Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2013-01-29 21:39
NIE. Świadczenie takie z ZUS jest możliwe tylko w następstwie wypadku kwalifikowanego jako wypadek PRZY pracy skutkującego przynajmniej 'długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu', czyli naruszeniem sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy

Re: Pomoc adwokata i radcy za darmo

wiwan / 2013-01-29 19:49
Przeczytał Pan artykuł przewodni do wątku ?
Gdzie Pan wysyła dokumenty ?

Re: ksiazka przychodow i rozchodow a ula na dziecko

wiwan / 2013-01-29 19:31
To, czy dochód opodatkowany wg. skali pochodzi z zatrudnienia czy z DG nie ma znaczenia dla prawa do ulgi prorodzinnej.
Maż może zatem przy spełnieniu wszystkich innych warunków dotyczących tej ulgi.

Re: Dodatek dla nauczyciela za pracę w trudnych warunkach

wiwan / 2013-01-29 19:17
To zależy od regulaminu wynagradzania ustalonego przez organ prowadzący. Nie ma aktu prawnego wyższego rzędu (ustawa, rozporządzenie) mówiącego o stawkach (kwotowych, procentowych z wynagrodzenia zasadniczego).

O ile jest to zwykła praca nauczyciela w zwykłym zespole szkół, to dodatek taki się NIE należy, bo akurat jest akt prawny, który precyzyjnie określa sytuacje uznawane za pracę nauczyciela w warunkach trudnych.

Np. dodatek byłby należny, gdyby zespół szkół był przy zakładzie karnym, albo prowadziła Pani lekcje inne niż lektorat w języku obcym.

Szczegóły w par. 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;edukacji;narodowej;i,dziennik,ustaw,2005,022,181.html

Re: Potrącenie z wynagrodzenia. Można bez zgody pracownika?

wiwan / 2013-01-29 19:02
Można. Wynagrodzenie ze zlecenia podlega ograniczeniom w zajęciu (takim jak wynagrodzenie z etatu) jeśli jest jedynym i stałym dochodem dłużnika. NIE jest tak w przypadku emeryta.

Re: Czy należy mi się renta?

wiwan / 2013-01-29 19:00
NIE. By miał Pan prawo do renty z ZUS, niezdolność do pracy musi powstać w czasie ubezpieczenia ZUS lub nie później niż 18 miesięcy po jego zakończeniu.

Wynika to z art. 57, ust. 1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej.

Wymogu tego nie musiałby Pan spełnić uzyskując orzeczenie o całkowitej niezdolności i mając staż ubezpieczeniowy min. 25 lat- co wynika z ust. 2 ww artykułu.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-01-29 18:31
Pani wiek emerytalny to 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.

I w takim wieku wg. dzisiejszych przepisów uzyska Pani prawo do emerytury z ZUS.
Okres ubezpieczenia w KRUS jest zbyt krótki, by uzyskać świadczenie z Kasy.

W związku z tak krótkim ( mniej niż 20 lat ) stażem ubezpieczeniowym nie skorzysta Pani z gwarancji e. minimalnej- czyli jeśli świadczenie wyliczone będzie niższe niż e. minimalna - nie zostanie do wysokości minimalnej podniesione.
Urlopy wychowawcze przed 1999 r. stanowią okres nieskładkowy i mogą być zaliczone w wymiarze maksimum 6 lat, ale nie więcej niż 1/3 okresów składkowych. Macierzyński- to okres składkowy.


Okres KRUS zostanie wliczony -część składkowa emerytury rolniczej. Oblicza się ją, mnożąc: 1 proc. najniższej emerytury z dnia powstania prawa do tego świadczenia przez każdy rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za który opłacano składki na to ubezpieczenie. Lata niepełne z dokładnością do kwartału.

Re: Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury

wiwan / 2013-01-29 13:05
Otóż to - ocenianie prawodawstwa, systemu ubezpieczeń społecznych, rządu i ZUS przez pryzmat INDYWIDUALNEJ swojej sprawy.
Z tymi setkami tysięcy to przesada o dwa rzędy wielkości.

Przecież podobny problem z wysokością świadczenia miałby Pan (powódź), gdyby reformy 1999 r. ....nie było, zwłaszcza gdyby zarobki po powodzi były gorsze niż przed.

Pozdrawiam i jednak ten wątek kończę.

Re: wynajmowanie mieszkanie, a zameldowanie

wiwan / 2013-01-29 11:55
I w ramach autokorekty- od 2013 r. właściciel już nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku, gdy osoba zamieszkująca swego obowiązku nie dokona. Oczywiście nadal ma obowiązek poświadczyć jej zamieszkiwanie, gdy będzie ona wywiązywała się ze swego obowiązku.

Re: wynajmowanie mieszkanie, a zameldowanie

wiwan / 2013-01-29 11:42
Trochę NIE tak w kwestii zameldowania:

http://www.money.pl/forum/zameldowanie-lokatorow-t3374334.html

Re: wyciek gazu, a koszty

wiwan / 2013-01-29 11:29
Może by tak na początek ustalić, czy wyciek nastąpił za licznikiem, czy w liczniku lub przed nim. Bo w tej drugiej sytuacji jest to zdecydowanie problem zakładu gazowniczego i zarządcy nieruchomości.

Re: Lokaty antybelkowe znikają. Polisolokaty to nowy hit?

wiwan / 2013-01-29 11:20
Bo "podatek Belki" jest PIT-em. Żadna odmiana tego podatku, forma nie uwzględnia inflacji.
Oprocentowanie zresztą większości lokat też. Tj. stawka oprocentowania oferowana w danym dniu jest zależna od bieżącej inflacji, ale rzadko kiedy zgodnie z regulaminem lokaty następnie indeksowana inflacją.

Re: umowa zlecenie, a czas pracy.

wiwan / 2013-01-29 11:05
Minimalna płaca dotyczy umów o pracę. Nie dotyczy umów cywilno-prawnych CHYBA, że wynagrodzenie w umowie jest uzależnione od płacy minimalnej. Czyli np. podane jako "półtorakrotność płacy minimalnej w rozumieniu prawa pracy".

Re: czy można zatrudnic niepelnoletnia osobe?

wiwan / 2013-01-29 11:04
Pytanie było o ZATRUDNIENIE, czyli umowa o pracę. A ta jest możliwa tylko z młodocianym (powyżej 16 lat) i w ograniczonym zakresie, czemu poświęcono nawet osobny dział KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-dziewiaty-zatrudnianie-mlodocianych

Re: umowa zlecenie, a czas pracy.

wiwan / 2013-01-29 11:01
To zależy od zapisów umowy i charakteru zlecenia. Nie ma kodeksowej- CYWILNEJ regulacji w tym zakresie.

Przecież zakres i zasady wykonywania zlecenia to najważniejsza część umowy.

Najnowsze wpisy