Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Obliczenie emerytury

wiwan / 2015-05-04 11:16
Wzajemnie :-)

Re: Zmiana kierunku studiów a renta

wiwan / 2015-05-04 11:26
- r. rodzinna jest rozpatrywana w ujęciu miesięcznym- tj. spełnianie warunków uzyskania/ prawa do renty choć przez 1 dzień miesiąca powoduje należność świadczenia ZA ten miesiąc kalendarzowy.
- zaświadczenie o przyjęciu nie oznacza jeszcze wpisu na rok, a więc statusu studenta. W sytuacji skreślenia (czy to z urzędu, czy na wniosek) z listy studentów przed wrześniem renta nie będzie należna za miesiące po miesiącu skreślenia, a przed miesiące wpisu na nowy rok, odzyskaniem statusu studenta.

Renta za wakacje należna jest w sytuacjach 'naturalnej' kontynuacji studiów czy ich 'naturalnego' zakończenia.

Ze względów finansowych więc sam po prostu nie wnioskuj o skreślenie.

Re: Emerytura, warunki szkodliwe oraz deputat węglowy.. jeden wielki...

wiwan / 2015-05-04 11:36
Jak rozumiem mama wnioskuje o normalną emeryturę ( nie wcześniejszą, nie pomostową ) czyli w powszechnym wieku emerytalnym.

W takim razie finansowej gratyfikacji za pracę w war. szczególnych nie będzie- byłaby ona z Ustawy o e. pomostowych (jako dodatek do kapitału początkowego) gdyby owych lat pracy w war. szczególnych było min. 15.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2015-05-04 11:50
Tak, bo jako ubezpieczonej z rocznika młodszego niż 1948 lata 'zusowe' nie zostały uwzględnione przy ustalania prawa i wysokości emerytury rolniczej.

Przy wniosku oczywiście wyjdzie kwestia podwójnego ubezpieczenia przez 3 miesiące 1983 r., które nie było zdaje się wtedy możliwe. Ub. ZUS zawsze też miało (na pewno teraz ma ) pierwszeństwo przed ub. rolniczym- więc w efekcie należy liczyć się ze zmniejszeniem wysokości świadczenia KRUS adekwatnym do ubytku owych 3 miesięcy ub. rolniczego z całego stażu rolniczego i zwrotem tej różnicy za 3 lata wstecz (nienależna część świadczenia).

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2015-05-04 11:53
Nie, bo jest tych lat mniej niż 15- a wtedy miałaby prawo do rekompensaty za te lata jako dodatku do Kapitału Początkowego z ustawy o e. pomostowych.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2015-05-04 11:59
Rocznik jak rozumiem 1959

1. e. powszechna w wieku min. 62 lat i 1 miesiąca do 62 lat i 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.

2. e. częściowa w wieku min. 62 lat ( 1/2 ) wyliczonej emerytury.

3. i 4.- nie wiem- prognozy przesyła ZUS przecież w corocznym raporcie o stanie konta ubezpieczonego. Tyle, że jeśli dotąd nie składała Pani wniosku o naliczenia kapitału początkowego, to ta pozycja wynosi 0, więc i prognozy nie uwzględniają Pani historii ubezpieczeniowej do 1998 roku.

Warto więc złożyć wniosek o naliczenie KP choćby jutro.

Nic nie pisze Pani o okolicznościach pracy wskazujących na prawo do e. wcześniejszej- war. szczególne lub w szczególnym charakterze, praca nauczyciela, górnicza itd.

Re: Dodatek do renty z KRUS

wiwan / 2015-05-05 11:59
Nie można mieć renty rodzinnej jednocześnie z obu systemów, a okres ub. w ZUS nie wlicza się do okresu ub. na potrzeby renty rolniczej jaką miał zmarły.

Część składek emerytalnych (subkonto/OFE) ojca może odzyskać żona/uposażony/spadkobierca jeśli był on członkiem OFE- niezależnie jednak od renty rodzinnej- tj. nie jako dodatek i bez pośrednictwa KRUS.

Re: Zmiana kierunku studiów a renta

wiwan / 2015-05-05 20:28
Tak. Tak jak napisałem wczoraj- r. rodzinna jest rozpatrywana w ujęciu miesięcznym- zarówno w zakresie samego prawa do niej jak i wysokości świadczenia. Czyli w tej sytuacji- pełna renta za lipiec, bez żadnych obniżeń proporcjonalnych jej wysokości.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-06 15:25
Jakich "starych" ? Nawet w poprzedniej ustawie (z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin) taki limit był. Nowa ustawa - Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników po prostu wprowadziła ubezpieczenie nieobowiązkowe- na wniosek. I raczej taki status ma obecne ubezpieczenie ojca - tj. jest on w rozumieniu ustawy 'innym rolnikiem' a 'działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania'.

Mógłby on kontynuować ub. rolnicze- nadal na wniosek jako :
- domownik - w zakresie obu ubezpieczeń rolniczych, jeśli nadal w tak podzielonym gospodarstwie byłaby prowadzona dz. rolnicza a ojciec by w niej pomagał
- jako osoba kontynuująca ub. rolnicze, które trwało min. 12,5 roku i zaprzestała dz. rolniczej- tu już w zakresie tylko ub. em-rentowego.

Ub. ZUS ma zawsze pierwszeństwo przed ub. rolniczym.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-06 15:54
Owa nowość z ostatniej nowelizacji Ustawy emerytalnej- czyli wyboru czy stosować tablicę aktualną czy z dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego NIE dotyczy przeliczania emerytur już pobieranych, ale po praz pierwszy przyznawanych/wyliczanych- czyli ubezpieczonych, którzy składają wniosek na tyle później niż uzyskanie ich wieku powszechnego, że obowiązuje już nowa tablica.

Przeliczanie zaś z uwzględnieniem nowych składek wedle art. 108, który mówi o emeryturach już wyliczonych wg. art. 26.

Zatem 'bohater' pytania może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury wg. tablicy z 2009 r, ale nie będzie ona mogła być przeliczana wg. tej tablicy przy kolejnych przeliczeniach (bo jak rozumiem nadal pracuje) ani nie będzie ona wstecznie uwzględniona do tego 1 czy 2 przeliczeń, które po uzyskaniu emerytury już się odbyły- dla przeliczeń z nowymi składkami- zawsze aktualnie obowiązująca tablica.

Kiedy- tu chyba nie ma znaczenia w odróżnieniu od tego, że pierwotny wniosek emerytalny jak i wniosków o doliczenia nowych składek nie warto składać w czerwcu (kwestia waloryzacji kwartalnych składek)

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-07 10:19
Bo mają taką fantazję, nie to jest tu kwestią zasadniczą.

Mąż powinien był w ciągu 14 dni od zawarcia małżeństwa złożyć oświadczenie w Kasie, że Pani jako małżonka też (bo rozumiem że w dniu ślubu już dz. rolnicza nie była prowadzona) ub. rolniczemu nie podlega.

Gdzieś w tym wątku już ze dwa razy padła procedura wniesienia żądania zgodnie z KPA o wydanie zaświadczenia tj. reakcji na ustną odmowę wydania zaświadczenia o niepodleganiu.

W KASIE nie tyle zmuszają do przyznania się do prowadzenia dz. rolniczej- co odwrotnie- udowodnienia jej nieprowadzenia. Bo zgodnie z ustawą przyjmuje się (domniemanie), że jak ktoś gospodarstwo ma, płaci podatek rolny to dz. rolniczą prowadzi.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-05-07 10:40
Zatem korzystasz z przedłużenia prawa do renty do końca roku akademickiego mimo ukończenia już 25 lat.

Maj już jest, więc już jesteś zatrudniona z innym, wyższym wynagrodzeniem. Masz obowiązek informacyjny wobec ZUS na zgłoszenie tej zmiany wysokości dodatkowych przychodów. Zwykłe oświadczenie lub formularz RW-73 .

Dotychczas nie przekraczały one 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego (za przedostatni kwartał). Ale od maja już przekraczają, bo obecnie ( marzec-maj ) wynosi on 2759,90 zł brutto. Na kolejny okres (czerwiec- sierpień) nie jest jeszcze znany. Zatem od maja na podstawie Twojego zgłoszenia ZUS zacznie wypłatę świadczenia zmniejszać. A do końca lutego 2016 będziesz musiała dokładnie z ZUS-em się rozliczyć- tj. udokumenetować rzeczywiste (zaświadczenie od pracodawcy) przychody. Wtedy co do grosza zostanie ustalone, czy zmniejszenie nie było zbyt małe, czy zbyt duże i jaką kwotę ostatecznie i kto komu (ZUS Tobie, czy odwrotnie) jest winien.

Warto by zaświadczenie było z rozbiciem przychodów na poszczególne mc kalendarzowe, bo wtedy można dokonać zarówno rozliczenia w ujęciu poszczególnych miesięcy jak i ogólnorocznego za 2015 i wybrać wynik korzystniejszy dla rencisty.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-07 10:51
No tak wynika z tej nowelizacji, tj. lektury samych zapisów. Szerszych opracowań tęgich głów jeszcze nie ma, bo to świeża sprawa.
A gdy konkretne wyliczenie będzie jednak wskazywać na odwrotną 'opłacalność'- pozostanie przy świadczeniu wyliczonym wg. dotychczasowych zasad- czyli na ogólnej zasadzie ustalania świadczenia korzystniejszego. Ewentualnie wycofanie wniosku o przeliczenie przed uprawomocnieniem decyzji.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-07 11:07
Przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia dzieli się SUMĘ zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek. Nie ma sytuacji stosowania różnej liczby miesięcy dla obu tych składników.

Nie znam tych tablic na pamięć. Zwracam uwagę, że obowiązują one w cyklu kwiecień- marzec, a więc w 2009 obowiązywały 2- więc nie wiem, czy bohater uzyskał wiek emerytalny w styczniu-marcu 2009, czy kwiecień-grudzień 2009.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-07 11:13
CZyli Pani niepodleganie ub. rolniczemu było podwójne tj. wynikało z faktu braku dz. rolniczej w ogóle w tym gospodarstwie oraz z faktu Pani etatu. Zlecenie studenta (do 26 lat) nie rodzi ub. ZUS, więc gdyby była dz. rolnicza NIE zwalniałoby to z ub. KRUS.

Najpierw 'po dobroci'- drogą oświadczeń, zeznania sołtysa, sąsiada gospodarstwa.

Najnowsze wpisy