Forum

Komentarze użytkownika "gkatulska"

Komentarze użytkownika: gkatulska

składki ZUS dla osób rozpoczynających działałność

gkatulska / 2010-02-18 08:19 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Witam.
Za miesiąc rozpoczynam jednoosobową działalność gospodarczą. Interesuje mnie
temat dotyczący składek preferencyjnych ZUS dla nowych firm. Dowiedziałam
się ,że od stycznia 2010 składka ZUS wynosi 395,10 zł tzn.: ub. społeczne z
chorobowym 117, 11 zł; ub. zdrowotne 233.32 zł; fundusz pracy 46,25 zł. Po
zliczeniu poszczególnych składek wynosi 396,68 (zamiast 395,10) , dlaczego?
I jeszcze jedno pytanie, czy prowadząc jednoosobową działalność muszę
opłacać składkę na fundusz pracy?
Dziękuję i pozdrawiam.

Re: zawieszona działalność a obniżone składki ZUS

gkatulska / 2010-02-04 14:49 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Przepisy podatkowe i ubezpieczeniowe nie znały do września 2008 roku terminu jakim jest "zawieszenie działalności gospodarczej ". Oznacza to, że bez całkowitego wyrejestrowania się z prowadzenia działalności gospodarczej, podmiot cały czas traktowany był jako uprawniony do prowadzenia działalności. Składki ZUS mogą być obniżone jedynie w przypadku kiedy po 60 miesiącach od wyrejestrowania się z działalności gospodarczej powołany zostanie zupełnie nowy podmiot. Obniżone składki ZUS przysługują w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Reasumując nie może Pan skorzystać z obniżonych ZUS-ów bo prowadził Pan działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 60-ciu miesięcy.

zawieszona działalność a obniżone składki ZUS

gkatulska / 2010-02-04 13:36 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Witam serdecznie! mam firmę zawieszoną w 2000r. ,która w ogóle nie
funkcjonowała, była tylko otwarta a teraz chce ją odwiesić- jaki ja będę
płacił ZUS- czy mam ulgi? chodzi mi czy ja mogę płacić ten tańszy ZUS?
pozdrawiam

Re: Ulga za złe długi

gkatulska / 2010-01-21 09:25 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Dzięki nowelizacji ustawy o VAT podatnicy mogą zmniejszyć VAT należny w przypadku braku zapłaty ze strony kontrahenta. Wierzytelność, która nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze uważa się za nieściągalną. Podstawą do skorzystania z ulgi jest zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Pani kontrahent właśnie to uczynił. Jeżeli dłużnik (Pani), w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulowała należności w jakiejkolwiek formie, to dostawca może dokonać korekty . Szczegółowe warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi na złe długi określa art. 89a i 89b ustawy o VAT. W wyniku zmiany przepisów uległ skróceniu, z pięciu do dwóch lat, okres objęty prawem korekty. Korektą podatku należnego będzie można więc objąć tylko dwuletnią wierzytelność wynikającą z faktury VAT, co oznacza, że dotyczy ona tylko wierzytelności, które nie uległy przedawnieniu. Korekta VAT należnego u sprzedawcy (dostawcy) powoduje konieczność korekty odliczenia VAT u dłużnika (nabywcy czyli Pani). W przypadku otrzymania zawiadomienia i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania dłużnik (Pani) jest zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia. Czyli musi się Pani cofnąć do okresu w którym odliczyła Pani VAT z faktury za transport i musi Pani zrobić niestety korektę tego okresu i dopłacić VAT wraz z odsetkami do US.

Ulga za złe długi

gkatulska / 2010-01-21 09:25 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Miałam fakturę za transport z 2007 roku i księgowa ją wyksięgowała w 2008
roku jako przedawnioną. Wczoraj dostałam pismo od Wystawcy tej faktury że
zamierza zrobić korektę VAT-u bo nie zapłaciłam mu faktury. I co teraz?
Proszę o pomoc.

Re: Koszty przesyłki w KPiR

gkatulska / 2010-01-21 08:45 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Jeżeli chodzi o księgowanie faktur VAT sprzedaży łącznie z kosztami przesyłki, którymi obciąża Pani nabywcę, należy ująć je łącznie w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 8 kolumna KPiR jest przeznaczona do księgowania pozostałych przychodów tj. przychodów ze sprzedaży rzeczowych składników majątku, odsetek od lokat na rachunku itp.
Faktura VAT zakupu dokumentująca zakup towarów i kosztów przesyłki powinna być ujęta w kolumnie 10 i 11. W kolumnie 10 wpisujemy wartość zakupu towaru, a w 11 kolumnie uboczne koszty zakupu tj. transport, rozładunek, załadunek, koszty przesyłki itp.

Koszty przesyłki w KPiR

gkatulska / 2010-01-21 08:36 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Witam.
Mam dwie niejasności odnośnie księgowania faktur VAT. Prowadzę firmę na
zasadach ogólnych.
Sprzedaż miedzy innymi wysyłkowa. Na fakturach w odrębnej pozycji wpisuje
koszty przesyłki,
i tu dwa pytania jeśli chodzi o księgowanie w KPiR.
1. czy księgując fakturę VAT sprzedaży, towar k.7, a koszty przesyłki w k.8
mogę ująć w
jednej pozycji w KPiR, czy tez muszę utworzyć w KPiR. nową pozycję na koszty
przesyłki?

2. Czy księgując fakturę VAT zakupu, towar k.10, a koszty przesyłki k.11
mogę ująć w jednej
pozycji w KPiR, czy też muszę utworzyć nową pozycję na koszty przesyłki?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam anielka

Re: Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży internetowej

gkatulska / 2009-11-24 13:08 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Przy sprzedaży przez Internet mamy najczęściej do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. W praktyce najwięcej problemów przy rozliczaniu tego typu sprzedaży sprawia podatnikom VAT prawidłowe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.W sytuacji, gdy nabywca wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy całość lub część należności (na poczet przyszłej dostawy) – trzeba potraktować tę wpłatę jako zaliczkę. W tym przypadku trzeba uznać, że zastosowanie mają przepisy ogólne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas w dniu otrzymania zaliczki, niezależnie od tego, kiedy nastąpi wystawienie faktury i dostawa towaru. Fakturę należy wystawić w terminie do 7 dni od otrzymania zaliczki. Moment podatkowy powstanie w dniu, kiedy kontrahent wpłaca pieniądze za towar na Pana konto i to właśnie na podstawie wyciągów bankowych, a nie wystawionej FV/paragonu rozpoznaje się moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Otrzymana z góry zapłata potraktowana być powinna przez Pana jako kwota brutto zawierająca VAT należny. Zarejestrowanie transakcji za pomocą kasy fiskalnej powinno odbyć się jeszcze przed wysyłką bo do niej dołączyć powinien Pan paragon. Reasumując obowiązek podatkowy w VAT powstanie niezależnie od daty wystawienia FV czy nabicia na kasę fiskalną, powstanie on w miesiącu w którym nastąpił wpływ na konto. Księgowa ustala ten moment na podstawie wyciągów bankowych zawierających wpłaty. Nie może żądać od Pana wystawienia FV/paragonu w tym samym dniu co wpływ należności, jeśli to jest niemożliwe fizycznie do wykonania.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży internetowej

gkatulska / 2009-11-24 11:33 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Jestem współwłaścicielem Sp. z o.o. która zajmuje sie handlem detalicznym i
hurtowym w dużej mierze także przez Internet. I tu pojawia sie problem,
ponieważ księgowa z biura rachunkowego powiedziała, ze powinniśmy najlepiej
w dniu zaksięgowania przelewu na koncie wystawić fakturę VAT lub paragon na
kasie fiskalnej, ponieważ jeżeli wystawiać będziemy dokumenty np. następnego
dnia możemy mieć problem w razie kontroli z US.

Dziwi mnie troszkę taka interpretacja, ponieważ nie zawsze każdego dnia
sprawdzamy konto i nie każdego dnia realizujemy zamówienia.
Przykładem może być następująca sytuacja:
- nasza firma działa w dniach pon-pt
- klient poprzez portal aukcyjny/sklep internetowy kupuje produkty w naszej
firmie
- klient ma konto w tym samym banku co my i realizuje przelew w niedziele o
12:00, wiec nie jesteśmy w stanie wystawić paragon/FV w tym samym dniu co
zaksięgują sie pieniążki

Prosiłbym o poradę jak wybrnąć z tej sytuacji. Jak sie robi to w praktyce
wielu sklepów internetowych. Zaznaczam ze moja księgowa nie prowadziła nigdy
księgowości sklepu internetowego dlatego udaje sie do Was drodzy FORUMOWICZE
po pomoc.

DZIĘKUJE BARDZO ZA WSZELKA POMOC
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy