Forum

Komentarze użytkownika "gkatulska"

Komentarze użytkownika: gkatulska

Re: Usługi kadrowo płacowe a certyfikat

gkatulska / 2010-05-05 12:19 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Nie, w przypadku prowadzenia usług kadrowo płacowych nie jest wymagane zezwolenie czy certyfikat uprawniający do ich świadczenia.

wypłata za nadgodziny byłemu pracownikowi a składki ZUS i podatek

gkatulska / 2010-05-28 12:45 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Witam
Wyrokiem Sądu otrzymałem zapłatę za nadgodziny. Sąd przyznał powiedzmy
5000zł + odsetki ustawowe od chwili należności do chwili zapłaty.
Pracodawca pomniejszył należną kwotę o składę ZUS oraz o podatek dochodowy,
od pozostałej kwoty naliczył odsetki ustawowe.
1. Nie pracuję już ponad rok u byłego pracodawcy ( ostatnio w 2009 ) - czy w
takim układzie jest to prawidłowy sposób naliczenia należności.
2. Prowadzę obecnie działalność gospodarczą i nie jestem u nikogo
zatrudniony - czy były pracodawca jast zobowiązany do wystawienia PIT 11 w
celu rozliczenia się z Urzędem Skarbowym mimo , że w tym roku podatkowym nie
jestem tam zatrudniony.

Re: wypłata za nadgodziny byłemu pracownikowi a składki ZUS i podatek

gkatulska / 2010-05-28 13:03 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Ad.1. Tak, pracodawca jako płatnik prawidłowo postąpił potrącając składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaty zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody osiągane przez pracownika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku lub od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów. Wypłata zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego oraz składek ZUS. Odsetki od zaległego wynagrodzenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz składkom ZUS.
Ad.2. Kwota zasądzonego przez sąd wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (z wyłączeniem odsetek) stanowi przychód, który powinien być wykazany w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym otrzymano przychody i jest opodatkowany razem z innymi dochodami uzyskanymi za dany rok. Pracodawca jako płatnik ma obowiązek wystawienia PIT-u 11.

Etat i działalność gospodarcza a kwota zmniejszająca podatek

gkatulska / 2010-06-01 13:32 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Czy jednocześnie pracując na etacie i prowadząc jednoosobową działalność
gospodarczą przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek (KPiR) mam
prawo odliczyć kwotę zmniejszająca podatek 556,02 zl. Bo tak odlicza mi
program księgowy i nie wiem czy jest to prawidłowe

Re: Etat i działalność gospodarcza a kwota zmniejszająca podatek

gkatulska / 2010-06-01 13:41 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Pracodawca odlicza co miesiąc 1/12 kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek na podstawie złożonego oświadczenia PIT-2. W sytuacji kiedy mamy jednocześnie umowę o pracę na etat i działalność gospodarczą należałoby zgłosić pracodawcy ten fakt, aby zaprzestał odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Całą kwotę 556,02 zł można odliczyć w działalności gospodarczej ( pod warunkiem opodatkowania według skali). w działalności gospodarczej kwota jak najbardziej przysługuje i może być w całości odliczona już w pierwszym miesiącu.Nie zgłoszenie faktu prowadzenia działalności spowoduje, że w PIT rocznym wyjdzie niedopłata podatku, która będzie wynikiem odliczenia podwójnej kwoty zmniejszającej podatek.

Rejestracja dla potrzeb usług świadczonych na terenie UE przez podatnika zwolnionego z VAT

gkatulska / 2010-06-16 12:42 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Prowadzę własną firmę, w której świadczę usługi spawalnicze . Jestem w trakcie
rozmów z kontrahentem niemieckim . Wiem , że muszę mieć NIP Europejski (NIP
ID) .Nie jestem podatnikiem podatku VAT. Jakie dokumenty muszę wypełnić ,
aby otrzymać tylko ten NIP i nie być vatowcem.

Re: Rejestracja dla potrzeb usług świadczonych na terenie UE przez podatnika ...

gkatulska / 2010-06-16 12:54 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Rejestracja na potrzeby uzyskania VAT-u UE nie wiąże się z koniecznością rejestracji do VAT jako podatnika VAT czynnego. Należy jednak złożyć druk VAT-R (wersja 9). W części C.1 trzeba zaznaczyć pozycję 30, która oznacza, że podatnik będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego w VAT (rozumiem, że z takiego zwolnienia Pan/Pani korzysta). Oraz w części C.3, która dotyczy zgłoszenia informacji dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych, należy zaznaczyć pozycję 61. Zostanie wtedy nadany przedrostek PL do NIP-u podatnika. Nadal pozostanie Pan/Pani podatnikiem VAT zwolnionym do przysługującego limitu.

dochód osoby fizycznej prowadzącej działalność

gkatulska / 2010-08-18 16:34 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Witam,
Kiedy liczy się pierwszy dochód działalności?
Firma w poprzednim miesiącu po raz pierwszy uzyskała większe
przychody od wydatków (najem, materiały biurowe, książki etc)
liczone od początku roku i ta różnica wynosiła ok 600zł na plusie, z
tym, że w KPiR nie uwzględniam składek ZUS (płacę te
preferencyjne). Czy to jest już dochód, czy te składki zusowskie
można by odjąć. Wiem, że podatku jeszcze nie muszę płacić ale czy
dochód jako taki jest?

Mogłabym się starać o dodatek mieszkaniowy a do tego muszę wykazać
dochody na 3miesiące wstecz, czy te 600zł to już dochód? czy dopiero
po odjęciu zus-u a jak tak to należy odjąć wszystkie składki od
początku roku czy tylko te z 3 miesięcy?

Re: dochód osoby fizycznej prowadzącej działalność

gkatulska / 2010-08-18 16:44 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania to dochód brutto. Od niego należy odjąć opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli nie odejmuje ich Pani w KPiR to należy to uczynić przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy - dawniej w PIT (oba podejścia są prawidłowe). Obliczając podatek PIT bierze się pod uwagę narastająco od początku roku przychody, koszty jak również opłacone składki ZUS. w Pani przypadku od dochodu brutto wynoszącego ok. 600 zł (narastająco od początku roku) należy odjąć wszystkie składki ZUS opłacone od początku roku oczywiście do wysokości dochodu. To jest dopiero dochód do opodatkowania. Podatek na pewno nie wyjdzie bo kwota wolna od podatku w 2010 roku wynosi 3091 zł.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy