Forum

Komentarze użytkownika "goodfather"

Komentarze użytkownika: goodfather

Jak zainwestowac 20k PLN w TFI ???

goodfather / 2007-09-02 21:19
Jak zainwestowac 20k PLN w TFI ???

Witam.
Chcialbym zainwestowac moje oszczędnosci w otwarty fundusz oszczędnosciowy. W związku z tym mam parę pytan, na ktore chcialbym uzyskac obiektywne odpowiedzi.
Najpierw przedstawie moją sytuacje: mam 20k PLN, z czego 1/3 mogę zamrozic na 2 lata, resztę na okolo 4-5 lat lub dlużej. Chciabym miec stale możliwosc wycofania częsci srodkow bez poważnych konsekwencji. Interesująca mnie stopa zwrotu jest oczywiscie jak najwyższa, ale zadowolibym sie 25- 30% rocznie przy wzglednej minimalizacji ryzyka dużej straty (zaakceptuję straty do 10 - 15% pod warunkiem że nastąpi odbicie i inwestycja wypracuje przynajmniej częsc zamierzonych zyskow w zamierzonym czasie). Na sprawach finansowych znam się najwyżej dostatecznie, dlatego samodzielne inwestycje gieldowe przez DM raczej odpadają.
Żeby nie bylo że nie czytalem innych wątkow na forum, sklecilem takie oto opcje inwestycji w TFI:

"bezpieczna" podstawa portfela :
15 % Alianz Aktywnej Alokacji
10 % FO w 1-2 fundach
10% Fundusze Stabilnego wzrostu, np. SKARBIEC ochrony kapitalu.
5% Lokata / F Rynku pieniężnego.

Resztę kapitalu chcialbym zagospodarowac zależnie od wyboru "porednika"

1. Mbank:
10% F zrownoważone np. Parasol UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Zrównoważony
50 % PL FA podzielone na 4 -5 funduszy. Zainwestowalbym dopiero w pażdzierniku, aż sie sytuacja wyjasni.

2. Deutsche Bank.
10% ING Selektywny
10 % PL FA
40 % FA Merril Lynch & Frank Templeton
W sumie moj faworyt, ze względu na to że zagraniczne FA można zdywersyfikowac pod względem geogr. i sektorowym.

3. Investors FIZ :
50 % fundusze Investors FIZ, emisja w pazdzierniku, lub FIZ LBO, we wrzesniu

moje pytania:

1. Ktore z w/w rozwiązan jest najlepsze, może macie swoje propozycje posrednikow ( Skandia Aegon ... i dlaczego oni )
2. Jak wygląda sprawa podatku belki w Aegonie, podobno można go jakos ominąc, rownież sprzeczne opinie na ten temat.
3. Portfel zdywersyfikowalem na 10 funduszy, tak aby uniezależnic go od wplywu poszczegolnych funduszy na jego stan. Czy obrany podzial jest wystarczający do osiagniecia zamierzonego celu ?
3c "Bezpieczne" Fundusze zajmują 40 - 50% portfela. Czy to wystarczy aby nie przekroczy zalożnego max ryzyka straty ?
4. Czy obecnie mamy dobry czas na inwestycje w fundusz, niedawno slyszalem w wiadomosciach że gielda sie trochę skorygowala, dlatego IMO jednostki można teraz kupic stosunkowo tanio. Może poczekac 1-2 miechy aż sie wszystko ustatkuje ?
5. Ktore FA polecacie do poszczegolnych propozycji.

Ufffffffffff, troche to dlugie, ale przynajmniej znacie dokadnie moje wymagania i pytania. Z niecierpliwoscią czekam na wszelkie opinie, za ktore z gory dziękuję.
Pozdrawiam goodfather

P. S. Sorry za ewidentne okakeczenie mowy ojczystej, ale w klawie mi sie PL znaki #^%*&%#%&^!@^& :)
goodfather / 2007-09-02 22:03
Nie naoglądalem sie reklam Arki i nie żyję w swiecie fantasy, tylko chcę osiągnąc idealny kompromis, ktory na dzien dzisiejszy i najbliższych kilka lat w wielkim prawdopodobiestwie pozwoli mi pomnożyc oszczędnosci przy relatywnie niewielkim ryzyku. Dlatego proszę o podanie skadu takiego portfela, ktory twoim zdaniem najlepiej rozdysponuje moimi srodkami wg wymogow z 1 postu, nawet jesli jego wyniki odbiegalyby od zalozen ( a a tym że będą odbiegaly poinformowales mnie przed chwilą).

Zdaję sobie sprawę że wraz z większymi wymaganiami co do wyniku do kwaratu rosnie poziom ryzyka, szczegolnie po dlugim okresie wzrostow. Mimo to analizując wyniki np FA Templetona zauważylem, że niektore fundusze swietnie poradzily sobie z ostatnią korektą, notując nawet ~ +19% przez ostatnie 3 miechy. Chodzi o dobranie funduszy, ktore najlepiej wg Was radzą sobie w czasach zbliżonych do tych, ktore wg jana kowalskiego nadchodzą. Nawet jesli nie będą spelnialy moich ambitnych zalozen.
pozdrawiam.
goodfather / 2007-09-03 13:32
@ TaS :
Co do wiadomosci/faktów/informacji/dziennika tv
trwam : 2 miechy temu nie dysponowalem jeszcze wiedzą o takim portalu jak money.pl, dlatego korzystalem z informacji dla mas - wina kiepskiego marketingu strony :)
2. Sprobuj prosze sklecic jakis portfel z Mbanku, ktory w najbliższych latach nie straci, a moze nawet zarobi.
3. I kilka slow na temat dlaczego Unikorona a nie inne.

@ jertom
dosc szczegolowo opisalem to w pierwszym poscie, ale powtorze to w oparciu o nowo zdobyte doswiadczenie:
Kapital 20k
Czas inwestycji: 1/3 srodkow 2 lata, reszta ~5lat
skladki: nie więcej niż 200zl na kwartal
stopa zwrotu : zależna od stopnia akceptowalnego ryzyka
akceptowalne ryzyko ~ 10%
wiedza o finansach: inaczej by mnie nie bylo na tym forum :)
Uwagi: pierwsza tego typu moja inwestycja, chcialbym miec możliwosc bezproblemowego wycofania czesci srodkow bez kosekwencji, fajnie gdyby portfel zbudowanybylby tak, aby sam mogl sie dopasowywac do aktualnej sytuacji na gieldzie ( tego nie mialy zlozone przeze mnie portfele).
Przemilczeliscie temat kupna certyfikatow INVESTORS FIZ, wiec prosze o opinie na ich temat.
goodfather / 2007-09-03 15:28
Noo na tym portfelu nic nie stracę ale zarobki będą "żalosne jak lokata", chcialbym zarobic trochę więcej, a zaproponowany przez ciebie portfel chyba nie korzysta z zalożonego 10% ryzyka straty.
Gdyby to byl Mbank, to może cos w tym stylu będzie stosunkowo bezpieczne i rentowne ?
20 % Fo i Rynek pieniężny lub lokata, cze pod parasolem unikorony
20 % Alianz AA
20 % Fundy stabilnego wzrostu, SEB4 + Skarbiec Ochrony kapitalu
10 % Parasol UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Zrównoważony + może Aktywna Alokacja z Parasola Unikorony ??
30 %:
1. FA, częsc może by pod parasolem Unikorony ( i jesli dobrze rozumiem za darmo będzie je można przeniesc do innego FI pod parasolem), reszta podzielona na WIOF Greece-Cyprus Opportunities , Fund PKO/CREDIT SUISSE Akcji i WIOF Baltic Opportunities Fund na przyklad.
2. INWESTORS FIZ proszę o opinie na jego temat, kupilbym przez Emaklera.

Przy wzroscie akcji/inwestora 30% stopa zwrotu brutto wynioslaby ~ 20%, przy stracie 30 % w skali roku wyszedlbym na 0 ( jesli reszta by nie nawalila, a tak żle chyba nie bedzie :)
Po odliczenu podatku i oplat bankowych moglbym wyjsc pod +15% przy dobrym trendzie, a to już mnie satysfakcjonuje.

Inna sprawa że dalej kusi mnie Deutsche Bank ogromnym wyborem zagranicznych fundow, np. templetonem i meriilem lynchem.
http://www.deutsche-bank-pbc.pl/tfi/notowania_funduszy_inwestycyjnych.php?societyID=9
Tu jest troche wynikow tych fundow, jak dla mnie stanowią bardzo ciekawą konkurencję Mbanku.
Stopy zwrotu są najczęciej wyższe, a możliwosc dywersyfikacji pod wieloma względami umożliwia częsciową minimalizacje ryzyka, Np. kilka fundow templetona mimo ostatniej korekty 3 ostatnie miechy jest ponad +15% do przodu.

P. S. Nie odbieraj tego posta jako "skoro wiesz lepiej to nic tu po mnie". Po prostu z moich zalozen odpada inwestycja 100% w rynek pienieżny, a najlepszym rozwiązaniem chyba będzie dywersyfikacja na rozne grupy fundow. Do ustalenia pozostaje wybor posrednika, % udzial FA lub FIZow i wybor konkretnych funduszy sposrod np. Funduszy Obligacji. Jako posrednika zarekomendowales MBank, więc prosze napisz w czym jest lepszy wg ciebie od db. Zarekomendowales też unikorone, i jak widzisz uwzględnilem ją już w moim portfelu.
goodfather / 2007-09-04 14:24
pax, pax !!!
To moj watek i nie pozwolę żeby zasmiecac go offtopami i slownymi przepychankami - ale jesli ktos na wlasnie takie ma ochotę - zapraszam http://forum.onet.pl/

A tak pozatym, to gdzie sie 2 bije, tam p. Sebastian Drutowski pisze do rzeczy, ale reszta w komentarzu jego wypowiedzi.
goodfather / 2007-09-04 14:52
Co tu dużo mowic - ten portfel po prostu mi pasuje i z grubsza spelnia moje wymagania - dziękuje za bardzo trafną odpowiedz. Mysle ze smialo moge zaakceptowac go jako podstawe mojego portfela, do ktorej wprowadzeniewielkie korekty:
- w mBanku nie ma ING Selektywnego ( a przynajmniej go nie znalazlem) To jednak zaden problem, bo jest wystarczajacy wybor podobnych mu fundow.
- myslalem o tym zeby jakies 1500 wrzucic w 2-3 FA wiof, ktore ostatnio dobrze prosperują i pytam czy to ma sens
- mam jeszcze troche innych oszczędnosci, ktorych mogę potrzebowac w kazdej chwili i nie chce zamrazac, dlatego leża w pko na zwyklym koncie i miesiecznie zarabiaja 20 gr od depozytu ( podczas gdy oplata za prowadzenie rachunku to 11.50 ). Myslalem nad mBankowskim koncie Emax plus, ktore jesli dobrze zrozumialem jest bezplatne i ma 4.5% w skali rocznej.
- FIZy lepiej kupic w pazdzierniku przez zapisy, czy na gieldzie now ? Czy za konto eMakler jest pobierana jakas oplata miesieczna ( z tego co wyczytalem wydaje mi sie ze nie).
- tytulowe 20k to tylko taka zmyla, tka naprawde mam 22 :) Wobec tego pytam o crtyfikaty Investors LBO, czy warto zalapac sie na taki 1-2 certyfikaty ? Czy moze te 2k lepiej rozlozyc jak reszte w mbankowskie FI
- kwartalnie będe mogl czasami doloczyc jakies 300 - 400 zl, rozumiem ze te pieniądze przeznaczycac na kupno kolejnych j. u. funduszy ktore juz mam w portfelu.
to chyba wszystkie moje pytania na teraz.
Dziękuje za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.
pozdrawiam goodfather

A co do poludniowych sasiadow to wg mnie:
vrati, vrati jeno ne widmo nekdy :)
goodfather / 2007-09-04 21:21
z tej strony wynika że to 1000zl:
http://www.mbank.com.pl/inwestycje/fundusze/narzedzia/tab_kwot_min.html
dla wszystkich WIOFow
goodfather / 2007-09-05 14:55
Pisal Pan że ING selektywny to jeden z ciekawszych fundow na PL rynku. Niestety nie ma go w ofercie mbanku. Wobec tego nalezaloby albo zastapic go innymi funduszami, albo przejsc do innego banku ( tylko nie wiem czy warto z powodu jednego funduszu).

Co do WIOF to prawdopodobnie te srodki rozdysponuje pomiedzy kilka FA ( chocby Uniakcje NE, mbank Agresywny i PKO/CREDIT SUISSE Akcji), byc moze WIOF, a w razie korekt/bessy w Alianza AA i FO. Wszystko bedzie zależalo sytuacji na gieldzie w dniach, w ktorych będe wplacac srodki i mysle że dyskusje na ten temat rownież należaloby przeprowadzic po ustabilizowaniu gieldy ( jesli oczywiscie takowe nastapi).

Investors FIZ LBO chyba rzeczywiscie potraktuje jako dodatkową dywersyfikacje i o ile zdąze zalozyc rachunek i emaklera w mbanku i zostana jakies wolne certyfikaty to zapisze sie na 1-2 sztuki. W razie bessy na pewno będą jedną z ciekawszych częsci mojego portfela.

Lokata- - fajnie że znalazl Pan konto o jeszcze większym oprocentowaniu, ale jesli jedyna poważna rożnica to te 0.5% zarobku więcej, to raczej zostanę przy mBanku, ponieważ wole miec wszystko w jednym miejscu. Inna sprawa to dodatkowa fatyga przy zakladaniu konta,i niewielka kwota, jaka mialaby sie znalesc na tej lokacie - dlatego te 0.5% nie gra roli. Reasumując jesli nie ma Pan poważnych zastrzezen do eMax PLUSa, a jego podstawową wadą jest to, że nie jest najlepszy, to wybiore mbank.

Kupno certyfikatow w ofercie publicznej to jak rozumiem zakup przez biuro maklerskie BGŻ. Niestety żaden z oddzialow tego biura nie znajduje się wystarczająco blisko mnie, dlatego wolalbym skorzystac z eMaklera.

Uprzedzil Pan moje pytanie dot. rozlożenia w czasie kolejnych zakupow :)
Dziękuję za odpowiedzi, jesli wyklaruje się sytacja z selektywnym, to moge smialo powiedziec że sklad i strategia mojego portfela zostaly uksztaltowane, co zawdzięczam userom pewnego wspanialego forum.
Pozdrawiam
goodfather / 2007-09-06 17:53
Noo nie wiedzialem że TFI ING jest takie "user friendly", ale jesli tak, to tylko sie cieszyc i inwestowac.
W przyszlym tygodniu zaloże konto w mbanku i rejest ING i zaczne inwestycje. Myslę że większosc pieniędzy wplacę do listopada, resztę po swiętach. jesli po drodze pojawią się jakies pytania lub wątpliwosci to na pewno tutaj wrcę.
W tym miejscu dziękuję za pomoc, szczegolnie p. Sebastianowi.
Pozdrawiam goodfather

Re: Jak ustalany jest kurs

goodfather / 2007-11-08 18:38
http://bossa.pl/edukacja/ustalanie_kursu.html

Prezentacja to może nie jest, ale wszystko objaśnione OK.

Re: pelny arkusz zlecen - prosze o info

goodfather / 2007-12-04 15:52
Jeśli nie jesteś progamerem, to być może zadowolisz się darmową ofertą największych polskich portali. Np. tu
http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/spolki/notowania?wlid=15
możesz podgladnąć wszystkie zlecenia kupna/sprzedaży dla spólki BRE, klikając zlecenia kupno/ sprzedaży. Oczywiście takowa bezpłatna baza zleceń obejmuje wszystkie walory nototwane na GPW.
pozdrawiam goodfather

Re: Giełda w USA - pytanie początkującego

goodfather / 2007-12-04 15:57
Jeden rzut oka na stronę polskiego portalu finansowego nr 1 dotyczącą notowań indeksu S&P 500 ( http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_sp/ ) i już wiemy że giełda w USA otwarta jest 09:30 - 16:00 , co odpowiada 15:30 - 22:00 czasu polskiego( dane z prawej tabelki powyższej strony).
pozdr goodfather

Najnowsze wpisy