Forum

Komentarze użytkownika "GDA66TY"

Komentarze użytkownika: GDA66TY

Re: GPW: Bessa nie ustępuje

GDA66TY / 2009-02-24 16:52 / Tysiącznik na forum
Giełda USA mocno zwyżkuje. Czy ktoś zna powód?
GDA66TY / 2009-02-24 16:58 / Tysiącznik na forum
No czekałem aż zaczniesz tak samo. Wiesz czym różnisz się od GPW ? Tym że giełda jest nie przewidywalna.
GDA66TY / 2009-02-24 17:09 / Tysiącznik na forum
No poważnie wiesz.
GDA66TY / 2009-02-25 10:12 / Tysiącznik na forum
No takie to było smieszne. Normalnie boki zrywam. hihi.Oj nie moge. No nie.eheh.
GDA66TY / 2009-02-25 10:52 / Tysiącznik na forum
Naprawdę?
GDA66TY / 2009-02-25 11:42 / Tysiącznik na forum
Ojej jaki ty troskliwy jesteś a jaki opiekuńczy. Ojejejej. Postaram się nie poobijać. Bedę mocno uważał.
GDA66TY / 2009-02-25 19:59 / Tysiącznik na forum
Podobno wszystkim d..y dajesz.
GDA66TY / 2009-02-25 20:08 / Tysiącznik na forum
O to pedały mają radochę. Tylko pewnie to musi boleć. Ciebie to wszystko podnieca.
GDA66TY / 2009-02-25 21:54 / Tysiącznik na forum
Twoi rodzice muszą być strasznie załamani ze wychowali takie coś.
GDA66TY / 2009-02-26 12:59 / Tysiącznik na forum
Straszne rzeczy opowiadasz. Nikt nie lubi gdy mu się w tańcu po odciskach depcze.
GDA66TY / 2009-02-26 15:37 / Tysiącznik na forum
Pogrążasz się.

Re: LOTOS

GDA66TY / 2009-02-26 16:01 / Tysiącznik na forum
Może się okazać, że budowa przedłużenia ropociągu Odessa-Brody może okazać się zbędna. Rosja prawdopodobnie wcześniej wybuduje rurociąg. Ten projekt spowoduje problem z tłoczeniem kaspijskiej ropy do Gdańska. Nasze plany zaczynają tracić sens.

Rosyjski ropociąg BTS-2 to system o długości 1016 km. Rosjanie planują, iż ominie on dotychczasowe kraje tranzytowe dla surowca przesyłanego za pośrednictwem magistrali Przyjaźń – przypomina portal gazetaprawna.pl. Jeśli uda się zrealizować ten zamysł – rosyjska ropa popłynie prosto do Primorska i Ust-Ług (portów położonych w okolicy Petersburga), a w zapomnienie pójdzie obecna trasa poprzez Białoruś, Polskę do Niemiec i dalej do Europy. Z chwilą wprowadzenia w życie rosyjskiego projektu, Polska narazi się na poważne stratami z tytułu tranzytu ropy oraz pozycji negocjacyjnej polskich rafinerii. BTS-2 będzie prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu Przyjaźń, do portu nad Zatoką Fińską. Baryłki odbierane z pirsów przez tankowce, popłyną głównie do Europy Zachodniej.
Według informacji portalu, Rosjanie zdecydowali się na taki krok, ponieważ nie chcą już ponosić gigantycznych i stale rosnących kosztów opłat za tranzyt (rosyjskie koncerny tracą rocznie w ten sposób setki milionów dolarów). Z przytoczonej opinii eksperta-konsultanta wynika, iż Rosji zależy na uniezależnieniu się od krajów tranzytowych, szczególnie od Białorusi.
O priorytetowym traktowaniu tej sprawy świadczyć ma fakt, że Transnieft, spółka odpowiedzialna za budowę BTS-2, zarezerwowała na nią w tym roku ok. 1,4 mld dol. (to ok. 1/3 środków potrzebnych na realizację projektu). Budowa pierwszej nitki BTS-2 ruszyć może jeszcze w tym półroczu. Wiadomo, iż oddanie jej do użytku planuje się na IV kwartał 2011 roku (drugiej nitki na 2014 r.).
„Gazeta Prawna” posiłkuje się opinią Mirosława Grelika, niezależnego eksperta rynku (b. wiceprezesa PGNiG). Uważa on, że obecny kryzys może spowodować opóźnienia w realizacji planów, zwłaszcza że Transnieft ma realizować jeszcze inny priorytetowy projekt: Sybiera Wschodnia - Ocean Spokojny. Jednak należy oczekiwać, że prędzej czy później, ten strategiczny dla eksportu rosyjskiej ropy projekt zostanie zrealizowany. Zdaniem Mirosława Grelika konsekwencją realizacji projektu BTS-2 będzie zamieranie od 2012-2014 roku tranzytu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń – czytamy w informacji portalu. Ekspert podejrzewa, iż dojdzie też do zaniechania transportu surowca przez pirs naftowy Portu Północnego w Gdańsku. Przykręcenie dostaw „Przyjaźnią” spowoduje prawdopodobnie, że już za pięć lat (gdy działać będą już dwie nitki BTS-2) PKN Orlen i Lotos będą musiały odbierać rosyjską ropę z tankowców. To problem zwłaszcza dla Orlenu, który utraci dogodny i efektywny kanał zasilania w ropę. W Polsce planowano, że na wypadek wstrzymania dostaw, zabezpieczeniem dla kraju będzie ropociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Ten jednak wciąż trwa w fazie projektu, a zasadność jego budowy - w sytuacji uruchomienia BTS-2 - traci sens. Po wstrzymaniu przesyłu Przyjaźnią gdański Naftoport, zamiast ekspediować w świat ropę z regionu Morza Kaspijskiego, musiałby bowiem nastawić się na odbiór – zauważa portal „Gazety Prawnej”.
Ktoś tu kiedyś powiedział ze LOTOS w 2012 będzie po 60zł. Mam co do tego poważne obawy. Ale puki co niech rośnie.

Re: LOTOS

GDA66TY / 2009-02-26 16:10 / Tysiącznik na forum
Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos jest jednym z najdłużej pracujących, jeśli chodzi o szefowanie dużej firmie należącej do skarbu państwa. Ostatnio chętnie powtarzane są pogłoski sugerujące, iż resort zabrał się za szukanie mu następcy. Sprawa wzbudza emocje.

Jak przypomina portal wnp.pl, Paweł Olechnowicz jest prezesem Grupy Lotos od 2002 roku. Trwa na stanowisku, chociaż - dla porównania – w tym czasie posadę prezesa PKN Orlen zajmowało kolejno aż 7 prezesów. Nieoficjalnie mówi się jednak o i jego odwołaniu, miałaby za tym przemawiać zapowiedź organizacji konkursu na stanowisko prezesa i pozostałych członków zarządu Lotosu (związana z upływem w czerwcu tego roku kadencji obecnego zarządu). Jak do tej pory Paweł Olechnowicz nie musiał sprawdzać się w tego rodzaju konkursach. Według zapewnień wiceministra skarbu, Krzysztofa Żuka – ten konkurs to zasada, która ma być stosowana we wszystkich spółkach skarbu państwa i nie ma nic wspólnego z utratą zaufania dla dotychczasowego prezesa (konkurs powinien zostać ogłoszony jeszcze w lutym) - czytamy na stronie wnp.pl. Wart podkreślenia jest fakt, iż do tej pory rada nadzorcza Lotosu oficjalnie nie podejmowała żadnej decyzji w sprawie konkursu na stanowisko prezesa Lotosu. Jej przewodniczący, Wiesław Skwarko, nie chciał nawet tej sprawy skomentować.
Tymczasem wiceminister Żuk z uznaniem podkreśla umiejętności menedżerskie Pawła Olechnowicza, wyraża też nadzieję, że stanie on do konkursu o szefowanie Lotosowi przez kolejną kadencję. W nieco innym tonie na temat prezesa Lotosu wypowiadać się mają niektórzy pracownicy spółek z grupy kapitałowej koncernu – wypowiadają się jednak głównie anonimowo. Portal przypomina, iż część byłych pracowników Rafinerii Glimar oskarża go o doprowadzenie tej spółki do upadłości. Poważne oskarżenia wysuwają także pracownicy Petrobaltiku, przekonani, że działania prezesa Olechnowicza doprowadziły tę firmę na skraj bankructwa (związki zawodowe Petrobaltiku oficjalnie protestują przeciwko „wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki”). Spornym problemem stał się pomysł sfinansowania działalności spółki zależnej Lotos Norge (np. zakup 20 proc. norweskiego złoża Yme). Zdaniem związkowców nie gwarantuje on bezpiecznego zwrotu z inwestycji, ze środków zgromadzonych na koncie Petrobaltiku (w ich opinii chodzi nawet o 700 mln zł).
GDA66TY / 2009-02-26 16:12 / Tysiącznik na forum
Ojej to straszne.Aż tak to widać?
GDA66TY / 2009-02-26 16:38 / Tysiącznik na forum
No bardzo ciekawe. A to ci historia.Nie wszyscy maja taką orientacje co ty. Sam zresztą to potwierdziłeś że taki dobry z ciebie pan co wszystkim d...y daje.

Najnowsze wpisy