Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Składki ZUS przy umowie o dzieło

wiwan / 2012-11-16 09:19
NIE. Nie będą. Nie ma znaczenia to, że zamawiający dzieło będzie byłym pracodawcą.

Re: Uzupełnienie stażu pracą w gospodarstwie

wiwan / 2012-11-16 09:15
TAK. Ustawa nie wymaga, by było to gospodarstwo rodziców.

Z tym, że akurat u żony- jest to zwykły okres ubezpieczenia KRUS- bo tak ustawa o ubezpieczeniach rolnych traktuje małżonków rolników- o ile oczywiście przypada po roku 1982- od kiedy są osobne ubezpieczenia rolnicze.

Oczywiście ww okresy 'rolne' zalicza się o ile nie pokrywają się z okresami ub. społecznego ZUS. I nie w całym wymiarze.

Podstawa- art. 10 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

oraz art. 5 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-11-16 09:05
Tzn. że ma Pani dożywotnie prawo do renty rodzinnej i już żaden fakt z Pani życia tego prawa nie pozbawi ( poza udowodnionymi fałszerstwami dokumentów itp. ).

Nie należy tej dożywotności prawa mylić z dożywotnością wypłaty samego świadczenia- podlega pani progom uzyskiwanego innego dochodu ( z etatu m.in.), które mogą powodować zmniejszanie lub całkowite zawieszanie wypłaty i co powoduje Pani coroczny obowiązek rozliczania szczegółowego otrzymanej renty i uzyskanych innych dochodów podlegających składkom em-re.

Dożywotność taka nie dotyczy wszystkich wdów - te zbyt młode mają renty czasowe, bo ich prawo wynika nie z wieku, ale z faktu wychowywania dzieci do renty rodzinnej uprawnionych- zatem gdy dzieci swoje uprawnienie tracą ( na skutek zakończenia edukacji/osiągnięcia wieku ) takie zbyt młode wdowy tracą je również.

I co najważniejsze- nawet osiągnięcie przez Panią wieku emerytalnego tego prawa nie pozbawi, tyle że nie będzie możliwe pobieranie dwu świadczeń- renty po mężu + swojej emerytury. Konieczny będzie wybór= będzie mogło to być więc świadczenie wyższe.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-11-16 08:54
Jak pisałem wcześniej- jest też ( i była od początku ówczesnej reformy możliwość wyliczenia KP z dowolnych 20 lat- może w Pani przypadku o wiele korzystniejsze jest policzenie wskaźnika z 17/20 ( 3 lata zerowe ) niż 6,5/10.


KP nie różni się niczym właściwie od naliczenia emerytury dla osoby przechodzącej na emeryturę w dniu 31.12.1998 r. Zawsze są ubezpieczeni, którzy z jakichś względów uważają swoje naliczenie za niesprawiedliwe.

Wracając do najnowszej zmiany - korekta niepełnego roku dotyczy pierwszego roku ubezpieczenia- przed nowelą stosowano w takim roku miesiące zerowe (analogicznie do lat zerowych), obecnie zarobki z pierwszego roku są odnoszone do rzeczywistej liczby miesięcy- czyli wskaźnik za pierwszy rok jest taki, jakby ubezpieczenie i zarobki trwały od stycznia, a nie od rzeczywistego maja albo listopada.

Przeliczenie KP możliwe już teraz na wniosek, albo rzeczywiście dopiero przy wniosku emerytalnym- o ile za te 7 lat w ogóle jeszcze będą dotychczasowe zasady ustalania wymiaru świadczenia.

Polecam wniosek teraz- choćby po to, by w corocznych raportach z ZUS mieć wyliczaną bardziej prawdopodobną wysokość przyszłej emerytury.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2012-11-16 08:34
To zależy od tego, czy czas studiów z ową pracą się nie pokrywał. Bo staż 10 lat uprawniający do 26 dni podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego oznacza w tym przypadku 8 lat za studia + okres pracy przed 1 dniem studiów + okres pracy po ostatnim dniu studiów.

Uzyskanie stażu 10 lat w danym roku kalendarzowym daje prawo do wyższej podstawy w tym samym roku kalendarzowym, bez względu na to czy następuje w styczniu czy 31 grudnia, tyle że w tym drugim przypadku urlop uzupełniający po 1 dniu staje się u. zaległym.

Re: przeprowadzenie spadku

wiwan / 2012-11-16 08:30
Obecnie to nie będzie już żadne zrzeczenie, ale zbycie drogą darowizny (rozumiem, że bez spłaty). Jeśli ze spłatą- to po prostu sprzedaż.
Dokonuje się tego notarialnie, sąd nie ma tu nic do orzekania.

Podatku od wzbogacenia jako takiego nie ma.

W przypadku darowizny- jest podatek od spadków i darowizn, którego w Waszym przypadku może Pan uniknąć dokonując odpowiedniego (termin, formularz) zgłoszenia w US:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

W przypadku sprzedaży- Pan jako kupujący poniesie podatek PCC 2% od wartości, sprzedający nie poniosą podatku dochodowego PIT, bo sprzedaż nastąpi później niż 5 lat od nabycia (2002 r.)

Obie ww transakcje obiciąży oczywiście taksa notarialna ,koszty wpisów do KW i koszty wypisów z aktów.

Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki?

wiwan / 2012-11-15 14:26
Na NIC. Zdrowotnej też Pani nie musi opłacać, ale to bardzo ryzykowne w razie choroby ( porada lekarska + refundacja leków ) czy hospitalizacji- koszty są znaczne.

Ale co do zasady- nie ma ub. obowiązkowych w Pani przypadku.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-11-15 11:33
Szansy na nieoddawanie NIE ma, bo wynika to ze skali podatkowej...

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/

i wyjdzie w rozliczeniu rocznym i w sensie kwotowym nie ma znaczenia czy nastąpi to na koniec roku, czy miesięczną kwotę wolną uwzględniano by w trakcie roku tylko raz. Czyli NIE ma okoliczności, że została Pani naciągnięta na owe 500 zł, raczej uzyskała Pani krótki kredyt na taką kwotę ;-).

Co do winnych- czy pracodawca 'wiedział' oznacza, że oświadczyła mu to Pani przy podpisywaniu umowy na "oświadczeniu dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych". Bo to ono jest dla pracodawcy jako płatnika wiążące.

Re: raj podatkowy

wiwan / 2012-11-15 11:01
W miarę jasno i obszernie :

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/czy;raje;podatkowe;przestana;kusic,39,0,522279.html

Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki?

wiwan / 2012-11-15 10:53
W tym przypadku owszem, ale jest jedna sytuacja, gdy dochód z dzieła ub. podlega.

Wracając do pytania- 'kasiulka 51' może być ubezpieczona zdrowotnie przez ubezpieczonego małżonka, albo na podstawie indywidualnej umowy z NFZ- drogiego i uciążliwego- samodzielne wpłacanie składek, pilnowanie terminu i kwoty (zmiana co 3 miesiące).

Oczywiście konieczne jest wyrejestrowanie z PUP.

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

wiwan / 2012-11-15 10:48
Wolne i jego wymiar jest związane z rodzajem okoliczności, jasno określonej co do rodzaju i relacji pracownika z jej "bohaterem". Nie ma znaczenia miejsce, środek transportu itd. bo to nie jest problem pracodawcy.

Pracownik może sobie 'dobrać' u. wypoczynkowy do u. okolicznościowego choćby w trybie na żądanie.

Re: jak uniknąć wypłacania odpraw ?

wiwan / 2012-11-15 10:36
Porad dotyczących 'obchodzenia' prawa nie należy szukać na tym forum. Tyle na początek.

Po pierwsze-

czy jest Pan/Pani pewna, że w ogóle podlega przepisom dotyczącym odpraw pracowniczych- chodzi o wielkość pracodawcy tj. stan zatrudnienia w czasie ewentualnych wypowiedzeń- min. 20 osób, na etatach, bez względu na ich wymiar, wliczając pracowników na u. bezpłatnych, wychowawczych itd.

Po drugie- jaka jest przyczyna ww potrzeby zwolnienia- jeśli w żaden sposób nie wiąże się ona z tym, że pracownicy owi są kiepscy, niezdyscyplinowani itd. czyli przyczyna NIE leży po ich stronie- podstawowa przesłanka prawa do odprawy jest spełniona.

Po trzecie- nawet porozumienie stron w takiej sytuacji nie pozbawia tego prawa. I to bez względu na to, która strona ofertę złożyła.

Po czwarte w końcu- musiałoby dojść do wypowiedzenia zmieniającego i nieprzyjęcia jego warunków w sytuacji, gdy nie były one obiektywnie znacząco gorsze.
Polecam wyrok z 9 listopada 1990 r. (I PR 335/90, OSP 1991/9/212) Sąd Najwyższy orzekł, iż w pewnych przypadkach odmowa przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy może być potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. Skutkuje to brakiem prawa do odprawy. Zasadnicze znaczenie ma w tej sytuacji ocena, czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownik ich nie przyjmie. Ocena tej okoliczności należy do sądu (wyrok SN z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09, LEX nr 560731).

Tu dużo więceJ:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odrzucenie;nowych;warunkow;zatrudnienia;a;odprawa,118,0,921974.html

Re: renta szkoleniowa

wiwan / 2012-11-15 10:19
Jeśli ubezpieczony spełni warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, może otrzymać rentę szkoleniową. Renta przyznawana jest na okres 6 miesięcy. Maksymalny okres pobierania tej renty nie może przekroczyć 36 miesięcy. Zarówno skrócenie, jak i wydłużenie okresu pobierania renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku starosty.

Okres 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz służby.

Innymi słowy- jest to co do zasady renta z tyt. niezdolności do pracy orzeczona na czas określony - przekwalifikowania właśnie.

Wysokość- 75% podstawy wymiaru renty, ale 100% - gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawowodowej. Nie może ona być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.

Re: zwolnienie ze składek

wiwan / 2012-11-14 18:44
Obniżenie bez uzyskania innego tytułu do ubezpieczeń nie jest możliwe, jeśli deklaruje się z DG podstawę minimalną ich wymiaru.

Pomijam kwestię rezygnacji z dobrowolnego u. chorobowego oraz oczywistą opcję zawieszenia DG.

Co do kategoryczności- Ustawa o systemie ub. społecznych przewiduje UMORZENIE składek w ekstremalnych sytuacjach:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;umorzyc;zalegle;skladki;zus,152,0,604056.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-11-14 18:39
Ogólnie- nigdy nic nie jest ostateczne, również w kwestiach ZUS-owych- co roku są jakieś zmiany, które dają możliwość niektórym grupom ubezpieczonych przeliczenia świadczenia, albo uwzględniania innych okresów/stawek przy wniosku o jakieś świadczenie.

Nie tak dawną zmianą ( jesień 2011 ) dotyczącą KP właśnie było zniesienie granicy roku 1981 dla lat do obliczenia KP wskazywanych, oraz zaokrąglania niepełnych lat wskazywanych do jego obliczenia.

Są i zmiany niemiłe, jak to że wg. ostatniej noweli Pani wiek emerytalny to już 60 lat i 5 miesięcy.


Jeśli więc miała Pani KP naliczony przed 23.09.2011 r. to już jest możliwa korekta- wniosek o przeliczenie KP, jeśli swoją karierę ubezpieczeniową zaczęła Pani w trakcie roku kalendarzowego, a nie 1 stycznia.

Tryb rozwiązania Pani umowy o pracę wyklucza niestety możliwość uzyskania obecnie świadczenia przedemerytalnego, co wynika z art. 2 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych w powiązaniu z art. 2, ust. 1, pkt. 29 Ustawy o promocji zatrudnienia- chodzi o to, że przyczyna zwolnienia nie leży po stronie pracodawcy.

Wracając do KP- co do konkretów/wskaźników się nie wypowiadam. Co do zasady- ZUS postąpił zgodnie z ustawą- nie spełnia Pani warunku (urodzenie po 30.12.1968 r.) by móc uwzględnić nie 10 lat, a okres faktycznego podlegania ubezpieczeniom. Z kolei uwzględnianie dowolnych 20 lat tym bardziej nie ma w pani przypadku sensu.

Zasada generalna, że uwzględnia się lata 'zerowe' - wynika z art. 174 w powiązaniu z art. 15 i 16 ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy