Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Czy ZUS oszukal? Od kiedy nalezy sie wyplata emerytury?

wiwan / 2014-10-28 12:26
Co innego uzyskanie prawa do świadczenia (tj. spełnienie warunków wiekowo stażowych, złożenie wniosku, udokumentowanie), a co innego rozpoczęcie/zawieszenie/zmniejszenie samej wypłaty.

W związku z istnieniem art. 103a ustawy emerytalnej wypłata świadczenia jest wstrzymana, jeśli ubezpieczony nie rozwiąże stosunku pracy, z pracodawcą u którego był zatrudniony w czasie składania wniosku.
Samo rozwiązanie może wiec nastąpić później. Świadczenie za lipiec-wrzesień nie jest należnym.

Pani w okienku raczej była nieprecyzyjna, bo właśnie nie doinformowała, że jeśli stosunek pracy trwa, to ta naliczona wg. stanu lipcowego składek i KP emerytura od razu będzie podlegać wstrzymaniu.

marti_grazka pyt. z priva

wiwan / 2014-10-27 13:11
[...] mial wypadek w pracy w wojsku,duzy uszczerbek zdrowia [...] sluzba wojskowa//[..].Otrzymywal rente przez 6 lat.Po 6 latach rente mu zabrano twierdzac ze jest juz zdrowy.Caly czas jest pod kontrola neurologiczna i psychiatryczna?Co robic dalej,przeciez nie zostal cudownie uzdrowiony mial trwaly 35% uszczerbek zdrowia.Gdzie sie odwolac ,gdzie znalezc prawnika ktory pomoze?

To, że świadczenie było 'mundurowe' nie zmienia ogólnych zasad (KPA), na co zresztą wskazuje art. 31 USTAWY
z dnia 10 grudnia 1993 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Od takiej decyzji wojskowego organu emerytalnego należy się odwołać do sądu zanim decyzja się uprawomocni. Jeśli ten termin minął- złożyć ponowny wniosek o rentę i od nowej decyzji odmownej odwołać się już w terminie.

Decyzja wskazuje ów termin jak i właściwy sąd- jest nim właściwy terytorialnie cywilny Sąd Okręgowy, a w nim Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z tym, że chodzi o kwestię medyczną- przy kolejnym wniosku należy się odwołać już na etapie uzyskania orzeczenia od komisji lekarskiej tj. składając sprzeciw* do orzeczenia w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Prawdopodobnie jeśli teraz takiego sprzeciwu nie złożono- sąd nie rozpatrzy odwołania, skoro opiera się właśnie ono na kwestii medycznej.

* zgodnie z par. 30 tego rozporządzenia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;obrony;narodowej;z,dziennik,ustaw,2014,000,1078.html


Co do prawników- ofert i spamu w tym zakresie w internecie jest multum.

Re: sklep z odzieza uzywana

wiwan / 2014-10-27 12:24
http://www.money.pl/forum/pomocy-t3894096.html

Re: Podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych.

wiwan / 2014-10-27 12:22
Należy jeszcze raz obliczyć po prostu należną zaliczkę podatku za maj z uwzględnieniem wszystkich przychodów majowych. Różnica będzie stanowić niedopłatę do zapłacenia do US wraz z odsetkami od jej wysokości naliczanymi od dnia następującego po terminie zapłaty zaliczki, czyli licząc od czerwca 21 czerwca.

Re: wyrównanie w emeryturze

wiwan / 2014-10-27 11:47
Nie bardzo rozumiem pytanie- skoro wyrok prawomocny, tzn. że Zakład się od niego nie odwołał. Zatem wypłaci wyrównanie świadczenia wstecz zgodnie z sentencją wyroku.

Re: kiedy na emeryturę

wiwan / 2014-10-24 21:13
No więc porozumienie stron, albo okres wypowiedzenia zależny od rodzaju umowy/stażu zakładowego- zgodnie z KP.
ZUS zacznie wypłatę dopiero od miesiąca, w którym zostanie zawiadomiony (świadectwo pracy, zaświadczenie pracodawcy ) o rozwiązaniu umowy. Nawet jeśli rozwiązanie nastąpi w miesiącach wcześniejszych. Czyli- np. rozwiązanie w grudniu i zawiadomienie w grudniu- świadczenie będzie wypłacone za grudzień i dalsze miesiące. Rozwiązanie w grudniu, a zawiadomienie w styczniu- wypłata dopiero od świadczenia styczniowego.

O tym, że jeśli ojciec chce pracować i ma wyrozumiałego pracodawcę, to wystarczy rozwiązać umowę na dzień/dwa i nawiązać z nim kolejną- wtedy warunek rozwiązania z art. 103a Ustawy emerytalnej zostaje spełniony, a powtórne podjęcie pracy nawet u tego samego pracodawcy już nie jest przeszkodą w pobieraniu emerytury.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2014-10-24 20:58
Jeśli była darowizna, to były udziały, a więc kredyt był wspólny, ale przed małżeństwem. Bo jeśli kredyt małżeński- to współwłasność małżeńska (bezudziałowa)- czyli musiałby to być akt zniesienia współwłasności.
W tej pierwszej opcji nie należy się żadna 'część' Mieszkania - bo stanowi ono obecnie Pani majątek odrębny, ale przy podziale majątku wspólnego nakłady czynione z Waszego majątku wspólnego na Pani majątek osobisty muszą być uwzględnione, tj. odpowiednio mniej przypadnie Pani np. ze wspólnych kont, innej nieruchomości wspólnej- co wynika z art. 45 KRO.

Re: kiedy na emeryturę

wiwan / 2014-10-24 20:14
Czyli wniosek został już złożony ? 30 to Zakład ma na wydanie decyzji od wyjaśnienia ostatnich okoliczności niezbędnych dla przyznania świadczenia. Czasem zdarzają się np. błędy w dokumentacji i wezwanie do wyjaśnienia/uzupełnienia. Więc daty wydania decyzji nie znamy. Jeśli ojciec chce jak najwcześniej zacząć pobieranie emerytury- czyli od października, to również w październiku jeszcze powinien rozwiązać stosunek pracy. Co bez porozumienia stron z pracodawcą nie będzie możliwe- bo jest kwestia np. 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Fakt uzyskania decyzji emerytalnej nie oznacza bowiem wygaśnięcia stosunku pracy.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2014-10-24 20:03
Huta w Ozimku ma następcę prawnego- więc w 'nowej' hucie.

Re: Ile mozna dorobić ?

wiwan / 2014-10-24 20:00
Można dorobić dowolnie, ale przekroczenie dodatkowym przychodem pułapu 25% 'przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji' powoduje odpowiednie zmniejszenie wysokości świadczenia, a pułapu 70%- zupełne wstrzymanie jego wypłaty.

Pułap ten określa się na tzw. rok rozliczeniowy ( 1 marca- koniec lutego kolejnego roku ).

Obecnie ( a więc do lutego 2015 )jest to odpowiednio ( kwota dopuszczalna )912,60 i ( kwota graniczna ) 2 555,10 zł/mc brutto.

Może to być i u żony, tyle że w przypadku etatu uznaje się, że dla potrzeb ub. społecznych jest się osobą współpracującą, a więc płaci składki od podstawy deklarowanej nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia- czyli obecnie 2 247,60 zł. Zatem świadczenie będzie znacznie zmniejszone.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-10-24 12:54
Mamy tu dwie kwestie.

1. ub. zdrowotne.
Z art. 3 ust. 2 pkt 5 i art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej wynika pierwszeństwo ubezpieczenia jako członka rodziny - małżonka, niż dziecka.
Zatem wstępując w związek małżeński z ubezpieczonym zdrowotnie- powinno nastąpić wyrejestrowanie z ub. jako członka rodziny u ojca/matki, a nastąpić u męża.

2. ub. społeczne.

Jako żona rolnika co do zasady podlega Pani ub. społecznemu w KRUS, no chyba, że nie pracuje Pani w gospodarstwie męża/waszym ani w gospodarstwie domowym związanym z tym gospodarstwem rolnym- czyli w praktyce, jeśli jest Pani na studiach stacjonarnych na drugim końcu Polski.

Mąż jako rolnik 'główny' powinien był ubezpieczyć Panią w KRUS w ciągu 14 dni od zawarcia związku, albo w tym terminie oświadczyć (mając Pani podpis), że temu ub. Pani nie podlega z ww względów, a Kasa ma i miała prawo tę sytuację prześwietlać.

Nie wiem też, jak w razie dalekich studiów i odwiedzania domu np. 1/2 tygodnie KASA zapatruje się na kwestię wakacji- jeśli wraca się na dłużej- z ustawy wynika wtedy moim zdaniem każdorazowo obowiązek ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń, płacenia składek, a od 1 października- kolejnych wyrejestrowań.

Re: Brak lat pracy a emerytura?

wiwan / 2014-10-24 12:26
Jak rozumiem rocznik 1949.
Jeśli nie ma żadnego ujawnionego okresu składkowego przed 1999 r, ani żadnej zewidencjonowanej składki po 1998 r, to żadnej emerytury z ZUS nie uzyska.

Nawet jeśli teraz uzyskałby jakieś zatrudnienie, założył DG- to i tak uzbierany kapitał da mu świadczenie dosłownie groszowe. Nie mając stażu 25 lat nie skorzysta z gwarancji emerytury minimalnej.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-10-22 19:16
Nie, bo przecież nie jest już tego gospodarstwa właścicielem.

Może przekazać/podzielić ewentualną 'resztkę' jaką sobie zostawił przy przekazywaniu gospodarstwa -bo kiedyś takie niepełne przekazanie było możliwe- dotyczyło zdaje się 0,5 ha (wraz z 'siedliskiem'). Przy rentach przyznawanych od 2007-06-21 już takiej możliwości nie było.

Re: Kasy fiskalne. Zmiany i wydatki dotkną 70 tysięcy Polaków

wiwan / 2014-10-22 09:58
Tyle, że notariusz składniki pobranej taxy wpisuje do aktu notarialnego- więc ewidencja dochodu na potrzeby skarbowe jest.

Re: ZUS od umów śmieciowych. Kiedy zmiany?

wiwan / 2014-10-22 09:39
Była i jest dobrowolna, jeśli poza nią jest inny tytuł do ub. społecznych- np. drugie zlecenie. Jako jedyny tytuł- była i jest tytułem obowiązkowym (pomijam kwestię uczeń/student/26 lat).
Projekt obecny zmienia zakres dobrowolności właśnie przy zbiegu tytułów.

Najnowsze wpisy