Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ulga abolicyjna.

wiwan / 2010-02-24 10:11
Podatek należny, po odliczeniu składki zdrowotnej.
Z PIT.pl:
"Podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), rozliczający się z dochodów zagranicznych według metody odliczenia proporcjonalnego ma prawo odliczyć od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne stosowną różnicę w podatku wynikającą z ustawy abolicyjnej.

Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o PIT (zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego), a kwotą podatku obliczonego od tych dochodów, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT (zgodnie z metodą wyłączenia z progresją).
wiwan / 2010-02-25 12:13
Umowa dożywocia-jako właściwie nieodwołalna.
Wklejam większy artykuł z Krajowego Rynku Nieruchomości:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Paweł Puch
Dożywocie – zapomniana forma przeniesienia własności
Umowa o dożywocie, kiedyś powszechnie stosowana przy przeniesieniu własności nieruchomości na następców prawnych (np. dzieci), obecnie w obrocie nieruchomościami jest stosowana sporadycznie. Tymczasem dożywocie daje większe bezpieczeństwo i zabezpieczenie właścicielom przekazującym swoje mienie następcom niż powszechnie obecnie stosowana darowizna. Umowa dożywocia może być też z powodzeniem wykorzystywana w rynkowym obrocie nieruchomościami.

Umowa dożywocia

Umowa o dożywocie została uregulowana w kodeksie cywilnym w art. 908-916. Zgodnie z art. 908, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on – w braku odmiennej umowy – przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

Jak wynika z treści art. 908 strony mogą swobodnie kształtować treść obowiązków nakładanych na nabywcę nieruchomości w związku z umową dożywocia, czyli to strony określają, co należy rozumieć pod pojęciem dożywotniego utrzymania, a dopiero w braku postanowień umownych wchodzą świadczenia określone w art. 908 kodeksu cywilnego. Przedmiotem przeniesienia własności w drodze umowy dożywocia będzie zawsze konkretna nieruchomość gruntowa lub lokalowa. Przedmiotem umowy może być nie tylko własność całej nieruchomości, ale również udział w niej, nie może być natomiast – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zbywcą nieruchomości może być wyłącznie osoba fizyczna. Nabywcą natomiast może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

Umowa dożywocia, podobnie jak każda umowa przenosząca własność nieruchomości (sprzedaż, darowizna) musi być zawarta pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Treść prawa dożywocia, uzyskiwanego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości musi być określona w umowie w sposób szczegółowy. Postanowienia umowy są wiążące nie tylko dla stron, czyli zbywcy i nabywcy nieruchomości, ale także dla osoby bliskiej zbywcy, jeżeli dożywocie zostało dla takiej osoby zastrzeżone. Zbywcę i osobę bliską zbywcy, dla których dożywocie zostało zastrzeżone, nazywamy dożywotnikami. Umowa powinna dokładnie określać rodzaj i wielkość świadczeń, a także ich zmianę w wypadku wygaśnięcia prawa dożywocia w stosunku do jednego z dożywotników, gdy pozostaje jeszcze drugi z nich. W innym wypadku prawo dożywocia ustanowione na rzecz kilku osób ulega w razie śmierci jednej z tych osób odpowiedniemu zmniejszeniu.

Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia następuje z jednoczesnym obciążeniem tej nieruchomości prawem dożywocia. Do takiego obciążenia stosuje się odpowiednio przepisy o prawach rzeczowych ograniczonych. Prawo dożywocia jest prawem niezbywalnym, co oznacza, że dożywotnik nie może przenosić go na inną osobę w drodze czynności prawnej, nie może też ono być przedmiotem dziedziczenia i wygasa najpóźniej z chwilą śmierci dożywotnika. Prawo to może wygasnąć również za życia dożywotnika, gdy ten się tego prawa zrzeknie. Natomiast prawo własności nieruchomości nabytej na podstawie umowy dożywocia nie podlega żadnym ograniczeniom, można je zarówno zbyć, jak i obciążyć ograniczonymi prawami rzeczowymi (służebnością bądź hipoteką). Jednak w odróżnieniu od umowy darowizny powszechnie stosowanej do przeniesienia własności w stosunkach rodzinnych w razie zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia jej nowy nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem dożywocia objęte. Z chwilą zbycia nieruchomości obciążonej dożywociem dotychczasowy jej właściciel zostaje zwolniony z obowiązków związanych z dożywociem. Może jednak ponosić odpowiedzialność osobistą za świadczenia zaległe. Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa. W wypadku, gdy między nowym właścicielem a dożywotnikiem powstaną się takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej styczności ze sobą, sąd na żądanie jedn
wiwan / 2010-02-25 17:08
Z biegiem dyskusji przesunął Pan akcent ze swojego bezpieczeństwa i wygody jako strony tej przyszłej umowy na pewność spokojnego życia drugiej strony umowy- Znajomego. Więc i moje sugestie się zmieniły. Jak Pan widzi z przytoczonego linku i artykułu obie opcje są porównywalne i trudno wyrokować, że jedna jest zdecydowanie zła. Dla bezpieczeństwa znajomego wydaje się, że jednak umowa dożywocia i taki jest wydźwięk artykułu.
Nie poruszaliśmy przy tym kwestii podatkowych, a przecież mogą one przemówić jednak za opcją przeciwną. Przedstawiłem swoje sugestie i opis prawnika. Wyboru i tak dokonacie Panowie razem.

Re: PIT 8C - podatek od kary umownej oraz otrzymanych odsetek

wiwan / 2010-03-04 10:15
No niestety tak. Kwotę tę należy potraktować jako dochód " z innych źródeł " i uwzględnić w PIT ( np. w 37 jest to poz. 57 do 61 ), a podatek będzie adekwatny do tak powiększonego dochodu z umowy o pracę itp.
wiwan / 2010-03-04 17:34
Już doszedłem- brak zaliczek na podatek od kary umownej i nie jest to dochód od płatnika.
Mea MAXIMA culpa :-)

Re: jak zalozyc firme handlowo-dostawcza??

wiwan / 2010-03-05 10:18
Na początek Money'owy przeczytaj poradnik:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/

Re: Właśna firma a praca na etat- jaka dotacja ?

wiwan / 2010-03-05 10:21
Proszę bardzo- odpowiedź jest na forum, po sąsiedzku :-)

http://www.money.pl/forum/temat,40,2127472,2127472,15,0,dotacja;dla;osob;pracujacych.html

Re: dwa stosunki pracy+umowa zlecenie+inne źródła+inne miejsce pracy niż zame...

wiwan / 2010-03-05 10:36
Nie rozumem pytania "jak?".

Na jednym druku PIT 37 lub 36 (w zależności od tego jakie to "inne źródła"). Rozbieżność miejscowości pracy i zameldowania nie ma nic do rzeczy. PIT składa się w US właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, który rozlicza.

Re: mBank i lokata jednodniowa - pytanie

wiwan / 2010-03-09 21:08
Nieco inaczej- ale efekt ten sam, gdyż podstawę opodatkowania belkowego zaokrągla się do pełnych złotych- w Twoim przykładzie do 1 zł, a podatek od niego- 19 gr jako mniejszy od 50 gr zaokrąglą się w dół- i nie pobiera.
Warto zatem jeszcze:
1. nie przesadzić z wysokością wkładu takiej lokaty.
2. wziąć pod uwagę interpretację prawną :
"Zyski z lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek i tak należy oddać - zinterpretowała Kancelaria White&Case. Zdaniem prawników, co się odwlecze to nie uciecze, 19-procentową daninę na rzecz fiskusa trzeba będzie odprowadzić przy okazji rozliczenia rocznego w PIT-36.

AKTUALNE KURSY WALUT

Notowania z dnia 2010-03-09
Waluta Kurs ( PLN )
CHF 2,6552
EUR 3,8837
USD 2,8577
Kurs CHF

Kurs EUR
Kurs USD
– W myśl art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, podatnik musi wykazać należny podatek dochodowy od odsetek, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, w tym przypadku przez bank. Przepis ten nie różnicuje sytuacji podatnika w zależności od przyczyny, dla której podatek nie został pobrany – odbiera nadzieje klientom i bankom przedstawiciel kancelarii"

oraz
3. odmienną :
"Ministerstwo Finansów przyznaje, że klienci, którzy korzystają z ofert antypodatkowych lokat, mogą spać spokojnie, fiskus nie będzie ich ścigał. - Ten mechanizm jest zgodny z prawem - przyznaje Szymon Milczanowski, zastępca dyrektora biura ministra Jacka Rostowskiego."

oraz
4. że 4,5% to nie jest najlepsza oferta na rynku- są inne , antybelkowe "polisy" oprocentowane wyżej.

Re: PKP Intercity: szybkie pociągi później, niż planowano

wiwan / 2010-03-10 19:21

ponieważ wnioskowały o to firmy planujące wystartować w przetargu. - Przychyliliśmy się do tych próśb.

ale

Odłożenie terminu otwarcia ofert spowoduje, że pociągi wyjadą na tory później, niż planowano. Przewoźnik ma je otrzymać w 2013 r

No to gratuluję podejścia. Skoro się IC przychyliło i zmieniło termin otwarcia ofert, powinno jednocześnie skrócić czas realizacji zamówienia, tak aby termin dostawy był zachowany.
wiwan / 2010-03-15 21:32
Kwotę brutto.
wiwan / 2010-03-17 11:12
Nieprawda, ale musi to być faktura elektroniczna tj. z kwalifikowanym podpisem, a nie tzw. obraz faktury. Sprawdź na stronie WWW swojego operatora, jak prawidłowo pobierać fakturę, by była ona akceptowana przez US.
wiwan / 2010-03-26 10:40
Nie pierwsze 14. Pierwsze 2 to cyfry kontrolne, które wg jakiegoś algorytmu wynikają z reszty tj. 24 i dlatego stanowią zabezpieczenie- jakakolwiek pomyłka w cyfrze, przestawieniu, skutkuje zmianą DWU pierwszych cyfr.
Zatem wpłata na niewłaściwe konto jest możliwa tylko w przypadku zupełnego pomylenia nr konta np. kontrahenta A z kontem własnej teściowej, czyli podania niewłaściwego, ale znanego istniejącego numeru konta.
wiwan / 2010-04-08 12:20
Zatem w momencie przyjęcia reklamacji lub najpóxniej w ciągu 14 dni powinna być Pani przez sprzedawczynię poinformowana, czy reklamacja jest przyjęta i zgadza się na Pani żądanie ( wymiana lub naprawa ). Nie udzielenie takiej odpowiedzi w tym czasie jest równoznaczne z uznaniem i reklamacji i Pani żądania.
Natomiast w kwestii czasu naprawy Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. z.). określa go mianem "odpowiedni". Z tego co Pani pisze już został przekroczony, bo to dwie śrubki, a nie meble. Przysługuje więc Pani żądanie obniżenia ceny lub wręcz odstąpienie od umowy tj. zwrot całej kwoty.
wiwan / 2010-04-12 18:55
Przede wszystkim te 19% jest od dochodu z transakcji, a nie z przychodu ("ceny" ) sprzedaży, czyli 0,19x ( przychód - koszty nabycia ,w tym przypadku postępowania spadkowego ).

Udział w gruncie jest określony w akcie notarialnym z 1996 ułamkiem o mianowniku na ogół 10 000

Najnowsze wpisy