Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ryczałt a dowody zakupów

wiwan / 2017-06-05 11:35
Na potrzeby samej DG i ryczałtu ewidencjonowanego wystarczą, gdyż ustawa o ryczałcie wymienia je na równi z fakturami jako dowodami zakupu. A dowody takie należy przechowywać zgodnie z nią, głównie na potrzeby spisu z natury.

Powyższe z art. 4, ust. 1 oraz art. 15, ust. 1 ww ustawy.

Gorzej, jeśli będzie Pan też czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby odliczania tego podatku jest więcej obostrzeń dotyczących księgowych dokumentów kosztowych.

Re: Ryczałt a dowody zakupów

wiwan / 2017-06-05 15:12
Tak, mogą być tylko paragony o ile nie będzie Pan VAT-owcem.

Co do dylematu- tak, może Pan sprzedać w ramach DG, fiskus się 'ucieszy' bo uzyska z tego podatek. ALE moim zdaniem powinny te przedmioty znaleźć się w remanencie początkowym.

Trudniej byłoby z sytuacją odwrotną tj. sprzedażą w czasie już prowadzonej DG rzeczy osobistych, posiadanych ponad 6 miesięcy- poza DG czyli np. bezpodatkowo ze względu na czas posiadania lub w ramach innego źródła niż DG.

Proszę zerknąć (tu co prawda bardziej chodzi o VAT, ale ...):

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 3 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Op 258/13

Re: Uzyskanie kredytu hipotecznego z historią w chwilówkach

wiwan / 2017-06-05 18:15
Nie wiem czy w tym konkretnym przypadku, ale co do zasady tak.

Algorytm wyliczania zdolności kredytowej klienta jest w każdym banku inny, nie jest to uniwersalny wzór/procedura wynikająca np. z jakiegoś rozporządzenia. Jest jedynie w prawie bankowym ogólna definicja pojęcia 'zdolności kredytowej'.

Poza powyższym punktowane jest czasem łączne wystąpienie o inne produkty banku.

Re: Ryczałt a dowody zakupów

wiwan / 2017-06-05 18:39
Przytoczona interpretacja jest z 2010 r. Powołane w niej Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wygląda już trochę inaczej, było przecież nowelizowane.

Na dziś wygląda tak, a więc i jego art. 12:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;ministra;rozwoju;i;finansow,dziennik,ustaw,2017,000,728.html

Re: Kasa fiskalna przy sprzedaży manekinów zapytanie.

wiwan / 2017-06-06 17:08
Manekin nijak nie jest sprzętem fotograficznym, ani akcesorium fotograficznym. Zdjęcia można robić też świnkom, kalafiorowi - i nie czyni to ich ani jednym ani drugim.

Proszę zresztą na stronie GUS przejrzeć objaśnienia do PKWiU 2015.

To, że sprzeda Pan manekiny zamiast dotychczasowego asortymentu nie wpłynie na zwolnienie z kasy. No chyba, że pod względem obrotu.

Pełny tekst tegorocznego rozporządzenia zwalniającego:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;rozwoju;i;finansow,dziennik,ustaw,2016,000,2177.html

Re: Jaki VAT na usługi?

wiwan / 2017-06-07 18:44
Stawka podstawowa na nie to 23%, nie są to usługi fryzjerskie z tego grupowania (PKWiU 96.02), które Ustawa o VAT umieszcza w załączniku stawki obniżonej (8%).

ALE skoro korzystać będzie Pan ze zwolnienia kwotowego (200 000 zł) to paragony powinien Pan wystawiać ze stawką "zw", i kwotą VAT "0"

Re: Komputer stacjonarny na środkach trwałych

wiwan / 2017-06-09 12:50
1. tak, może Pan, skoro będzie wykorzystywany do DG, nie musi fizycznie stać w siedzibie. równie dobrze przecież mógłby Pan go używać w McDonaldsie do wystawiania faktur przy burgerze.

2. nie musi być w środkach trwałych jeśli wartość początkowa nie przekroczy 3500 netto, aby móc odliczyć. różnica jest w sposobie odliczenia, a nie w kwocie całkowitej (amortyzacja).

3. niezależnie od powyższego najmowane mieszkanie może Pan przecież zgłosić w CEIDG jako dodatkowe miejsce prowadzenia DG, skoro w nim też ową obsługę zdalna Pan prowadzi, ma komputer (teraz zespsuty, zaraz nowy) segregatory, dokumenty itd.

4. może należy rozważyć w zw. z pkt. 3 odliczanie części kosztów najmu jako KUP z DG.

Re: umowa o dzieło pomiędzy dwoma osobami fizycznymi

wiwan / 2017-06-09 14:01
To kwestia prawa cywilnego, a nie podatków, więc bardziej na ten dział:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

Płaci się to, co wynika z umowy. A z umowy wynika, czy mówimy (a raczej piszemy) o netto, czy o brutto, czy wykonawca jest podatnikiem VAT, czy wykona/nie wykona tego w ramach swej DG itd.
Czy jest możliwe zwiększenie kwoty na bieżąco dodatkowymi zleceniami zakupu/prac. Itd.

Więc jeśli w umowie nie stoi zapisane, że te XYX zł to kwota netto, albo że zamawiający dopłaci wykonawcy równowartość podatku- to tego nie płacimy. Wykonawca ustalając cenę powinien być świadom, że istnieją podatki, ale to zasadniczo jego i fiskusa sprawa, a nie Zamawiającego.

Bo Pani ( i tu wracamy na grunt podatków ) nie jest płatnikiem w tej sytuacji żadnej zaliczki, i pod względem PIT w ogóle kwalifikuje się to jako 'inne źródła'. Czyli w świetle tej ustawy, na potrzeby podatku jest to coś innego niż dzieło dla osoby prawnej albo fizycznej prowadzącej DG.

Re: Komputer stacjonarny na środkach trwałych

wiwan / 2017-06-09 14:07
Wyższy czynsz z powodu wyższej stawki podatku od nieruchomości ? Niekoniecznie...

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;w;mieszkaniu;wyzszy;podatek;od;nieruchomosci,1,0,1274369.html

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-06-10 07:10
Ustawy o PIT ta sprzedaż już nie interesuje, więc nie ma kwestii podatku dochodowego po stronie mamy, ani ograniczeń wydatkowania pieniędzy przez mamę czy Pana po uzyskaniu darowizny od niej.

Ps. Przy żadnej sprzedaży mieszkania NIE trzeba pieniędzy przeznaczać na inne cele mieszkaniowe. Trzeba wtedy, gdy CHCE się uzyskać zwolnienie z PIT od dochodu. Ale obowiązku nie ma. Można sprzedać i zapłacić PIT i tyle. Powyższe dotyczy sprzedaży nieruchomości następującej przed upływem 5 lat od końca roku podatkowego, w którym została nabyta.
------
W Waszej sytuacji natomiast pojawi się kwestia innego podatku- od darowizny, z którego można być zwolnionym (tzw. zerowa grupa podatkowa) pod warunkiem odpowiedniego zgłoszenia darowizny i sposobu jej realizacji.

Re: praca za granicą - student (rozliczenia)

wiwan / 2017-06-12 22:25
Pytanie jest więc o :
- kwestie podatkowe,
- kryterium dochodowe stypendium socjalnego ?
- kryterium dochodowe świadczeń rodzinnych ?

Niekoniecznie przecież to to samo.

W zakresie podatkowym- jeśli Niemcy, to dla rozliczenia PIT w Polsce znaczenie ma to, czy za 2017 r. poza dochodami niemieckimi będą inne dochody polskie rozliczane wg. skali podatkowej.

Skoro do pracy, to nieważny typ umowy czy status studenta.

Re: praca za granicą - student (rozliczenia)

wiwan / 2017-06-13 06:31
Pisz 'w wątku', inaczej jest to nieczytelne.

1. Tak, dochód 'niemiecki' z pracy najemnej polskiego rezydenta nie jest w Polsce opodatkowany, wpływa jedynie na stawkę opodatkowania jego dochodu polskiego w Polsce. Mamy z Niemcami metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Przy braku dochodu polskiego- nie wykazuje się więc w ogóle dochodu niemieckiego.

2. Dochód niemiecki w tej sytuacji NIE wpływałby na prawo rodziców do skorzystania z ulgi prorodzinnej 'na' Ciebie- tu np. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 22 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Op 519/15

Powyższe to dwie kwestie podatkowe.

Stypendium, świadczenia rodzinne- to nie moja bajka ani ten dział forum Money moim zdaniem.

Re: sprzedaz wysylkowa rzeczy uzywanych na ebay.com ebay co.uk VAT czy ryczalt?

wiwan / 2017-06-14 08:12
To dwa różne odrębne podatki, więc nie bardzo rozumiem pytanie.

Re: Praca w szczególnych warunkach a wcześniejsza emerytura

wiwan / 2017-06-17 18:27
???

Z 1983 r. była jedynie ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin oraz ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.

Wejście ustawy z 1998 r. nikomu nie zabrało praw nabytych w postaci posiadanego stażu ogólnego czy pracy w warunkach szczególnych, ani tym bardziej prawa nabytego w postaci posiadanej już emerytury.

Prawem nabytym nie są jednak warunki uzyskania emerytury. Te z czasem się zmieniają.

Re: Jak wyrejestrować w ZUS ubezpieczenie dobrowolne NFZ?

wiwan / 2017-06-17 18:40
Tak jak w przypadku powstania tego tytułu do ubezpieczenia NIE dokonuje się osobnego zgłoszenia płatnika w stosunku do ubezpieczonego, tak kończąc ów tytuł nie wyrejestrowuje się osobno płatnika.

Zatem jedynie ZUS ZWUA.

Najnowsze wpisy