Forum

Komentarze użytkownika "swisss"

Komentarze użytkownika: swisss

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

swisss / 2006-09-19 22:19
Czy moze ktos pomoc znalezc odpowiedz na pytanie?Mieszkam w mieszkaniu spoldzielczym lokatorskim, na dniach mam zamiar je wykupic i niedlugo sprzedac. Czy po wykupie mieszkania ze spoldzielni a potem sprzedazy rowniez obowiazuje mnie 10 % podatek dochodowy od przychodu ze sprzedazy tego mieszkania. Przeciez lata czlonkowskie wskazuja na to ze tam sie mieszkalo znacznie dluzej, teraz dopiero nastapi jego wykup i sprzedaz.
Pozdrawiam
swisss / 2006-06-15 23:13
Szanowny Panie P.T.
w jaki sposob wiec uniknac problemu z bratem? Pisze pan, ze od ziemi na ktorej stoi dom bede musiala zaplacic podatek. Moze jednak przed zakupem domu moglabym zakupic osobno dzialke na ktorej stoi dom a rodzice moi kupiliby dom, wszak i tak w ten dzien rowniez bylyby sporzadzona darowizna domu dla mnie. Czy to w jakis maly procent ustrzega mnie przed bratem? Przeciez ziemia na ktorej stoi dom bylaby moja. Czy moglabym sporzadzac rowniez darowizny dla rodzicow na ten dom, czyli jakby "dokladac sie" do niego? Wiem, ze to wydaje sie smieszne, ale gdybym udowodnila ze rodzice kupili dom z moja pomoca, mialoby to wplyw na zachowek dla brata w przyszlosci?
Jeszcze sprawa wydziedziczenia, czytalam gdzies jakis urywek o pozbawieniu prawa do zachowku. Czy to jest to samo co wydziedziczenie, czy raczej zapis w testamencie pozbawiajacy danej osoby do zachowku? Jesli to drugie to czy opiera sie o te same zasady co do osoby uprawnionej jak w przypadku wydziedziczenia? Czy owe wydziedziczenie i pozbawienie prawa do zachowku wpisuje sie w testament w trakcie jego sporzadzania czy dowody potwierdzajace niegodnosc dziedziczacego nalezy dolaczyc czy przedstawiac przed urzednikiem?
Nie moze tak byc, wola moich rodzicow nie tyle jest bym ja dostala wszystko, nie! Wola ich jest to by moj brat NICUZEGO nie dostal. Jesli to jest ich wola dlaczego zatem prawo po ich smierci ma to zmienic. Musi byc jakas droga by uniknac problemow z bratem.
Bardzo Panu dziekuje!!!
swisss

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

swisss / 2006-06-12 23:45
Witam Pana P.T.!
Wczesniej pisalam o sprawie checi moich rodzicow dokonania zakupu domu oraz przekazania go w drodze darowizny dla mnie. Spelniam wszystkie wymagane warunki czyli - nie posiadam nieruchomosci, dom jest o powierzchni 98m (tak wiec miesci sie w granicach). Rodzi sie pytanie - otoz dom rzecz jasna stoi na dzialce, ktora po zakupie bedzie oczywiscie wraz z domem darowana mi. Oferta sprzedazy domu brzmi, powierzchnia domu 98m, powierzchnia dzialki 3,5 ara- czy w takim razie podatku od darowizny domu nie musze placic a od ziemi na ktorej stoi bede musiala zaplacic. Jesli tak - skad mam wiedziec od jakiej kwoty naliczac podatek skoro sprzedajacy sprzeda rodzicom dzialke wraz z domem a nie odrebnie.
Drugi problem znow dotyczy brata - bardzo mnie przerazila Pana odpowiedz, bo w zasadzie wychodzi na to ze brat mimo iz wola rodzicow jest inna po ich smierci praktycznie moze domagac sie wszystkiego. Jego stosunku do rodzicow nie moge sama podporzadkowac do punktow ktore Pan wymienil aby brata wydziedziczyc. Aby Pan mi mogl pomoc musze wyjawic pare "brudow" - powodow tego wydziedziczenia. We wczesnej jego mlodosci, moze mial wtedy 18 lat zaczal sie problem z narkotykami i rodzice oczywiscie przezyli koszmar z odwykami, wozeniem go po osrodkach odwykowych, ktore nie dawaly efektow, wynoszeniem rzeczy z domu itp. Potem popadl w konflikt z prawem i dostal wyrok w sprawie karnej w zawieszeniu. W tej chwilii ma zone i 2 dzieci. Wiemy tyle, ze kilka lat temu prowadzil jakas mala dzialalnosc gospodarcza (oczywiscie bez sukcesu - i z problemami), z ktorej wynikly tylko wiadome nam problemy z Urzedem Skarbowym, bowiem brat byl zameldowany w mieszkaniu rodzicow totez US szukal go u nas, rowniez policja, komornicy itd. Wiadomo rodzice obawiaja sie wszystkiego rowniez tego ze byc moze byla zona pozwie rodzicow o alimenty na jego dzieci ( mimo ze sytuacja finansowa rodzicow nie jest rewelacyjna). Mama zaczela starac sie o wymeldowanie brata z mieszkania i wraz ze wsparciem ustnym policji postapila tak jak jej podpowiedzieli i spoldzielnia mieszkaniowa wie ze brat tam nie mieszka, jest to jakos zgloszone i przyjete na pismie jednak jest tam tymczasowo zameldowany. Nie wiem jak wobec prawa ma sie taki spadkobierca, ale moi rodzice nie zycza sobie aby brat dostal zlamany grosz od nich, chyba ze ja bede po ich smierci dobrowolnie chciala obdarowac brata. Nie wiem jak zachowanie brata odnosi sie do wydziedziczenia. Czy jezeli rodzice mieliby zamiar sporzadzic testament musieliby przedstawiac wszystkie te dokumenty potwierdzajace jego niegodnosc przy spisywaniu wydziedziczenia, czy ta sprawa musialaby byc poruszona w sadzie. Wola moich rodzicow jest naturalnie aby on nic nie dostal dlaczego wiec prawo przeciwstawia sie woli moich rodzicow. Czy jest inny sposob aby ustrzec sie przed bratem, aby dokonala sie wola rodzicow, aby testament mogl przypasc jednej osobie bez mozliwosci domagania sie przez brata zachowku itp.
Czy to oznacza ze nawet po smierci rodzicow mimo iz dom ktory przeznacza mi w drodze darowizny w polowie bedzie jako zachowek nalezal do niego? A jesli nie do niego to do jego dzieci? Czy w takim razie mozna zataic darowizne od rodzicow?
Z calego serca Panu dziekuje. Jest Pan niesamowity!
swisss

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

swisss / 2006-06-10 21:56
Witam! Mam 26 lat. Rodzice chca kupic dom, a poniewaz oni mieszkaja w mieszkaniu a ja nie posiadam zadnej nieruchomosci chca darowac nowo nabyty dom w drodze darowizny dla mnie. Czy istnieje jakis termin od momentu wykupu domu przez rodzicow do chwili darowania go, czy moga go darowac nawet na nastepny dzien bez ponoszenia kosztow. Czy powinni tak jak przy zakupie kazdej innej nieruchomosci bez placenia podatkow zachowac go przez 5 lat i dopiero darowac go mi? Czy moze moga oni w drodze darowizny kupowac dom juz na moje nazwisko czy raczej musi byc to przeniesienie wlasnosci ich na moja?
Druga sprawa - mam brata, z ktorym rodzice raczej nie utrzymuja kontaktu, nie chca rowniez by byl spadkobierca jakiegokolwiek majatku po nich wobec czego bede jedynym spadkobierca.Musze zaznaczyc, ze brat nigdy nie byl godzien przyjac zadnego spadku i przysporzyl rodzicom wielu klopotow w zyciu. Jezeli rodzice w drodze darowizna przepisza na mnie dom czy moj brat zawsze bedzie mial prawo do zachowku od tej darowizny? Czy rodzice moga zastrzec przed niechcianym zachowkiem. Jak sie ustrzec kiedys brata?
Czy ktos moze pomoc mi odpowiedziec na te pytania?
Z gory dziekuje

Najnowsze wpisy