Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zmiany w PIT. Resort finansów utrzyma podatek od nieujawnionych dochodów

wiwan / 2014-06-12 10:30

po upływie 10 lat, licząc od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy - napisano w uzasadnieniu do projektu.


Czy tu znów nie będzie zarzutu niekonstytucyjności, skoro ogólne przedawnienie podatkowe wynikające z Ordynacji wynosi lat 5 ?

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-06-12 10:18
Od końca. To, że sytuacja finansowa w rodzinie jest kiepska nie zwalnia z obowiązku KRUS, tak jak w przypadku przedsiębiorcy dla obowiązku ZUS nie ma znaczenia to, czy do biznesu nie dokłada.

Do ubezpieczenia męża jest Pani wraz z dziećmi dopisana jako członek rodziny jedynie w zakresie ub. zdrowotnego. Bez względu na to, czy w zakresie społecznym maż jest w KRUS czy w ZUS.

Ub. rolnicze to zarówno przywilej (tanie ub. społeczne - w stosunku do ZUS) jak i obowiązek, jeśli spełnione są ustawowe warunki.

Formalnie obowiązek zapłaty zaległych składek jest bez związku z obecną chęcią zgłoszenia do ubezpieczenia. Wraz z uzyskaniem darowizny zaczęła Pani ub. rolniczemu podlegać, powinna Pani w ciągu 14 dni zgłosić się w KRUS. Jeśli mimo darowizny nie podjęła Pani, czy razem jako małżeństwo dz. rolniczej- też należało to zgłosić. Niezależnie od Pani obecnej wizyty w KRUS decyzja wsteczna o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu może być wydana na podstawie własnych ustaleń Kasy (np. w rejestrze gruntów). No chyba, że w tym czasie miała Pani ub. ZUS, albo świadczenie z ZUS/KASY.

Od decyzji takiej można się odwoływać i próbować udowodnić, że dz. rolnicza nie była prowadzona albo innych okoliczności. Decyzję KAsa może wydać na podstawie domniemania zapisanego w ustawie, że posiadacz ziemi rolnej dz. rolniczą prowadzi itd.

Jeśli dz. rolniczą prowadzicie, albo prowadzi tylko mąż, a Pani choć prowadzi gospodarstwo domowe związane z owym gospodarstwem rolnym - czyli w praktyce po prostu w nim mieszka, sprząta, gotuje itp. to NADAL podlega Pani ub. rolniczemu.

Re: Sprzedajesz na Allegro? Pamiętaj o podatku

wiwan / 2014-06-12 09:06
Przeczytaj artykuł przewodni do wątku. Co prawda skala podatkowa jest już nieaktualna, ale zasada 6 miesięcy nadal obowiązuje.

Zaliczki w trakcie roku nie ma, więc to, czy finalnie owa sprzedaż zostanie opodatkowana będzie wynikać z rozliczenia rocznego, gdzie dochód zostanie zsumowany z innymi dochodami.
Dopiero przekroczenie rocznego dochodu 3091 zł ze wszystkich źródeł podlegających podatkowi na zasadzie ogólnej skutkuje zapłatą podatku.

Ale nawet dochody mniejsze należy w rozliczeniu rocznym wykazać. Dochodów ze sprzedaży ruchomości po upływie 6 miesięcy nie wykazuje się.

Re: Przychód na koncie a PIT'y

wiwan / 2014-06-12 08:59
Po pierwsze przelewy powinny być właściwie opisane tj. który stanowi wynagrodzenie z tyt. umowy cywilno-prawnej ( + ewentulanie za jaki miesiąc, a który środki powierzone do realizacji zlecenia.

Bez takiego rozdziału nie wiadomo do jakich kwot ma np. zastosowanie art. 741 KC mówiący o tym, że zleceniobiorca nie może używać środków powierzonych przez zleceniodawcę 'we własnym interesie'

Po drugie właśnie ze względów, by nie powstawały wątpliwości co do wysokości i przeznaczenia ww kwot na środki powierzone powinno moim zdaniem to być OSOBNE konto- założone przez zleceniodawcę, do którego Pan jako zleceniobiorca byłby jedynie upoważniony w określonym zakresie. Choćby po to, by zleceniodawca decydował o limitach wypłat, ustalił zamknięty krąg odbiorców przelewów, o zakresie owego upoważnienia oraz miał możliwość natychmiastowego zablokowania konta- przecież taki zleceniobiorca- oczywiście nie Pan- mając pieniądze na swoim koncie, albo na koncie dedykowanym z pełnym upoważnieniem po prostu miałby zbyt wiele możliwości defraudacji.


Istnienie takiego dedykowanego konta powinno być wraz z zasadami korzystania z niego ( w tym rozliczania się ze zleceniodawcą ) i zakresem odpowiedzialności za środki powierzone itp. umocowane w waszej umowie zlecenia lub osobnej umowie pisemnej.

Wszystko powyższe dla bezpieczeństwa obu stron jak i 'kwitów' w razie kontroli, wątpliwości US.

Re: Przychód na koncie a PIT'y

wiwan / 2014-06-11 22:33
Jaka forma prawna owej pracy- etat, zlecenie czy 'samozatrudnienie' ?

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-06-11 22:30
Tak, o ile:
- po wydzierżawieniu nie zostanie w użytkowaniu 1 ha przeliczeniowy lub więcej,
- dzierżawa będzie udokumentowana- pisemna, zarejestrowana w starostwie
- zgłosi się to- czyli fakt zaprzestania dz. rolniczej w Kasie.

Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie wystarczy

wiwan / 2014-06-11 12:38
Bez przesady, żaden szef placówki medycznej nie zatrudnia w nadmiarze by potem płacić 'postojowe'.

Powód limitów ? Nie żartuj. Taki, że składka wynosi 9% podstawy, a nie 30%, a ubezpieczony jest praktycznie każdy i żyjemy coraz dłużej.

Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie wystarczy

wiwan / 2014-06-11 11:58
Akurat NFZ niech sobie zostanie ze względu na kontrakty. Natomiast rzeczywiście taniej byłoby chyba ze składki zdrowotnej zrezygnować, zasilać NFZ wprost z budżetu, skończyć z zamieszaniem składki naliczania, odprowadzania itd.

Tyle, że wymaga to podwyższenia stawki PIT.

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-11 09:04
Część N-3.
Ps. Na przyszłość- z takich zleceń z osobą fizyczną nieprowadzącą DG nie ma obowiązku odprowadzać zaliczek w ciągu roku. Wynika to z art. 44, ust. 1c Ustawy. Jeśli jednak nawet omyłkowo zaliczkę za danym miesiąc odprowadzi- musi już konsekwentnie to czynić do końca roku ( za miesiące, w których taki dochód uzyska).

Przypominam o dwu załącznikach pisemnych w takim razie:
- wyjaśnienie powodu korekty
- 'czynny żal'- wytłumaczenie, że że absolutnie nie chodziło o uszczuplenie podatku, że brak wiedzy itp.

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/instytucja;czynnego;zalu;jak;skorzystac,75,0,1283659.html

No i dopłata podatku + odsetek za okres od 1 maja.

Tu kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Zaokrągla się do pełnych złotych. Jeśli wyjdą niższe niż 9 zł (formalnie 8,70) nie płaci się ich.

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-10 22:33
Tak, rozliczyć się na PIT 36, zaznaczając że to korekta. Na osobnym piśmie- powód korekty. Może być jednozdaniowy- błędny formularz, nieuwzględnienie części dochodów.

W opcji elektronicznej powód podaje się na formularzu ORD-ZU.

W tej sytuacji najpierw korygowanie PIT 37 do wartości zerowych chyba byłoby bezsensowne, ale nie jestem praktykiem urzędowym.

W związku z "przebąkiwaniem" o tej DG może warto to jednak uczynić osobiście i od razu dopytać w dziale podatku dochodowego, czy dobrze zrozumiano ową telefoniczną informację.

A no i 'czynnego żalu' on line nie wyrazisz...

Re: Płaca minimalna wyższa. O ile?

wiwan / 2014-06-10 22:18
No większa, skoro na 2015 jednocześnie zachowuje się obecną skalę podatkową z tą samą kwotą wolną od podatku. A więc kwotowo więcej.
Poza tym płacą minimalną jest indeksowana wysokość paru innych świadczeń...

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-10 21:39
1. abstrahując od DG- rozliczyłeś się na niewłaściwym formularzu, właściwym był PIT 36 (nie jest on jedynie dla prowadzących DG) ze względu na brak obowiązku zaliczek przy zleceniach dla osób fizycznych nieprowadzących DG no i pominąłeś część dochodów jak rozumiem. Stąd wezwanie do korekty i właściwego formularza.

w rozumieniu ustawy o PIT zlecenia z firmami stanowią inne źródło przychodu niż z osobami fizycznymi nieprowadzącymi DG. Oba źródła powinny być wykazane w PIT 36, tyle że w osobnych wierszach (cz. D1 wiersz 5 i 8) z innymi KUP.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-36/

2. Natomiast jeśli rzeczywiście dochodzi kwestia uznania przez fiskus, że rozmiar, częstotliwość itd. Twojej działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG wskazuje na niezarejestrowaną DG to sprawa jest grubsza-naruszenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przepisów karnych skarbowych oraz podatkowych.

Re: Podatek z umowy zlecenia pomiędzy osobami fizycznymi

wiwan / 2014-06-10 18:28
1. Umowa zawarta ze zleceniodawcą, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG na potrzeby PIT nie jest klasyfikowana jako zlecenie, a dokładniej jako przychód z działalności wykonywanej osobiście z art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13, pkt. 8 Ustawy o PIT. Jest przychód taki klasyfikowany jako pochodzący z innych źródeł- art. 10, ust. 1, pkt. 9 i art. 20, ust. 1.

Zatem taki zleceniodawca nie jest płatnikiem zaliczki PIT, nie wystawia też PIT 11 na koniec roku.
2. Zatem koszt dla takiego zleceniodawcy to po prostu Twoje wynagrodzenie- czyli przychód. Jeśli potrafisz wykazać realny koszt wykonania zlecenia, udowodnić jego związek z tym przychodem- to stanowi on koszt uzyskania przychodu, a więc w efekcie dochód do opodatkowania będzie niższy.

3. Tyle, że zawsze (niezależnie od Twojej chęci, czy biegłości) rozmiar, częstotliwość, cel, wielkość przychodów (w tym ich udział we wszystkich Twoich przychodach) mogą wskazywać na to, że DG po prostu prowadzisz, a więc że powinna być ona zgłoszona/rozpoczęta i odpowiednio w zakresie formalno-prawnym i podatkowym prowadzona.
Żeby było trudniej- nie ma tu zdefiniowanych limitów kwotowych, procentowych.

4. Ulgi podatkowe 'na etapie' zleceń- tylko takie jak każdy inny podatnik nieprowadzący DG- na dzieci, internetowa, rehabilitacyjna itd.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-06-10 09:54
Niby co zameldowanie ma zmienić ? Są to z punktu widzenia PIT, zasady 5/2 lat, zwolnienia i rozliczenia PIT 39 dwie osobne transakcje.

Ustawa nie uzależnia prawa do kolejnego zwolnienia od zameldowania.

Że niby ma to uprawdopodobnić, że cel mieszkaniowy był rzeczywiście własny ?

Re: Stawka VAT

wiwan / 2014-06-10 09:40
Jeśli usługa wysyłki stanowi osobną pozycję na fakturze, to stawka VAT dla niej jest identyczna, jak dla samego towaru. Czyli może to być i 8%.

Jeśli w jednej takiej przesyłce są towary o różnej stawce VAT, wysyłkę należy opodatkować różnymi stawkami proporcjonalnie do udziału wartości towaru wg. każdej stawki w wartości całej przesyłki.

Najnowsze wpisy