Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-19 11:54
Dzienna niestety- mama zdobyła orzeczenie 1,5 miesiąca za późno....

Podstawa ; art. 70, ust. 2 w powiązaniu z ust. 1 ustawy emerytalnej.

No chyba, że masz młodsze rodzeństwo...wtedy warunek maks. 5 lat byłby spełniony...

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: spadek a podatek

wiwan / 2011-07-19 20:13
Tu mniej więcej wszystko:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Brak kwot wolnych, które wynoszą dla grup I do III odpowiednio:

9’637 zł 7’276 zł 4’902 zł

Re: Sprzedaz działki otrzymanej w drodze darowizny w 2006 roku

wiwan / 2011-07-20 10:22
Nie ma problemu w tym przypadku, gdyż dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytej do 2006 r. włącznie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku PIT, gdyż ma zastosowanie ustawa o PIT w brzmieniu z roku nabycia.
Zastosowanie ma ( obecnie już uchylony ) zapis art. 21, ust. 1 pkt. 32 ww ustawy.
Nie trzeba więc 'gimnastykować' się z 5 latami od nabycia czy przeznaczaniem przychodu na swoje cele mieszkaniowe. Rok zbycia niczego nie zmieni.
Nie trzeba niczego oświadczać w US, zwolnienie będzie wynikało z aktu notarialnego.

Re: korekta podatku

wiwan / 2011-07-20 10:34
Pytamy o PIT ?
5 lat od końca roku, w którym minął termin rozliczenia i płatności.
Czyli za 2010 do 31 grudnia 2016 r. ( termin był 2 maja 2011 ).

Im później- tym większe odsetki oczywiście, ale ich stawka jest mniej więcej liniowa, tj. jest waloryzowana, ale nie rośnie skokowo/karnie w zależności od "długości" zaległości:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki/

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Re: Brak umowy z OFE

wiwan / 2011-07-20 11:00
Moim zdaniem tak właśnie.
4'1- oczywiste, że lista obejmuje wszystkich, którzy nie dopełnili
7'1- liczba losowanych, 7'2 od pierwszej osoby na liście,

A jeśli nawet się uprzeć, że niejasne- to 7'3- wyznacza się uprzednio nie rozlosowane.

Jak napisałem w połączeniu z art. 39 ustawy- trzeba wiele zaangażowania, by wykazać, że może to być dowolne losowanie w mglistej przyszłości.
Umówmy się, rzadko wszystko w aktach prawnych jest coś napisane wprost i stąd SN i TK mają tyle roboty, jak choćby dziś z kodeksem wyborczym. Nie jest też wprost napisane, że wciągniecie na listę może być w dowolnym terminie ;-).
Poza tym liczy się w prawodawstwie duch i intencja prawodawcy. Intencja, że w związku ze zmianą ustaw emerytalnych i powstaniem obowiązku OFE jest jak najszybsze tego obowiązku zrealizowanie jest chyba nie do podważenia.

Polecam też wpis INGI 72 w tym wątku, bo ma to wpływ na terminy, na czym ja się nie skupiałem...

Niekompetencji dałby spokój, zwłaszcza przed choćby pozwem do sądu pracy i ub. społecznych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-20 11:07
Nie jest prawdą. Tryb studiów nie ma znaczenia dla prawa do r. rodzinnej.
Jedynie jest niuans dotyczący przedłużania prawa do renty po 25 urodzinach uprawnionego dziecka zmarłego jeśli wypadają w czasie ostatniego roku studiów ( art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej )- mianowicie taki, że nie dotyczy to studiów podyplomowych i doktoranckich. Na takich studiach nie ma możliwości tego przedłużenia, prawo do renty ustaje wraz z 25 urodzinami.

Re: zaskarżenie decyzji ZUS po upływie terminu

wiwan / 2011-07-20 11:43
Rzeczywiście jest już za późno na odwołanie, bo nie zaszły okoliczności art. 477'9 k.p.c.- czyli "nienadmierne" opóźnienie wynikłe z przyczyn niezależnych od odwołującego. Chodzi np. o chorobę, pobyt w szpitalu, śmierć w rodzinie itp. ).
Przychodzi mi do głowy w tej sytuacji złożenie do ZUS 'wniosku o ponowne obliczenie wysokości świadczenia'- czyli takie, jakie składa się w przypadku np. odnalezienia " za szafą " brakującego świadectwa pracy już po przyznaniu emerytury na podstawie pozostałych dokumentów/okresów ubezpieczeniowych.
Przedstawiając te kwestionowane świadectwa ponownie jako dokumenty na okresy, o których doliczenie teraz wnioskujemy.

I teraz już pilnować terminu odwołania.

Nie ma formularza.
Wystarczyć powinna formuła
imię, nazwisko,

adres,

numer emerytury.

Należy napisać, o co się ubiegamy:

„Wnoszę o ponowne przeliczenie pobieranego dotychczas/ przyznanego świadczenia emerytalnego i doliczenie okresu zatrudnienia, który jest potwierdzony przez załączony dokument (podajemy jego nazwę).”
Jeśli emeryt jest z roczników od 1949 wzwyż, może to być wniosek o przeliczenie kapitału początkowego- tu już jest formularz ZUS Kp-3.

Moim zdaniem w ten sposób, na okrętkę, da się 'przywrócić' termin odwołania. No chyba, że cudem ZUS...emeryturę przeliczy.

Re: Brak umowy z OFE

wiwan / 2011-07-20 11:51
Tak. Takie info ZUS przesyła ubezpieczonemu. Również OFE informuje nas o tym, że staliśmy się jego członkiem.

Re: wysokość emerytury a praca za granicą

wiwan / 2011-07-20 12:11
Zupełni nie.
Czy ze znanymi zarobkami, czy nie - okresy ubezpieczenia zagranicznego nie wpływają na wysokość podstawy polskiej emerytury. Wpływają na długość okresów składkowych.

Bo do podstawy się ich nie wlicza. Wlicza się zarobki z 10 kolejnych lat z ostatnich 20 lat przed rokiem, w którym składa się wniosek. Jeżeli okresy zagraniczne nie pozwalają na ciągłość tych 10 lat- pomija się pełne lata ub. zagranicznego tak jakby ich nie było. Gdy w ostatnim 20leciu brakuje w ogóle 10 lat ub. polskiego- uwzględnia się lata faktyczne- np. 7. A gdy brak ich w ogóle- uwzględnia się ciągłe 10 lat sprzed pierwszego roku ubezpieczenia zagranicznego- czyli nawet sprzed np. 30 lat.

Zastosowanie mają art. 15 do 18 ustawy emerytalnej.

Re: Brak umowy z OFE

wiwan / 2011-07-20 20:27
Ustawa o OFE o takim ograniczeniu milczy, więc można dokonywać zmian dowolnie często.
Być może chodzi o to, że zmiana przy krótszym członkostwie wiązała się z opłatą transferową.

Od maja 2011 jest ona zniesiona na skutek słynnej nowelizacji, która m.in. wprowadza zakaz akwizycji, IKZE oraz zmianę podziału składki emerytalnej pomiędzy ZUS a OFE.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-20 20:41
Z ZUS-u nikt nie dostaje pieniędzy ZA urodzenie dziecka, a zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego. Jest to kwestia niezależna od r. rodzinnej. Jeśli w czasie podlegania ub. chorobowemu ( z tyt. etatu, zlecenia, działalności gospodarczej itp. ) lub w czasie u. wychowawczego urodzisz dziecko- zasiłek będzie przysługiwał i nie wpłynie na prawo do r. rodzinnej. Ale zwracam uwagę, że pozbawia prawa do renty zaprzestanie edukacji, co często zdarza się w ciąży i po porodzie.

Z tytułu tylko nauki nie podlegasz ub. chorobowemu, więc by nabyć prawa do zasiłku macierzyńskiego należy np. podjąć umowę zlecenie z dobrowolnym ub. chorobowym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-20 21:30
Nie straci.
Zwracam uwagę na fakt, że w przypadku KRUS-owego ubezpieczenia wypadkowo-chorobowo-macierzyńskiego mąż będzie miał prawo do świadczeń w ograniczonym zakresie tj. do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, co wynika z tego, że jako pobierający świadczenie z ZUS zgłoszony będzie 'na wniosek', a nie z mocy ustawy.

Re: odprawy dla pracowników

wiwan / 2011-07-20 21:54
Krótko- na żadną.
Odprawa wymaga m. in. rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy- więc to on musi złożyć wypowiedzenie. Ewentualnie może to być porozumienie stron, również zaoferowane przez niego.

Więcej;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-21 11:27
1. wymogi związane z historią ubezpieczeniową męża- dotyczące minimalnych okresów ubezpieczeniowych przed śmiercią i/lub limitu czasu jaki minął od ostatniego ubezpieczenia jeśli śmierć nastąpiła w okresie niepodlegania ubezpieczeniu.
2. Rozumiem, że nie mają Pańswo dzieci, ani nie zachodzi sytuacja Pani niepełnosprawności, bo pewnie by pani o tym wspomniała.
3. zakładając spełnienie warunków zmarłego, Pani nabędzie prawo do r. rodzinnej z ukończeniem 50 lat. Potrzebny będzie wniosek do ZUS o r. rodzinną (Rp-2) oraz dokumentujący historię ubezpieczeniową męża (Rp-6) wraz z całą dokumentacją- świadectwa pracy, leg. ubezpieczeniowe. No chyba, że zmarły w dniu śmierci pobierał już swoje świadczenie z ZUS ( emerytura, renta z tyt. niezdolności do pracy ). Oczywiście akt zgony, dow. tożsamości.

Warunki jakie musiał spełniać mąż w dniu śmierci precyzują art. 65, 66 w powiązaniu z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.

Zwracam uwagę jeszcze, że w związku z uzyskiwaniem przychodu z zatrudnienia wypłata renty ( nie prawo do niej ) może być zmniejszona lub zawieszona ze względu na przekroczenie limitów dochodu.
Oraz na to, że wraz z uzyskaniem prawa do swojej emerytury lub renty z tyt. niezdolności do pracy będzie pani musiała dokonać wyboru, które świadczenie ( swoje, czy po mężu ) będzie pobierać.

Ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: ubezpieczenie chorobowe

wiwan / 2011-07-21 11:39
Ub. chorobowe jest w przypadku zlecenia ubezpieczeniem dobrowolnym ( poza sytuacją, gdy jednocześnie jest się w stosunku pracy ze zleceniodawcą - wtedy obowiązkowe ).
Jeśli więc sobie będzie tego Pani życzyła i oświadczy to zleceniodawcy pisemnie ( jest taki formularz do celów podatkowych i ubezpieczonych )- składkę chorobową będzie on jako płatnik do ZUS odprowadzał. Pani wynagrodzenie będzie z tego powodu niższe, składka obciąża ubezpieczonego w całości.

W związku z dobrowolnością- okres wyczekiwania wynosi 90 dni- dopiero po tym czasie podlegania ubezpieczeniu nabywa się prawo do zasiłku chorobowego. W kwestiach macierzyńskich- tego okresu nie ma.

Po uzyskaniu więc zwolnienia lekarskiego lub urodzeniu dziecka będzie świadczenie z ZUS.

Najnowsze wpisy