Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: zasiłek przedemerytalny

wiwan / 2014-10-08 11:31
Coś serwer zjadł ...

Jeszcze raz zatem- Mąż nie spełni warunków wyjściowych uzyskania świadczenia przedemerytalnego ( bo tak się ono nazywa ) wiekowo- stażowych. Bo będzie miał mniej niż 61 lat lub staż niższy niż lat 40.
No chyba, że owo zwolnienie jest skojarzone z upadłością/likwidacją/niewypłacalnością pracodawcy, a staż ogólny na dzień 31.12.2013 wyniósł min. 39 lat właśnie- tu już liczą się dni- bo napisała Pani 'ponad 39 lat pracy' co jest nieprecyzyjne.

Re: zasiłek przedemerytalny

wiwan / 2014-10-08 11:31
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/zasilek-przedemerytalny-t3881500.html?_rfr=1

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2014-10-08 11:44
jak rozumiem rocznik starszy niż 1949. Tak, nowa kwota bazowa. Co do uwzględnienia lat 'archiwalnych':
- w zakresie zwiększenia liczby lat składkowych- oczywiście wszystkie
- w zakresie ich wejścia do nowej podstawy wymiaru- mogą być tylko te, które wraz z dotychczasowymi stanowić będą kolejne 10 z ostatnich dwudziestu lat sprzed roku przeliczenia albo dowolne dwadzieścia z całej kariery sprzed roku wniosku.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-10-08 12:01
ZUS to 'wie', a raczej wiedział- (bo świadczenie jest w praktyce na wymarciu) w przypadku występowania o inny rodzaj e. wcześniejszej- o e. kolejową z art. 40 Ustawy emerytalnej ( roczniki do 1948 włącznie albo art. 50- roczniki 1949-1969. Które najogólniej przysługiwały każdemu na kolei zatrudnionemu (nawet księgowej). Chodziło o przywilej branżowy 'kolejowości', a nie szkodliwości.

Mąż ze względu na wiek o e. kolejową nie może wystąpić, występuje o e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze lub e. pomostową, a to są świadczenia już stricte związane ze szkodliwością/szczególnością tylku kilku konkretnych stanowisk/rodzajów prac wykonywanych na kolei. Stąd owa potrzeba zaświadczenia o pracy w war. szczególnych lub św. pracy w takich warunkach zgodnie z Rozporządzeniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Pozostaje niestety szukanie we właściwym archiwum lub u następcy prawnego akt pracowniczych męża, na podstawie których owe war. szczególne się udokumentuje.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-10-09 13:13
To kiedy powstała niezdolność do pracy (a w przypadku r. rodzinnej- śmierć) to odrębna kwestia od kwestii 5 lat stażu w ostatnim dziesięcioleciu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-10-09 13:27
Fakt oddania w dzierżawę całego gospodarstwa oznacza nieprowadzenie dz. rolniczej, a więc brak podstaw do ub. na wniosek- takie dobrowolne ub. dotyczy w praktyce rolnika na 1 lub mniej ha przeliczeniowym, okresowy rencista rolniczy, osoba, która przeznaczyła grunt pod zalesienie.

Wiem co znaczy poświadczenie podpisu, nie dotarło do mnie to, kto i na czym potwierdzał podpis w Waszym przypadku- nadal pozostaje kwestia prawna i tego jak KASA to oceni- czy umowa przedłużona/aneksowana jest umową nadal 'zgłoszoną do ewidencji gruntów' jeśli owego aneksowania do tej ewidencji się nie zgłasza, a upłynął pierwotny termin jej obowiązywania.

Re: Badania LMP strach ;/:(

wiwan / 2014-10-09 13:49
Dopuszczenie do pracy z negatywną opinią LMP tak samo jak bez takich badań jest nielegalne, zagrożone karą grzywny dla pracodawcy nawet 30 000 zł.
Jeśli jest negatywne- można oczywiście się od tego wyniku odwołać (czy to pracownik, czy pracodawca) w terminie 7 dni, ponowne badanie z wynikiem ostatecznym- w ciągu 14 dni.

Zatem- na tym stanowisku- tak.

Re: spłata kredytu studenckiego

wiwan / 2014-10-09 14:14
Tak. Konkrety warunków (tj. np. istnienie opłaty manipulacyjnej) w regulaminie konkretnego banku/kredytu jaki masz.

Inna rzecz, czy jest to opłacalne tj. czy kwota jaką chcesz jednorazowo na to przeznaczyć ulokowana na dobrej lokacie nie przyniesie więcej, niż stracisz na odsetkach w przypadku spłaty terminowej

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-10-09 19:20
Już ją, a raczej je Pani uzyskała.

Ustawowy warunek 25 lat stażu ubezpieczeniowego, który zwalnia z konieczności tej, by śmierć/niezdolność nastąpiła w trakcie ubezpieczenia lub nie później niż 18 mc od ustania ubezpieczenia w przypadku Pani męża jest w ogóle bezprzedmiotowa skoro zmarł będąc w zatrudnieniu, a więc w trakcie ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Pani problem z rentą rodzinną polega na tym, że zmarły nie spełnił DRUGIEGO warunku- tj. posiadania owych min. 5 lat stażu w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Warunku tego nie musi spełniać ubezpieczony/zmarły który ma samych okresów składkowych łącznie min. 30 lat. I jest to jak już wiemy przepis w miarę nowy.

Przytoczyłem orzecznictwo SN- dość mocne (skład 7 sędziów) więc z większą szansą na jego zastosowanie w Pani procesie sądowym- że fakt posiadania 25 lat stażu (lata składkowe+nieskładkowe) już też do zwolnienia z warunku 5/10 wystarcza.

Ale nie ma tu automatyzmu- zapisu takiego nie ma i nie było w ustawie. To jest uchwała SN w konkretnej sprawie.

Zatem uzyska Pani prawo do renty jeśli owe 25 lat stażu Pani wykaże ORAZ jeśli sąd w Pani konkretnej sprawie podpierając się uchwałą SN wyda taki wyrok. Uchwała ta była wiążąca dla tamtej sytuacji, dla owego sądu okręgowego w Suwałkach.

Re: pomoc finansowa od rodziców - podatek

wiwan / 2014-10-09 20:26
1. darowiznę lub pożyczkę w zależności od tego czy umawiacie się na zwrot tej kwoty. trudno to uznać za świadczenie w ramach obowiązku alimentacyjnego
2. tak, w obu ww przypadkach
3. ze zwolnienia -skoro jest tak bliska relacja rodzinna (tzw. zerowa grupa podatkowa) z podatku od spadków i darowizn albo z podatku od czynności cywilno-prawnych- w zależności od tego efektem jakiej umowy owe pieniądze będą.
4. prezent to darowizna w sensie podatkowym.

Re: obowiązki zleceniodawcy

wiwan / 2014-10-10 08:29
Tak to właśnie wygląda.
Dodam, że jeśli zleceniobiorca będzie podlegał ub. społecznym to wypełnia się tylko ZUA za niego- bo obejmuje on treść również ZZA. ZZA jeśli tylko zdrowotnemu( wtedy co miesiąc zamiast RCA- RZA)

Składki za zleceniodawcę- w terminie innym niż za siebie- bo do 15 dnia następnego miesiąca.

Zwracam uwagę, że sposób oskładkowania zlecenia zależy od tego, co oświadczy zleceniobiorca- są w necie gotowe wzory. Bo na tym się zleceniodawca jako płatnik opiera, ale nie bezwzględnie. Np. student/uczeń w wieku do 26 lat z tego tytułu nie podlega żadnym ubezpieczeniom. Więc nawet jeśli oświadczy jednocześnie, że wnosi o dobrowolne ubezpieczenie społeczne- nie można tego robić.
Pojawia się więc kwestia tego, czy ma on jednocześnie etat, jeśli tak to z jakim wynagrodzeniem, inne zlecenie itp. No i czy wnosi o ub. dobrowolne w jego przypadku, czy też podlega społecznym albo tylko chorobowemu dobrowolnie.

W ZUS pomogą wypełnić deklaracje i samo zgłoszenie.

Postraszę jeszcze raportem ZUS RSA- jeśli zleceniobiorca podlegać będzie ub. chorobowemu, uzyska zwolnienie, a co za tym idzie zasiłek chorobowy.

Co do kalkulacji:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 08:50
Na temat:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 08:54
Zatarcie z mocy prawa nastąpiło po 5 latach. Formalnie jest stan niekarania i takie będzie zaświadczenie z KRK.

Natomiast niektóre funkcje społeczne wymagają nieposzlakowanej opinii- a to coś więcej niż niekaranie- po prostu może być pamiętane przez ludzi/odgrzebane przez media/przeciwnika politycznego lub tak jak w policji - nadal jako informacja przetrzymywane:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 09:03
Ta druga opcja. Nowe skazanie, do którego dochodzi PO zatarciu skazania poprzedniego nie powoduje 'odtarcia' tego starszego. Kolejne skazania mają znaczenie, jeśli dochodzi do nich przed zatarciem skazań poprzednich- kwestia braku możliwości zatarcia na wniosek skazania poprzedniego oraz tego, że skazanie starsze zaciera się dopiero z zatarciem skazania nowszego- co wynika z art. 108 KK

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 09:16
Zostało zatarte- bo od 9 listopada 2013 jazda pod wpływem na rowerze przestała być przestępstwem (nowelizacja art. 178 KK), jest wykroczeniem. A dla wykroczeń mamy (art. 46 KW) dwuletni okres po którym następuje zatarcie.

Najnowsze wpisy