzymam kciuka za Ukrainę!

gawka / 2014-06-23 13:02
Trzeba sobie zdawać sprawę, że Ukraina jest terytorialnie (nawet bez Krymu) znacznie większa od Polski, ma większą ludność i kosmiczne problemy społeczne, etniczne, gospodarcze i organizacyjne. Polska nie miała problemów etnicznych, lecz po przełomie 1989 roku byliśmy w jeszcze gorszym stanie. Nie było nam łatwo, lecz potrafiliśmy nieźle się zorganizować, z wdzięcznością i szacunkiem przyjmować każdą zagraniczną pomoc i wytrzymać biedę i tragedie pierwszych lat transformacji.

Najnowsze wpisy