Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dowód wewnętrzny...

wiwan / 2014-06-23 11:28
Nie. Dokumentem w tym przypadku powinna być umowa sprzedaży. Dowód wewnętrzny jest możliwy tylko przy zakupach wymienionych w par. 14, pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

A więc:
zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0);

wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;

zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;

kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;

zakupu od ludności odpadów po-użytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;

wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;

opłat sądowych i notarialnych;

opłaty skarbowej uiszczanej znakami tej opłaty do dnia 31 grudnia 2008 r.;

wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Re: Ubezpieczenie w KRUS a prawo do świadczenia przedemerytalnego

wiwan / 2014-06-23 10:34
A jaki miałby być cel tych zmian ?

Świadczenie przedemerytalne ma 6 opcji, generalnie wiąże się z utratą utrzymania bez winy ubezpieczonego. Jest też opcja dla prowadzącego DG, który przeprowadzi upadłość i rencisty, który utraci rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Do podjęcia pracy przez żonę nie jest konieczne żadne pośrednictwo PUP. A jej podjęcie- skutkuje obowiązkiem ZUS, a więc ustaniem obowiązku KRUS. Więc nie tyle żona 'mogłaby' co musiałaby.

Z kolei po ustaniu zatrudnienia koniecznym dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Przy gospodarstwie o pow. ponad 2 ha przeliczeniowe w ogóle nie można uzyskać statusu bezrobotnego.

Re: prawo do renty rodzinnej, a związek małżeński

wiwan / 2014-06-23 10:22
2 x NIE.

Twoje zamążpójście jest bez wpływu na prawo do r. rodzinnej. Miałoby ono ewentualny wpływ na prawo matki-wdowy, gdyby do zamążpójścia doszło przed uzyskaniem pełnoletności. Limitom zaś dodatkowego przychodu (podlegającego ub. społecznym) wpływającym na ewentualne zmniejszenie/zawieszenie wypłaty świadczenia podlega Tylko ubezpieczony do świadczenia uprawniony, bez względu na stosunki majątkowe/dochodowe w jego rodzinie.

Re: Zmiany w ZUSie 2014

wiwan / 2014-06-22 19:19
Jedyna zmiana jaka miała miejsce w 2014 r. w Ustawie o świadczeniach przedemerytalnych, to zamiana wymogu otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych przez min. 6 miesięcy na otrzymywanie go przez min. 180 dni. Więc zmiana kosmetyczna i doprecyzowująca- wynikająca z USTAWY
z dnia 14 marca 2014 r.
o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Na www Ministerstwa (Pracy i Polityki Społecznej) nie ma żadnego projektu ustawy/nowelizacji ustawy dotyczącego św. przedemerytalnego, więc i realnych szans na uchwalenie takowych zmian, jeśli nawet jest taki pomysł.

Tegoroczna nowelizacja o której wspomniałem może mieć jeszcze taki wpływ, że znacznie uaktywnia PUP-y w szukaniu pracy bezrobotnym. Zatem będzie trudniej utrzymać ów zasiłek dla bezrobotnych przez 180 dni- bo częściej mogą być zaoferowane oferty pracy, a jak wiadomo odrzucenie oferty skutkuje pozbawieniem zasiłku.

Re: Zmiany w ZUSie 2014

wiwan / 2014-06-19 07:45
Z konkretów tj. zmian uchwalonych i ogłoszonych, które mają vacatio legis i wejdą jeszcze w tym roku, a nie dotyczą OFE- nic nie kojarzę.

Z proponowanych, ale nie wiadomo czy mających szansę na wprowadzenie w 2014:
- zmiana ustalania podstawy świadczeń z ub. chorobowego w przypadku ub. dobrowolnego o deklarowanej podstawie (DG) trwającego krócej niż 12 mc.
- wprowadzenie oskładkowania umów o dzieło
- zmiana zasad oskładkowania zbiegu dwu i więcej zleceń.

W zakresie stricte emerytalno-rentowym- mamy wyrok TK i w efekcie zmianę dotyczącą prawa do r. rodzinnej dla byłej żony, która miała w dniu śmierci byłego męża alimenty, ale nie zasądzone przez sąd ani nie będące efektem ugody sądowej. Oczywiście dotyczy to też byłego męża.

Może chodzi Panu o jakiś konkret gdzieś zasłyszany- jakie świadczenie, jaka mniej więcej zmiana miałaby to być ?

Re: Rozliczenie najmu, przy prowadzeniu działalności gospodarczej

wiwan / 2014-06-18 16:34
Nie ma limitu liczby mieszkań ustalonego ustawowo, jest to kwestia uznania- zarówno podatnika jak i fiskusa, a więc w efekcie często odwołania od decyzji podatkowej, postępowania sądowego. Liczba 8 mieszkań zdecydowanie wskazuje na DG, zwłaszcza jeśli są to mieszkania kupione, a nie nagle odziedziczone.

Co zaś do samych kwot, to opodatkowanie ryczałtem w ramach DG nie jest możliwe przy przychodach ponad 150 000 Euro/rok poprzedni.

Teoretycznie natomiast dowolnie wysokie przychody można mieć z najmu prywatnego, tylko trudno mieć takie (np. na granicy owego limitu) z najmu rzeczywiście prywatnego Musiałoby to być wynajęte ranczo, albo superbiuro w stolicy.

Re: Ilość pieniędzty na koncie.

wiwan / 2014-06-18 09:08
Zakaz pracy ??? Niby jaki.

Co do kwot- to zależy od celu owych przelewów. W zakresie jakim pokrywają Wasz udział w kosztach domowych- to po prostu zabieg techniczny. Jeśli zaspokajają one podstawowe potrzeby rodziców ze względu na ich niedostatek- są po prostu świadczeniem alimentacyjnym na ich rzecz. Dopiero w innym przypadku stanowią darowizny- i jako takie podlegają podatkowi od spadków i darowizn jeśli przekraczają limit*, ale odpowiednio zgłoszone (formularz, termin) mogą skorzystać ze zwolnienia z tego podatku.

* łącznie 9637 zł od jednego dziecka dla jednego rodzica w ciągu 5 lat

Fiskus aż tak się wszystkimi nie interesuje. Kontrole dotyczą np. prowadzących DG albo na skutek zarejestrowania przez bank transakcji (jednej lub kilku wskazujących na powiązanie) na kwotę przekraczającą równowartość 15000 Euro.

Re: ZUS: Do piątku ponad 245 tys. osób zdecydowało się na pozostanie w OFE

wiwan / 2014-06-16 17:47
A co ma kwestia wiary do faktów- zarówno nowe decyzje w sprawach rent rodzinnych jak i (owszem dużo rzadsze ze względu na wiek ubezpieczonych w OFE) transfery/'dziedziczenia' środków z subkont w ZUS w ślad za środkami z OFE w przypadku śmierci ubezpieczonego MAJĄ miejsce.

Re: Świadczenie przedemerytalne - pytanie

wiwan / 2014-06-16 17:08
Proszę :-)

Doprecyzuję jeszcze, że na owym zupełnym bezrobociu byłby to okres nawet nieskładkowy. Czyli sytuacja jeszcze gorsza pod względem emerytalnym.

Re: nowe mieszkanie a zwrot vat

wiwan / 2014-06-15 22:12
1. zwrot VAT za mat. budowlane to nie ulga remontowa, bo takim mianem określano ulgę PIT funkcjonującą do 2005 r.

2. niestety nie skorzysta Pan ze zwrotu VAT na skutek zmiany zasad, a nawet uregulowanie zwrotu w innej ustawie. Musiałby Pan posiadać faktury sprzed roku 2014. Zwrot z faktur z 2014 dotyczy generalnie budynków oraz mieszkań, jeśli są one efektem nadbudowy, przebudowy budynku albo remontu mającego na celu przekształcenie pomieszczenia niemieszkalnego w budynku, na mieszkalne.

Re: Świadczenie przedemerytalne - pytanie

wiwan / 2014-06-15 22:01
NIE. Wprost jest to bez wpływu, bo są to świadczenia z innych ustaw i innych ubezpieczeń. Wpływ pośredni jest taki, że emerytura będzie niższa bo zamiast pracować i odprowadzać składki pobiera się nieoskładkowane społecznie świadczenie. Czyli zamiast np. ostatnich 4 lat przed emeryturą okresu składkowego i konkretnych składek, ma się 4 lata okresu nieskładkowego i zero składek. Ale efekt taki byłby i w przypadku braku świadczenia i siedzenia w domu bez zasiłku dla bezrobotnych.

Re: Inflacja. Co przyniosą letnie miesiące?

wiwan / 2014-06-14 09:56
"Ostatnio" nie oznacza lat. W ujęci 1-3 miesięcy tak jest rzeczywiście w przypadku najpopularniejszych walut 'kredytowych' tj. franka i euro.

Np.
http://www.money.pl/pieniadze/kurs/eur,978.html

Re: Zmiany w OFE. Polacy, którzy przejdą do ZUS pogrążą GPW?

wiwan / 2014-06-14 09:49
To też prawda, odniosłem się do owej zupełnej "ułudy" bo zupełną nie jest, a użytkownik mendzi zwłaszcza w dziale krajowym. Do rzeczy:

- oczywiście, ze saldo FUS jest ujemne na ca 70 mld zł rocznie, ze względu na istnienie emerytów o świadczeniach oderwanych od rzeczywistego wkładu i przewidywanej długości życia.

Nawet zakładając laboratoryjny FUS-2 'in vitro' z:
a) stałą liczbą osób w systemie tj. umierającą w roku kalendarzowym identyczną liczbą jak wchodzących do systemu
b) wypłatą świadczeń jedynie na nowych zasadach i brakiem ubezpieczonych z jakąkolwiek częścią emerytury 'wymyślonej' w postaci kapitału początkowego

i tak saldo będzie ujemne ze względu na inflację, a więc potrzebę waloryzacji świadczeń i zewidencjonowanych składek.

- większej szansie na niedożycie emerytury przy wieku powszechnym 67 lat zdecydowanie przeczą statystyki GUS/ZUS i ich tendencje. Zwracam uwagę, by posługiwać się statystykami dotyczącymi ubezpieczonych w ZUS i emerytów ZUS, bo są one inne niż ogólnopopulacyjne.

- o większej pewności OFE właśnie się przekonaliśmy, pewność jest taka sama, bo SN już dwukrotnie wypowiadał się o 'własności', a raczej jej braku w przypadku składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. OFE to tylko ich częściowa redystrybucja. Dużo pewniejsze są więc ze względu na umocowanie prawne już choćby 'wspierane' przez państwo IKE i IKZE.

- zresztą co tu gadać- OFE w Polsce są na wymarciu, ze względu na brak masy krytycznej ubezpieczonych/wpływu składki jaki oficjalnie będziemy mieli 1 sierpnia, po 'okienku transferowym'.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-06-13 11:29
Czyli emerytura wyliczona w sposób mieszany.

Tak, o ile już ten okres nie został uwzględniony i potrafi to Pani udokumentować. No i nie pokrywał się z okresem uwzględnionego ubezpieczenia ZUS (zatrudnienia, działalności gospodarczej itp.)

Te 4 lata zwiększą po 1% rolniczej emerytury podstawowej za każdy rok w emeryturze liczonej wg. nowych zasad, czyli tej, którą w Pani przypadku uwzględniono w 80%. Nie zwiększą liczby lat składkowych jakie uwzględniono przy obliczaniu kapitału początkowego.

Re: Wojsko Polskie się zbroi. Zobacz sześć superbroni, na które wyda miliardy

wiwan / 2014-06-12 10:43
"Pochłania" nawet więcej, ale wydatkuje jeszcze więcej*. Trudno w takim kontekście w ogóle używać terminu pochłania do przepływu składek i świadczeń. Sama działalność ZUS jako instytucji, czyli to ile nas jako podatników kosztuje instytucja, budynki, płace, telefony itd. to ok. 4 mld. rocznie.

* za stroną www Zakładu:

"w zakresie dysponowania środkami finansowymi Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) oraz budżetu państwa:

ZUS ewidencjonuje na czterech wyodrębnionych w ramach FUS funduszach (emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym) wpływy składek i należności pochodnych. W 2013 r. była to kwota 140,8 mld zł. Pozaskładkowe dochody (dotacja z budżetu państwa, refundacja z tytułu przekazania składek do OFE, środki z FRD) wyniosły 50,7 mld zł,
realizuje wydatki z FUS. W 2013 r. z FUS wydatkowano ogółem 204,4 mld zł, w tym 180,2 mld zł to wydatki na świadczenia pieniężne,
na świadczenia pieniężne finansowane z budżetu państwa wypłacił kwotę 5,5 mld zł,
przekazuje składki do FRD i bieżąco zarządza jego środkami. Stan Funduszu na koniec 2012 r. wyniósł 17,6 mld zł.
nalicza i realizuje składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne finansowane z budżetu państwa. W 2013 r. była to kwota 2286,8 mln zł.
ewidencjonuje składki na Funduszu Emerytur Pomostowych, w 2013 r. - 215,7mln zł. oraz realizuje wydatki z FEP. W 2013 r. była to kwota 237,9 mln zł, w tym 226,6 mln zł stanowiły wydatki na emerytury pomostowe"

Najnowsze wpisy