Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Firma informatyczna tworząca strony internetowe a ryczałt

wiwan / 2014-08-04 11:27
Zdecydowanie może, mniej zdecydowanie można orzec o stawce- najprawdopodobniej tworzenie stron 8,5 %, aplikacje- 17%.

http://www.money.pl/forum/stawka-ryczaltu-dla-uslug-programistycznych-t3189163.html

Interpretacja: ITPB1/415-991a/13/HD | Interpretacja indywidualna

Re: Reforma OFE. Sprawdź, czy może wywołać krach na GPW

wiwan / 2014-08-04 11:36
Nawet jeśli dotychczasowy członek OFE dokona 'wyboru rezygancji' z OFE- jego dotychczasowe środki (bez owej przetransferowanej już części obligacyjnej) pozostaną w OFE. Wybór dotyczy nowych składek. Środki dotychczasowe dopiero na 10 lat przed uzyskaniem wieku powszechnego przez ubezpieczonego są stopniowo przekazywane do ZUS.
Czyli po zamknięciu tegorocznego okienka transferowego NIE powstaje sytuacja nagłego gigantycznego przekazywania dalszych środków z OFE do ZUS.

Re: OFE czy ZUS? Donald Tusk już zdecydował

wiwan / 2014-08-04 21:02
ZUS nie zarabia. Natomiast jeśli chodzi o efekt finansowy dla ubezpieczonego- to zależy za jaki okres, które OFE, bo skumulowana waloryzacja składek w ZUS dała efekt rzeczywisty (dla tych co przeszli na emeryturę) i księgowy (dla tych przed emeryturą) często lepszy niż wzrost wartości jednostki OFE w tym samym czasie- dotyczy to zwłaszcza ujęcia z uwzględniającego ostatnie kryzysowe na rynkach finansowych lata.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-08-04 21:06
Napisałem- tryb szkoły- zaoczna, dzienna, wieczorowa, korespondencyjna nie ma znaczenia.

Dla kwestii r. rodzinnej dziecka znaczenie ma wiek lat 16 i potem dopiero 25, no chyba że ma orzeczenie o niezdolności do pracy.

Ma znaczenie jeszcze wiek 18 lat, ale dla prawa jego rodzica do renty rodzinnej (czyli dla wdowy/wdowca).

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-08-05 09:11
Wdowiec/wdowa ma prawo do r. rodzinnej:
- od razu, jeśli w chwili śmierci żony/męża ma min. 50 lat
- jeśli ma mniej- uzyskuje prawo dopiero wraz z 50 urodzinami, o ile nastąpią one do 5 lat od śmierci- czyli jeśli w dniu śmierci męża/żony mają min. 45 lat.

Jeśli jednak wychowują dziecko do r. rodzinnej uprawnionej- to mają to prawo bez względu na wiek.

Za wychowywanie uznaje się sytuację, gdy dziecko ma do 18 lat lub do dnia jego wstąpienia w związek małżeński przed 18 urodzinami (czasem za zgoda sądu rodzinnego się to dzieje).

Jak widać prawo do renty rodzinnej wdowy/wdowca w pewnym wieku może pojawiać się i zanikać kilka razy nawet (jeśli jest np. dwoje dzieci w wieku różniącym się o 1-2 lata). Tak samo też może się zmieniać liczba uprawnionych do renty w takiej rodzinie.


Całą powyższą sytuację zmienia to, jeśli wdowa/wdowiec ma lub uzyskuje orzeczenie o swojej niezdolności do pracy. Tak samo niezdolność dziecka do pracy pozwala na uzyskanie renty bez względu na wiek czy warunek nauki.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-08-05 10:31
Czym wprowadzili ? Jaka była kwestia i odpowiedź Zakładu ?

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-05 11:18
Tak. Konkretnie chodzi o 25 lat pracy górniczej lub równorzędnej. To ile w owych 25 latach jest górniczej, a ile równorzędnej przekłada się na to, czy wystarczy wiek 50, czy 55 lat, czy wiek nie gra roli no i na wysokość.

Definicja tych prac- art. 50c:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html


Ostatecznie są więc 3 opcje e. górniczej dla mężczyzn:

-ukończyli 55 lat i mają okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat , w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej, albo
-ukończyli 50 lat i mają okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w
- bez względu na wiek i mają okres pracy górniczej min. 25 lat.

Ważne- ww wymagane okresy pracy górniczej mogą być KRÓTSZE, jeśli praca była wykonywana:

1) w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych;
2) w drużynach ratowniczych


Bo zalicza się je półtorakrotnie przy ustalaniu, czy są spełnione warunki e. górniczej.
Tj. np. 10 lat pracy jako ratownika i 10 lat pracy innej górniczej- daje staż pracy górniczej i równorzędnej 25 lat i jednocześnie owe min 15 lat pracy górniczej, czyli możliwość emerytury górniczej w wieku niższym niż 55 lat.

Re: Rosja reaguje na sankcje. Zamknie niebo nad Syberią?

wiwan / 2014-08-05 11:30
Ależ płacą- Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jest to opłata za nawigację trasową. Np. w styczniu 2014 wynosiła ona 35 euro (opłata jednostkowa).

Re: Praca za granicą

wiwan / 2014-08-05 20:45
Pyta Pani o kwestię stricte ubezpieczeniową, a nie podatkową.

Przy świadczeniu przedemerytalnym do limitu dodatkowych przychodów, których przekroczenie powoduje zmniejszenie/zupełne zawieszenie, czyli 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni wchodzą przychody, które podlegają co do zasady ub. społecznym- nieważne czy w kraju, czy za granicą, nawet jeśli akurat z tyt. zbiegu z prawem do świadczenia ub. owym w konkretnym przypadku one nie podlegają.

Wynika to wprost z art. 104 ustawy emerytalnej, do którego odsyła art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Zatem przychód zagraniczny taki jak zatrudnienie, służba lub inna pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności wchodzi do owych limitów.

Na decyzji ZUS ma Pani pouczenie o obowiązku zawiadamia ZUS, a po roku rozliczeniowym (marzec- luty) o dokonaniu dokładnego rozliczenia z Zakładem do końca maja- poprzez przedstawienie dokumentów potwierdzających przychody.

Sama zaś kwestia podatków i ich rozliczenia jest niezależna od tego, że jest Pani na świadczeniu z ZUS- ma tu znaczenie to, w jakim kraju uzyska Pani dodatkowy przychód i czy będzie to związane ze zmianą rezydencji podatkowej z polskiej na inną:

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-08-06 11:25
To już archeo- ale dla innych:

Ub. społeczne z tyt. DG dla emeryta są dobrowolne, a co za tym idzie NIE można do nich dobrać dobrowolnego ub. chorobowego.

Składka chorobowa opłacana jest w tym przypadku nienależnie, podlega zwrotowi przez ZUS ubezpieczonemu- dziwne, że jeszcze Zakłada tego nie wychwycił- czy to na etapie już zgłoszenia do ubezpieczeń z tyt. DG, czy to już na etapie opłacania składek.

Tym bardziej więc nie będzie prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia- a więc zasiłku chorobowego.

Powyższe z art. 11, ust. 2 i art. 9, ust. 5 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-08-06 11:36
Jest to normalny zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego- o ile przedsiębiorca do niego przystąpił. W stawce zwykłego chorobowego (tj. 80% podstawy, niekoniecznie w związku z chorobą dziecka.

Maksymalnie 60 dni w roku ( dziecko chore do 14 lat, dziecko zdrowe w razie nawalenia żłobka, niani,przedszkola, choroba małżonka stale dzieckiem się zajmującego ).

Nie ma tu okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku mimo dobrowolności ubezpieczenia.

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-06 12:29
A I 1 to po prostu "w górnictwie- prace pod ziemią" - czyli na półtorakrotność zbyt mało w tym świadectwie. Górnik-ładowacz- już TAK.

Konkretne stanowiska kwalifikujące się do 'półtorakrotności' zgodnie z owym art. 50 d ustawy zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty. Co prawda powstało jako akt wykonawczy do uchylonej już ustawy, ale ma zastosowanie i do obecnej.

Tu treść:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1995,002,8.html


Zarówno na jego podstawie jaki na podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej- pracodawca powinien był ewidencjonować pracę (imiennie) na tych stanowiskach. Czyli w razie problemów z zaliczeniem półtorakrotnym jakiegoś okresu- potrzebne będzie zwracanie się do byłego pracodawcy, następcy prawnego, archiwum o potwierdzenie, że było to stanowisko, jakie zgodnie z ustawą zalicza się półtorakrotnie.

Re: Ubezpieczenie studenckie

wiwan / 2014-08-06 12:33
http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-turystyczne-t3200911.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-turystyczne-jaka-ochrone-gwarantuje-t3779748.html

Re: sprzedaż

wiwan / 2014-08-08 09:39
To zależy od tego, czy jest to sprzedaż stała/ciągła z prowadzonej hodowli, czy jednorazowa/sporadyczna- bo się ryby znudziły/ zbytnio nakociły.

W tym drugim przypadku można chyba ryby uznać za 'rzecz' w rozumieniu ustawy o PIT i jeśli sprzedaż następuje po 6 miesiącach od końca miesiąca nabycia/okocenia- nie podlega PIT na podstawie art. 10, ust. 1, pkt. 8 ustawy o PIT.

W tym pierwszym to już kwestia prowadzenia dz. specjalnego produkcji rolnej, o ile przekroczony jest limit wielkości akwarium/akwariów 700 dm3

Re: Sankcje Rosji wobec Zachodu. Zakaz importu towarów rolnych

wiwan / 2014-08-08 11:26
To co napisałem. Może, ale nie tak jakby chciał (czyli jak obecnie produkty nieprzetworzone) albo jak jest w innych krajach.

Może po prostu założyć DG.

Najnowsze wpisy