Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-03 19:45
Świadczenie rehabilitacyjne można uzyskać na maksimum 12 miesięcy.
Wysokość wylicza się tak jak zasiłek chorobowy- czyli od wynagrodzeń z pracy. Tyle, że stawka świadczenia wynosi :
- 90%- przez pierwsze 3 miesiące, a zasiłku chorobowego- zasadniczo 80%. Czyli byłoby o 1/8 wyższe, niż zasiłek jaki masz teraz.
- 75%- przez pozostały okres- czyli o 1/16 mniej niż obecny zasiłek.
(Pomijam tu kwestie, gdy niezdolność jest wynikiem choroby zawodowej lub wypadku w pracy).

W czasie świadczenia tak jak w czasie zasiłku chorobowego NIE można dorabiać- w obecnej pracy byłaby to po prostu dalsza nieobecność usprawiedliwiona. Po 3 miesiącach świadczenia pracodawca może zwolnić bez wypowiedzenia.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-03 10:50
Tak. Formalnie nie powinno mieć znaczenia to, czy w czasie badania pracujesz, czy nie, orzecznik zdaje się na ma w ogóle na ten temat wiedzy. Może zapytać. Formalne znaczenie miałoby to moim zdaniem, gdyby wniosek o rentę był efektem choroby zawodowej- czyli nabytej w miejscu pracy.
No i wiadomo, że jeśli wśród donoszonej na badanie swojej dokumentacji medycznej, dodatkowej poza tą wymaganą do wniosku rentowego, byłoby aktualne niedopuszczenie przez lekarza medycyny pracy- to byłoby 'lepiej'.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-02 23:08
Nie. To są kwestie niezależne. Renta/orzeczenie o niezdolności dla celów rentowych nie stanowi zakazu pracy. Nie jest to też niezdolność 'krótkookresowa' taka jak zwykłe chorobowe albo świadczenie rehabilitacyjne do których przepisy KP się odnoszą- najpierw w zakresie zakazu wypowiadania w tym czasie umowy, a potem (gdy trwa to długo) dając możliwość zwolnienia bez wypowiedzenia.

Innymi słowy renta to nie jest niezdolność do pracy 'pracownicza'. Uzyskanie renty nie daje pracodawcy powodu do wypowiedzenia, a pracownikowi - do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jeśli wrócisz do pracy (przejdziesz badania medycyny pracy) a potem uzyskasz decyzję rentową- chcąc zaprzestać pracować będziesz musiał umowę normalnie wypowiedzieć i przepracować okres wypowiedzenia albo zawrzeć z pracodawcą porozumienie stron o rozwiązaniu umowy np. z z dnia na dzień/

Re: Emerytura Premium w ING jako III filar dobry wybor?

wiwan / 2014-07-02 22:27
Ten produkt nie stanowi III filaru w rozumieniu ustaw regulujących system emerytalny.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-02 22:22
Na pewno należy skontaktować się z ZUS, ponaglić, wyjaśnić- bo co do zasady ma on 30 dni na wydanie decyzji, w tym czasie powinno też 'zmieścić się' badanie orzecznika i owe wspomniane 14 dni na ewentualny sprzeciw do treści orzeczenia. Termin dłuższy jest możliwy, jeśli ZUS potrzebuje dodatkowych ustaleń, dokumentów, ale wtedy w ww 30 dniowym terminie od złożenia wniosku musi poinformować o przyczynach opóźnienia, niedotrzymania terminu wydania decyzji.

Jeśli 15 lipca- koniec zwolnienia stanowi 182 (lub wcześniejszy dzień całej niezdolności do pracy- należy po prostu stawić się w pracy). Wcześniej warto zawiadomić pracodawcę, że to nastąpi, że nie ma dalszego zwolnienia. Pracodawca nie może zwolnić bez wypowiedzenia. Może zwolnić za wypowiedzeniem.
Musi wysłać na badanie lekarza medycyny pracy. Jeśli brak przeciwwskazań- podejmujesz prace. Jeśli są przeciwwskazania- pracodawca może zmienić stanowisko, może złożyć wypowiedzenie. Przy braku stanowiska zastępczego- powinien w czasie biegu wypowiedzenia zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli 15 lipca stanowi 183 lub dalszy dzień niezdolności- pracodawca może zwolnić bez okresu wypowiedzenia- czyli z art. 53 KP.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-07-02 18:07
Czy "nic" oznacza, że nie było jeszcze badania przez orzecznika ani dostarczenia tego orzeczenia o tym czy niezdolność jest i jaka ?

Czy też orzeczenie już dotarło ? Wtedy jest czas 14 dni na ewentualny sprzeciw - dlatego Zakład nie wydaje decyzji przed tym terminem.

Re: Data powstania obowiązku podatkowego od spadku

wiwan / 2014-07-02 12:37
Dlaczego ? I grupa podatkowa, 6 miesięcy dziś mija dopiero od 2 stycznia 2014...

Re: Zawieszona działalność a ulga dla samotnej matki

wiwan / 2014-07-01 22:21
Precyzyjniej- na tę działalność opodatkowaną ryczałtem/kartą/p.liniowym
Gdyby była na zasadach ogólnych nie byłoby przeszkody.

To, że zawieszona jest bez znaczenia. Za rok 2014 oczywiście już z preferencji będzie można skorzystać, skoro likwidacja nastąpiła w 2013.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-07-01 22:15
Status bezrobotnego jest możliwy, jeśli renta nie przekracza 1/2 płacy minimalnej, czyli w 2014 limit ten wynosi 840 zł.
Chodzi o kwotę brutto.

Powyższe z art. 2, ust. 1, pkt 2, ppkt. c Ustawy o promocji zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych poza statusem bezrobotnego wymaga spełnienia innych warunków.

Re: Zawieszona działalność a ulga dla samotnej matki

wiwan / 2014-07-01 21:22
No i tak jest. Zapis art. 6, ust. 8 uniemożliwia skorzystanie z preferencji podatkowej wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy dla osoby samotnie wychowującej jeśli mają do niej zastosowanie przepisy Ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne.

Zawieszenie DG tego nie zmieniło.
Do ulgi na dziecko/prorodzinnej prawo Pani zachowuje.

Re: OFE aegon opinie

wiwan / 2014-07-01 14:52
1. wpis jest sprzed ponad roku,
2. GPE w Aegon to NIE jest OFE, jest to produkt spoza systemu emerytalnego, a więc nawet spoza III filaru.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-07-01 12:36
TAK. Formalnie jest to wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych do świadczenia na podstawie art. 107a Ustawy emerytalnej. Nie ma gotowego formularza.
Zakład wyda decyzję, renta zostanie ustalona tylko "na brata".
Wniosek jest odwracalny, tj. za jakiś czas, o ile nadal będziesz spełniać warunek uzyskania r. rodzinnej- kontynuacja nauki/studiów, wiek do 25 lat zasadniczo- można złożyć wniosek o ponowne ustalenia prawa dla Ciebie do renty.

Uwaga rachunkowa. Kwota brutto dla brata nie wyniesie tyle, ile suma obecnych waszych kwot brutto.

Chodzi o to, że jedna osoba uprawniona uzyskuje rentę w kwocie 85%, a dwie łącznie w kwocie 90% świadczenia zmarłego. Zatem brat uzyska o tę 1/18 mniej.

Re: Ile mogę zarobić żeby rodzice nie stracili ulgi?

wiwan / 2014-06-30 21:26
Limit dotyczy dziecka pełnoletniego i wynosi 3089 zł- chodzi o dochód podlegający opodatkowaniu wg. skali podatkowej oraz dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych i inne dochody podobne.

Jest też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (sygnatura akt I SA/Ol 734/11), z którego wynika, że ów dochód należy przyjąć po odjęciu m.in. składek na ubezpieczenie społeczne , wydatków na cele rehabilitacyjne, ulgi internetowej oraz darowizn.

Co oczywiście nie jest wiążące jako ogólna wykładnia.
Wedle ministerstwa to po prostu różnica przychodu i kosztów uzyskania przychodu.
Limit 3089 nie jest więc ani kwotą brutto, ani netto - ostatecznie wynika z rozliczenia rocznego dziecka.

Orientacyjnie :

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Data powstania obowiązku podatkowego od spadku

wiwan / 2014-06-30 14:09
Jeśli chodzi Panu o zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, a więc bieg 6-ciomiesięcznego terminu złożenia zawiadomienia US (SD-Zw) w celu podatku uniknięcia owego podatku, to ustawa jasno mówi o biegu 'od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku' ( art. 4a, ust.1, pkt. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn ).

Sam moment powstania obowiązku podatkowego to chwila przyjęcia spadku ( art. 6, ust.1, pkt.1 ustawy) czyli data upływu 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy lub data złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku w zależności co nastąpi wcześniej.

Re: Adres wysyłki PIT-11

wiwan / 2014-06-30 13:43
Rozliczenie roczne następuje w US właściwym dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu rozliczanego roku podatkowego. Wystawcę PIT 11 można zawiadomić o zmianie miejsca zamieszkania/adresu wysyłki. Aktualny adres zamieszkania oświadcza się nowemu płatnikowi w oświadczeniu dla celów podatkowo-ubezpieczeniowych przy rozpoczęciu zarobkowania, potem należy je aktualizować, jeśli zachodzą zmiany.

Ps. Nadal mamy obowiązek meldunkowy, tj. zameldowania się w miejscu zamieszkania....

Najnowsze wpisy