Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Rezydencja podatkowa. Podatki po powrocie z Anglii, pomocy.

wiwan / 2016-11-17 09:57
Ma znaczenie w GB.
Np. ze względu na tamtejsze prawo bankowe (oświadczenie dla banku) czy pewnie też dla pracodawcy jako płatnika tamtejszego PIT (zaliczek).
Np. u nas w przypadku nierezydentów zaliczki odprowadza się do innego US, niż 'normalnie', inne są też deklaracje podatkowe miesięczne i roczna.

Re: Sprzedaż bez działalności gospodarczej a rozliczenie się z podatku

wiwan / 2016-11-17 11:51
Przekroczenie dochodami kwoty wolnej nijak nie oznacza kolejnego znamiona istnienia DG.
Nie ma takiej regulacji.

Ile osób w 2 miesiące po nabyciu spadku sprzedaje brzydkie meble lub niemodne auto i jedną transakcją przekracza ww kwotę nawet trzykrotnie ? Mają założyć DG na 1 dzień ?

Od ewentualnej kary zawsze można się odwołać, to po stronie fiskusa np. należy udowodnienie, że należy taką działalność zakwalifikować jako DG. itd.

Ja też 'nieco' nie rozumiem.

Chce Pan koniecznie być ukarany ? Można już dziś zgłosić się do swojego US....Choć będzie to wyraz 'czynnego żalu', który jest przesłanką do odstąpienia od karania w zakresie np. wykroczeń karno-skarbowych.

Z takimi obawami dlaczego pytanie na forum nie pojawiło się przed pierwszą aukcją ?

Ok. Ze swej strony nic nowego nie napiszę.
Odpowiedź na pytanie 'jak to rozliczyć by mieć święty spokój' została udzielona.

Re: Rezydencja podatkowa. Podatki po powrocie z Anglii, pomocy.

wiwan / 2016-11-17 19:34
W Polsce- NIE musisz składać.

Re: Kupno samochodu

wiwan / 2016-11-20 21:19
Nie. To, że sprzedający jest VAT-owcem sprawia, że transakcja ta jest zwolniona z PCC, który musiałaby Pani zapłacić kupując auto od Jana Nowaka niebędącego podatnikiem VAT.

Faktura zaś dokumentuje koszt, który mogłaby Pani wykazać, gdyby zechciała auto sprzedaż przed upływem "6 miesięcy" a więc podlegając co do zasady PIT od dochodu.

Re: Co oznacza ten list, prośba o wytłumaczenie.

wiwan / 2016-11-21 20:06
Twoje składki emerytalne :

- do lipca 2014 były odkładane :
w ZUS na koncie 'głównym'+ w ZUS na subkoncie + w AXA
- później już tylko w ZUS na koncie głównym + w ZUS na subkoncie.

Więc siłą rzeczy subkonto zaczęło być bardziej zasilane, bo na koncie głównym w ZUS jest ewidencjonowane 12,22 % podstawy, a na subkoncie 4,38 % podstawy gdy jest OFE albo 7,3% gdy nie ma OFE. Do OFE - 2,92 % podstawy.

W następnym oknie transferowym za 4 lata będziesz mógł zmienić decyzję w zakresie ponownego odprowadzania części składek do OFE. Czy to do AXA czy to do innego OFE. Jeśli do innego, to będzie oznaczało też przeniesienie środków z AXA do niego.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-11-22 12:35
NIE wiadomo, bo nie jest to nigdzie określone.

Decydują wszystkie okoliczności.

W ww int. indywidualnej np. poza tym, że był to już ten sam dzień co nabycie ważne było to, że podatnik Z GÓRY wiedział, że kupuje nieruchomość właśnie PO TO, by zaraz się jej pozbyć, czyli NIE po to, by zrealizować SWOJE potrzeby mieszkaniowe,co jest ustawowym warunkiem zwolnienia.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-11-23 18:24
Nie. Nie spowoduje to u niego zmniejszenia czy zawieszenia wypłaty renty czy tym bardziej ustania prawa do niej.

Nie będzie też podlegał obowiązkowemu ub. rolniczemu, czyli nie będzie musiał płacić składek KRUS.
Będzie mógł przystąpić do ub. rolniczego na wniosek ( w ograniczonym zakresie*) o ile nie ma jednocześnie orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Tylko ub. chorobowe/macierzyńskie/wypadkowe z prawem jedynie do świadczenia, jakim jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
czyli bez zasiłku chorobowego.

Re: Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

wiwan / 2016-11-23 18:50
Nie wiem o co chodzi z 70 dniami.

- jako bezrobotny miałeś obowiązek zawiadomić swój PUP o wyjeździe zagranicznym, bezrobotny ma taką możliwość na 10 dni w roku
- powinieneś zawiadomić PUP o uzyskaniu przychodu przekraczającego 1/2 płacy minimalnej miesięcznie (nieważne, że zagranicznego) czy jakiegokolwiek- jeśli podlegał on ub. społecznym.

Tak czy inaczej powinieneś stracić status bezrobotnego.

Co do Polskiego PIT- uzyskanie jakiegokolwiek dochodu polskiego podlegającego PIT wg. skali powoduje obowiązek wykazania dochodu niemieckiego uzyskanego w tym samym roku w polskim rozliczeniu. PIT 36 + PIT ZG wtedy.

Re: Opodatkowanie dochodu z Danii

wiwan / 2016-11-23 18:58
Tak. Oraz niezależnie od tego, czy z tej preferencji zechce Pan skorzystać- jeśli w tym samym roku uzyskał Pan jakiś polski dochód podlegający PIT wg. skali.

Re: Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

wiwan / 2016-11-24 11:04
Lege artis byłoby właśnie zgłoszenie do PUP faktów, które świadczą o utracie statusu bezrobotnego.
Jeśli nadal spełniasz warunki uzyskania statusu bezrobotnego, zapisać się znowu - tyle że karencja może wynieść 120 dni, a nie 180 bo to pierwsza zdaje się taka sytuacja w Twojej karierze jako bezrobotnego.

Wzbranianie się przed uzyskaniem dochodu w Polsce jest idiotyczne. Cóż takiego strasznego jest w rozliczeniu rocznym ?

Re: Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

wiwan / 2016-11-24 11:25
Chyba znaczenie większe ma to, że Ty wiesz.
PUP może uzyskiwać info z polskiego fiskusa, ten z zagranicznego.

W kwestii wykazania dochodu niemieckiego w polskim rozliczeniu już się wypowiedziałem.

Dochód nie niemiecki NIE jest będzie opodatkowany w Polsce, ale wpłynie na stawkę podatku od dochodu polskiego.

Re: Praca sezonowa w Niemczech na bezrobociu a zwrot podatku.

wiwan / 2016-11-24 18:19
1. Jeśli uzyskasz/uzyskałeś od 1.01.2016 r. przychód podlegający PIT. To może być np. stypendium przekraczające limit zwolnienia albo np. renta rodzinna. Niekoniecznie praca.

2. Zwrot podatku z Niemiec to inna bajka niż rozliczenie w Polsce, bo dotyczy jedynie nadpłaty (ewentualnej) tamtejszego PIT.

Czy z wnioskiem o zwrot, czy bez - niemiecki fiskus co do zasady wie o Twoim przychodzie, więc może wiedzieć też fiskus Polski.

3. Jeśli sytuacje takie miały miejsce w latach poprzednich, tj. były dochody polskie oraz niemieckie, a nie zostało to wykazane w polskim PIT- należy dokonać korekty zeznań za lata poprzednie.

Re: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę

wiwan / 2016-11-25 09:40
NIE ma nowej ustawy. Obniżenie wieku emerytalnego i likwidacja e. częściowej to PROJEKT nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy emerytalnej. Jest w Senacie obecnie.
Projekt przewiduje wejście w życie nie w styczniu, ale 1.10.2017 r.

Projekt nie przewiduje zmiany sposobu wyliczania wysokości świadczenia.
Zatem nie zmieni się to, że :

- im później mama przejdzie na emeryturę tym będzie ona wyższa, bo zmaleje liczba miesięcy przewidywanych statystycznie jej życia na emeryturze. Nawet jakby już nowych składek nie przybywało tj. gdyby nie zarobkowała teraz

- będzie miała wybór przy ustalaniu wysokości emerytury czy ww liczba miesięcy będzie ustalona z tablicy aktualnej w dniu wniosku czy z tablicy aktualnej w 2014 r. gdy prawo nabyła, ale jak rozumiem nie rozwiązała stosunku pracy i na podstawie art. 103a od razu wypłatę wstrzymano.


To, czy 'lepiej' jest kwestią szerszą niż tylko wysokość świadczenia, bo to też kwestia jak długo będzie się ją pobierać.

Jest wyjście pośrednie przecież- jeśli ma dobre stosunki w owej firmie i lubi swoją pracę, może przecież dogadać się w sprawie rozwiązania umowy na min. 1 dzień i nawiązania nowej umowy. Złożyć wniosek o odwieszenie wypłaty emerytury i dalej sobie pracować.

Re: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę

wiwan / 2016-11-25 18:49
Dochodzą. Nic takiego nie napisałem, że nie dochodzą.

Napisałem, że gdyby nawet nie dochodziły, bo matka by się z pracy zwolniła, ale miała fantazję do ZUS nie zgłaszać wciąż wniosku o odwieszenie, to w końcu go składając już przewidywana liczba miesięcy życia (czyli mianownik we wzorze na wysokość emerytury) byłaby niższa. Czyli emerytura wyższa z samego faktu jej odroczenia, a nie nowych składek.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2016-11-27 20:20
Od takiej części dochodu, jaka część przychodu nie zostanie spożytkowana na inne cele mieszkaniowe w ciągu '2 lat'.

Spożytkujesz 40% przychodu, do zapłaty będzie podatek od 60% dochodu.

Najnowsze wpisy