Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura z KRUS i ZUS

wiwan / 2017-04-04 11:14
Pani z KRUS coś pomieszała.

30 lat ub. rolniczego to warunek WCZEŚNIEJSZEJ emerytury rolniczej. Ale są TRZY dodatkowe warunki do spełnienia łączne:
- wiek min. 60 lat (mężczyzna)
- zaprzestanie (trwałe, w rozumieniu ustawy, czyli np. sprzedaż gospodarstwa) działalności rolniczej
- spełnienie ww 3 warunków do końca 2017 r.

Z tego co napisałeś - ojciec nie spełni tych warunków- bo nie zdąży, zostało 9 mc.

Jeśli nawet ktoś ma już 30 lat ub. rolniczego, ale nie ma (tej) emerytury i dalej prowadzi dz. rolniczą to nadal musi opłacać składki KRUS.

Re: Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze

wiwan / 2017-04-04 09:50
1. Jaki formularz ? PIT 36 czy 37 ?
2. Internet jest ulgą od Dochodu, więc jak można stwierdzić brak zwrotu Podatku wynikającą akurat z 'nieuwzględnienia' tej ulgi ?

Re: Emerytura z KRUS i ZUS

wiwan / 2017-04-04 09:37
1. Symboliczna z ZUS- bo niski staż. Konkretnie- zależy przecież od uzyskiwanych wynagrodzeń w stosunku do wynagrodzeń przeciętnych w kraju (przed 1999) oraz po prostu kwoty składek po 1998 r.
Jeszcze konkretniej- niech ojciec złoży wszelkie dokumenty 'ZUS'owe sprzed 1999 r. z wnioskiem o naliczenie KP, wtedy coroczne raporty z ZUS w miarę miarodajnie będą przewidywały wysokość świadczenia.

2. Symboliczna z KRUS - owszem statystycznie są one zdecydowanie niższe, ale w ujęciu względnym ujmującym to, ile 'wkłada' rolnik składek- jest zdecydowanie lepsza niż w ZUS. Dopłata z budżetu wynosi tu bowiem bardzo z grubsza ...2/3 świadczenia, w ZUS 1/3

3. Zatrudnienie nie może być fikcyjne. Poza tym istnieje status osoby współpracującej przy DG, tj. członka rodziny, który w DG pomaga nieodpłatnie. Jest to tytuł do ub. społecznego. Czyli składki bez wynagrodzenia.

4. Tak już pozamerytorycznie. Dz. rolniczą jak rozumiem ojciec prowadzi, jest rolnikiem albo mężem rolniczki, ewentualnie domownikiem. Nie ma więc co mu rewolucjonizować życia. Samo się zrewolucjonizuje, gdy zabraknie zdrowia- pojawi się kwestia renty rolniczej. A pieniądze z DG lepiej gromadzić na pomoc ojcu bez pośrednictwa ZUS (i US w opcji jego zatrudnienia)

Re: problem z pitem

wiwan / 2017-04-03 19:09
Wystarczy. Z US może zdarzyć się wezwanie niezależnie, od tego jakim kanałem się rozliczono.
Wtedy gdy, coś się US-owi nie zgadza. Np. na skutek rozbieżności sumy przychodów/KUP w formularzu w stosunku do posiadanych przez US kopii PITów 11, 8 c.

Bo UPO potwierdza datę złożenia, prawidłowe zidentyfikowanie podatnika, wypełnienie wymaganych pół formularza, arytmetykę w końcu. Ale już nie to, że podatnik rozliczył wszystko co powinien. Czyli czy nie pominął np. jednego z 3 PIT-ów 11.

Re: odszkodowanie

wiwan / 2017-04-03 17:53
Uściślijmy- ub. zdrowotne masz w NFZ, ZUS jedynie pośredniczy w przekazaniu składki zdrowotnej naliczonej przez siebie jako płatnika renty.

Do rzeczy. NIE, odszkodowanie z ZUS jest niemożliwe, bo takowe przysługuje tylko za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu powstały na skutek wypadku PRZY/W pracy albo choroby zawodowej w czasie ubezpieczenia wypadkowego.

Rencista rodzinny nie podlega takowemu ubezpieczeniu z tyt. swej renty.

Re: Emerytura z KRUS i ZUS

wiwan / 2017-04-03 17:44
W jego przypadku nie o dodatek, ale o osobną emeryturę powszechną z ZUS. Dlatego, że :
- jest z rocznika młodszego niż 1948
- uzyska e. rolniczą, bo już ma minimalny staż ub. społecznego rolników.

Oczywiście ta ZUS-wska dość symboliczna przy tym stażu. Nie wiem jak misją jako taką, ale skoro w jej czasie pełni służbę wojskową, to stanowi ona okres składkowy wliczany do stażu ubezpieczenia. Co do składek za ten czas- była to służba zasadnicza, zawodowa, kandydacka ?

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-04-02 20:46
Będzie.

Art. 21 ust. 1, pkt. 131 oraz ust. 25 do ust. 30 ustawy o PIT które kwestię zwolnienia z PIT dochodu ze zbycia nieruchomości przed upływem "5 lat" nie wypowiadają się o 'technologii' wydatkowania. Tj. nie określają postaci (gotówkowa, bezgotówkowa), kanału (przelew, przekaz) czy waluty.

Będzie trzeba się tylko zastanowić, czy do wyliczeń wydatkowania/zwolnienia przyjmować kurs rzeczywisty zakupu euro w kantorach (np. na podstawie potwierdzeń operacji) czy wg. średniego NBP.

Re: Jak odzyskać pieniadze z Ofe gdy jestem na rencie rodzinnej i nie przejde nigdy na emeryture bo jest nizsza od renty rodzinnej

wiwan / 2017-04-02 20:22
Bo tak to ustalił ustawodawca, a wątek nie ma związku z poborami, tylko z rentą ubezpieczonego, który nigdy na emeryturę nie przejdzie, bo renta rodzinna jest dla niego bardziej opłacalna.

Re: Dochód w Polsce i Niemczech

wiwan / 2017-03-31 12:05
Proszę. A no i jeszcze podstawa prawna- po prostu art. 27f ustawy o PIT, które ulgę prorodzinną reguluje- w żaden sposób nie wypowiada się na temat związku prawa do ulgi z jej odpowiednikiem w innym kraju. Nawet gdyby to mąż uzyskał jakieś polskie dochody i chciał polską ulgę na dzieci wykazać.

Re: Dochód w Polsce i Niemczech

wiwan / 2017-03-31 11:28
Będzie z tym problem, bo nie zagląda ona tu od 2 lat. Więc pewnie też ma zlikwidowane powiadomienia na maila o pierwszym wpisie pod jej komentarzem.

Więc nieelegancko, ale może użytecznie ja sobie pozwolę...

Jeśli nie o zasiłek, to chodzi tu o Kinderfreibetrag. Ulga ta, z której korzysta Pani mąż w niemieckim PIT nie wpływa na Pani prawo do skorzystania z polskiej ulgi prorodzinnej w polskim rozliczeniu Pani PIT.

Nie jest świadczenie.

Przy zasiłkach (tu byłby to Kindergeld) owszem takiego dublowanie nie może mieć miejsca, chodzi o koordynację systemów zabezpieczenia społecznego mają zastosowanie, gdy rodzic przebywa na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz do Konfederacji Szwajcarskiej.

Re: Zwrot przedmiotu, za który podatnik odliczył VAT- korekta?

wiwan / 2017-03-31 10:59
Nie ma to aż takiego znaczenia, że kopia ważne że nadal jest dowód księgowy na pierwotną sytuację PIT i VAT. Tyle, że na tej 'wyjętej' były adnotacje księgowej, nr kolejny dokumentu księgowego itp. więc nadal powinny one być. Prościej po prostu zamienić je ze sprzedawcą. Zresztą nie jest mu ona już potrzebna, była tylko na dowód, że zakup był dokonany u niego. Skoro to uznał, to i tak ma właściwą kopię w swojej dokumentacji sprzed roku.

http://msp.money.pl/grupa-pl_soc_prawo/pl;soc;prawo;podatki,watek,382940.html

Re: Zwrot przedmiotu, za który podatnik odliczył VAT- korekta?

wiwan / 2017-03-31 10:06
Oddano fakturę ? Chyba kopię jako dowód zakupu. Przecież w dokumentacji księgowej dotyczącej miesiąca/kwartału zakupu musi ona być na wypadek kontroli.

Najbardziej oczywistą procedurą jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej do zera fakturę pierwotną i zwrot tej pierwotnej, jeśli to jedyny Pana egzemplarz.

Bez Faktury korygującej - dokumenty pośrednie- patrz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2015 r., nr IPPP3/4512-685/15-2/WH

Re: Metoda Wyłączenia z progresją.

wiwan / 2017-03-30 10:12
Trochę jak dyskusja o szklance połowicznie napełnionej.
Jest ten podatek zdecydowanie jednak NIŻSZY, niż obliczony po prostu od sumy dochodów, jaki byłby do zapłacenia, gdyby umów nie było.

Czyli wprost wg. zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego polskiego rezydenta zgodnie z art. 3, ust. 1 i 1a ustawy o PIT.

Re: jak przekazac kwote z 1 % OPP dla os fizycznej

wiwan / 2017-03-30 09:56
Jak- zgodnie z ustaleniami z 'chłopakiem' (jego rodziną, umową) na jaki cel/rodzaj pomocy były owe środki zbierane oraz panującymi w fundacji zasadami takiej pomocy. One powinny być przecież spisane, publikowane na www fundacji, w sprawozdaniach itd. Czyli należało to sformalizować już dawno.

Rozumiem, że nie mowy o żadnym rodzaju stypendium oraz, że nie będzie fundacja pośredniczyć w żadnym zakupie dla 'chłopaka' czy to przedmiotów, czy to usług (np. leków, sprzętu rehabilitacyjnego, turnusu rehabilitacyjnego itd.)

Zwykła darowizna- tj. taka, że obdarowany przeznacza ją na co chce, bez żadnych ograniczeń -jak napisałem wczoraj- bez zwolnień podatkowych innych niż kwotowe po stronie obdarowanego.

Przekazanie na konkretne cele, zgodne z regulaminem, statutem fundacji -może być uznane nie za darowiznę, ale dochód z innych źródeł, ale korzystający ze zwolnienia PIT po stronie otrzymującego. Proszę zapoznać się z int. ind. na ten temat. Jest tak szeroka, że wiele wyjaśnia:

z 14 sierpnia 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-147/15/MZ - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach:

http://msp.money.pl/akty_prawne/interpretacje-podatkowe/podatek;od;spadkow;i;darowizn,1173,100477.html

Re: PIT 39, cel mieszkaniowy a kilku kredytobiorców

wiwan / 2017-03-29 20:42
No więc w świetle tej int.ind. ów 'trzeci' nie stanowi żadnej przeszkody w Pani wydatkowaniu i zwolnieniu PIT z art. 21, ust. 1 pkt. 131)

Najnowsze wpisy