Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: pit 12

wiwan / 2016-01-08 12:09
Tak, tyle że termin złożenia mija praktycznie 9 stycznia, teoretycznie wedle ordynacji podatkowej - 11 stycznia.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2016-01-08 09:33
1. nie wszystkie pieniądze z OFE i nie tyle zabrano co przeniesiono z OFE na subkonto w ZUS. Przy okazji zwiększono znacznie możliwość ich tzw. 'dziedziczenia'.
2. Kto i jak zmniejszył Pani emeryturę ? Jaka jest podstawa prawna podana w decyzji Zakładu zmniejszającej kwotę świadczenia ?

3. Ze 'swoich' składek tak naprawdę to wg. obecnego stanu prawnego emeryturę otrzymają dopiero ubezpieczenie, którzy nie byli w ubezpieczeniu przed 1999 r. A więc tacy, których kapitał początkowy wynosi/wyniesie ZERO.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2016-01-08 09:28
To, że dostał odszkodowanie za kwiecień i maj, nie oznacza że są składki za te miesiące- jeśli wypłacono całość w marcu- to po prostu zwiększyło to składki za marzec.

Zresztą wprost w ustawie emerytalnej okres taki- tj. za który wypłacono odszkodowanie, a były pracownik w tym czasie nie podlegał innemu/nowemu ubezpieczeniu (nie podjął np. zlecenia) jest okresem nieskładkowym.

Czyli te dwa miesiące zwiększyły ogólny staż ubezpieczeniowy ojca o dwa miesiące jako okresy nieskładkowe. Nie zmienia to jednak sytuacji, że 60 lat skończył PO ustaniu zatrudnienia.

Orzecznictwo sądów w zakresie św. przedemerytalnego i skrócenia okresu wypowiedzenia dotyczy tylko kwestii takiej, gdy pracownik uzyskał odpowiedni wiek i staż tzw. zakładowy w czasie zatrudnienia, ale na skutek skrócenia okresu wypowiedzenia zabrakło mu stażu ogólnego. Wtedy- mimo, że ów okres z odszkodowaniem przypadł PO rozwiązaniu umowy o pracę, traktuje się go jako okres nieskładkowy, który przypadł jakby PRZED tym rozwiązaniem umowy.

Tu np. Tytuł:
Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2014-02-25
Data orzeczenia:
25 lutego 2014
Data publikacji:
17 marca 2014
Data uprawomocnienia:
29 marca 2014
Sygnatura:
IV U 1296/13

Ale u Pana ojca nie jest problemem zbyt krótki staż ogólny, tylko ukończenie wymaganego wieku.

Oczywiście od decyzji odmownej Zakładu można się odwołać do sądu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-01-08 09:09
Pewnie w praktyce- tak.

Teoretycznie- NIE. Nieuprawianie ziemi, a więc nieprowadzenie dz. rolniczej nie pozwala na ub. rolnicze mimo, że się ziemię posiada. Prowadzenie tych noclegów, mimo że na wsi i na ziemi rolnej, ale nieuprawianej nie uzasadnia też ub. rolniczego. Czyli nie jest to ta agroturystka w rozumieniu np. ustawy o swobodzie dz. gospodarczej czy o PIT- która nie wymaga założenia dz.gosp. i korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Zatem:
- albo zaczyna Pan jakąś uprawę, hodowlę, dz. specjalny produkcji rolniczej, staje się rolnikiem w rozumieniu ustawy krosowej i podlega Pan ub. rolniczemu. I z tego się utrzymuje, a PRZY OKAZJI ma te usługi agroturystyczne- bez zakładania dz. gospodarczej i ze zwolnieniem PIT.
- albo ziemia nadal ugoruje, Pan zakłada DG polegającą na usługach noclegowo-żywieniowych, podlega ZUS i ze zwolnienia z dochodów z tych usług nie korzysta.

Taki jest stan prawny.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-01-07 17:13
Kolejne pytanie niedotyczące płacenia składek rolniczych :-)

Agroturystyka może być prowadzona BEZ zakładania DG jeśli prowadzona przez rolnika. Brak uprawy, hodowli itd. sprawia, że nie jest to rolnik, a więc już należy założyć DG.
Dalej- pozostaje kwestia tego, czy ma zastosowanie zwolnienie dochodu w tej sytuacji z PIT, czy jest to w ogóle gospodarstwo rolne.

Re: rozliczenie z mężem pit 37 a pit 28

wiwan / 2016-01-07 08:54
Wątek stary- ale się nie zmieniło. Jeśli podnajem był 'prywatny', poza DG to mimo tego, że był "na" ryczałcie nie wyklucza wspólnego rozliczenia małżonków z dochodów wg. skali (przy zachowaniu innych warunków tej preferencji).

Zatem żona rozlicza przychody z najmu na PIT 28 + 28A do końca stycznia ( w tym roku oznacza to 2 lutego )

Do końca kwietnia ( w tym roku oznacza to 2 maja ) natomiast rozliczacie się wspólnie z pozostałych Dochodów na PIT 37 + ewentualnie PIT O, PIT D.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-01-07 08:45
Tak. O ile KASA wydałaby taką wsteczną decyzję o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu.

To jest właśnie w ub. rolniczym takie mało precyzyjne i dyskusyjne. Że z jednej strony samo posiadanie gospodarstwa domyślnie ( z ustawy ) oznacza, że dz. rolnicza jest prowadzona, a więc jest obowiązek ubezpieczenia- a więc gdy się jednak jej nie prowadzi należy Kasę o tym przekonać. Tak w sytuacji odwrotnej może być kwestia przekonania, że wstecz dz. rolnicza jednak była prowadzona.

No i nadal w czasie DG należy dz. rolniczą TEŻ prowadzić....

Co do pozostałych kwestii- jak widać, limit podatku jest na tyle symboliczny, że rzeczywista dz. gospodarcza tj. będąca podstawowym źródłem utrzymania jest możliwa często tylko w pierwszym roku....

Na kwestie stricte podatkowe (odliczenia, ulgi, żona) w tej sytuacji tj. DG z ub. KRUS zapraszam do właściwego działu forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-01-06 09:24
Już na wstępie błąd- nie ma czegoś takiego jak otwarcie DG w KRUS. Jest możliwość, by ktoś NAJPIERW ubezpieczony w KRUS jako rolnik, małżonek rolnika, domownik pozostał w ub. rolniczym, mimo otwarcia DG, która co do zasady jet tytułem do ub. społecznych w ZUS.

Wymaga to wcześniejszego min. 3 letniego okresu ub. rolniczego w pełnym zakresie.

Nie wiem skąd 0we 50 tys. dochodu, kiedy za rok 2015 wynosi owa kwota graniczna podatku z DG ...3204 zł.

Zatem kilka dalszych pytań jest w Pana sytuacji bezprzedmiotowa.

Czy może chodzi Panu jednak o INNĄ kwestię- czyli rozpoczęcie prowadzenia 'działu specjalnego produkcji rolnej' czyli szklarnie, tuczarnie, fermy futerkowców, pieczarkarnie itp. ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2016-01-06 09:12
Na Forum tak, tylko niekoniecznie w tym wątku bo nijak nie ma to związku z r. rodzinną.

DO rzeczy: sam fakt pracy ojca nie jest przeszkodą, byłby gdyby uzyskał on zasiłek macierzyński. Warto więc może przekalkulować, czy jego zasiłek nie będzie po prostu wyższy.

Oczywiście jest kilka innych warunków ogólnych np. to, by np. ojciec nie otrzymywał jakiegoś odpowiednika zasiłku/świadczenia z zagranicy.

Zaś wracając do r. rodzinnej- jeśli któreś z rodziców ma do niej prawo, to wpływa to na kryterium dochodowe dla innych świadczeń rodzinnych.

Re: Warunki szkodliwe

wiwan / 2016-01-05 20:31
To zależy głównie od tego:
- kiedy na e. wcześniejszą przeszła osoba X- czy do 2008 włącznie, czy po- bo jest zdecydowana różnica między sposobem wyliczenia e. wcześniejszej z art. 46 a z art. 184.
- różnicy wynagrodzeń.

Jeśli obie miały/będą mieć świadczenie wg. nowych zasad to nawet przy identycznych wynagrodzeniach i owym identycznym stażu pracy owe hipotetyczne 7 lat różnicy w terminie uzyskania emerytury skutkuje znacznie niższym świadczeniem, ze względu na zdecydowanie dłuższe pobieranie- dla e. wcześniejszego.

Re: dochód w Szwajcarii

wiwan / 2016-01-05 13:07
Jaka jest forma opodatkowania DG w RP ?
Co oznacza "czasami" ?

Miejsce stałego zamieszkania jak rozumiem RP ...

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-01-05 12:51
Nie dzieli się ze względu na małżeństwo.

Celem mieszkaniowym w kwestii zwolnienia z PIT jest spłata kredytu:
- zaciągniętego PRZED uzyskaniem przychodu ze zbycia poprzedniej nieruchomości
- tylko kredytu na cele mieszkaniowe.

Zatem teraz ważne jest to, co Pan oświadczył w PIT 39 za 2014 r. No i jaki był koszt nabycia tamtego mieszkania. czyli jaki był dochód, bo znamy przychód - 50 000 zł.

Re: Umowa o dzieło a Działalność Gospodarcza + ryczałt 8,5%

wiwan / 2016-01-05 12:40
NIE ma znaczenia data podpisania umowy o dzieło, ale data ( a raczej miesiąc/rok ) uzyskania z niej przychodu.

Skoro w 2016 będzie Pan miał przychód z umowy o dzieło oraz przychody z DG na ryczałcie, to rozliczy Pan osobno te źródła:
na PIT 37 - dochód z dzieła na podstawie PIT 11 od zamawiającego dzieło
na PIT 28 + PIT 28a/28b- przychody z DG.


Dochód z dzieła O ile będzie wysoki może mieć konsekwencje znaczniejsze, gdyby w trakcie 2016 r. utracił Pan prawo do ryczałtu i musiał przejść na zasady ogólne, a dzieło spowodowało przekroczenie progu podatkowego.

Re: Ulga internetowa w PIT 2014. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać

wiwan / 2016-01-05 12:30
Jak rozumiem Faktury wykazują jedną łączną kwotę.

Moim zdaniem można skorzystać z ulgi, o ile dysponuje się umową z operatorem/regulaminem promocji/pakietu itp. dokumentem z którego wynika koszt "gołego" internetu w koszcie pakietu.

Re: Zakup mieszkania na firme.

wiwan / 2016-01-05 12:23
Najkrócej- tak, będzie to* koszt tej DG. Jakie inne- wszystkie mające związek z uzyskiwaniem przychodu, zabezpieczeniem (źródła) przychodu. Ubezpieczenia mieszkania, podatki lokalne, remonty itd.

* na zasadzie amortyzacji.

Najnowsze wpisy