Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-12-21 13:52
Nie. Od 1 stycznia 2003 była zmiana przepisów- odszkodowania z ZUS nie ma.Przepisów ustawy wypadkowej nie stosuje się do wypadków w drodze do lub z pracy zaistniałych od dnia 1 stycznia 2003 r. Regulacje dotyczące tego zagadnienia zostały przeniesione do ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) i gwarantują one prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy bez wymogu posiadania odpowiedniego stażu pracy.

Przysługuje odszkodowanie z komercyjnego ubezpieczenia od NNW jeśli takie Pan zawarł z jakąś firmą ubezpieczeniową, być może w pakiecie z ubezpieczeniem mieszkania.
Może Pan takiego odszkodowania dochodzić od Pracodawcy w tym przypadku w procesie cywilnym- jeśli wykaże Pan, że to jego zaniedbanie np. brak posolenia chodnika, progu było przyczyną wypadku. To, że jest to pracodawca nie ma tu znaczenia- dokładnie na takiej zasadzie mógłby Pan dochodzić tego od każdego innego zarządcy nieruchomości, chodnika na którym by się to stało i było w związku z jego zaniedbaniem.
wiwan / 2010-12-21 14:12
Tak. W porządku, bo w związku z przekroczeniem limitu 30 miesięcy dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego po przejściu na emeryturę- wysokość nowej zostanie obliczona nie tylko z uwzględnieniem dodatkowych lat składkowych, ale również z uwzględnieniem najnowszej kwoty bazowej- wyższej niż wtedy, gdy na emeryturę Pani przechodziła- art. 53 ust. 4 wzmiankowanej tu ustawy.
np. od Od 1 marca 2007 r. wynosiła ona 2059,92 zł, Od 1 marca 2010 r. wynosi już
2 716,71 , czyli jej wzrost jest niemal 32% przez te 3 lata. Oczywiście nie oznacza to takiego wzrostu emerytury :-)

Re: STAWKA RYCZAŁTU -USŁUGA ŚLUSARSKA

wiwan / 2010-12-21 15:09
A to zależy jakie ślusarstwo.
Jeśli w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, CO i gazowych w budynku budowanym czy remontowanym to 5,5 %- bo są to zdecydowanie jedne z robót budowlanych ( 43.22 w PKWiU 2008 ).
Jeśli w zakresie innych usług- spawanie z powierzonego materiału, pogotowie otwierania zamków i drzwi itp. to są to zdecydowanie usługi- stawka 8,5%.

Ten drugi typ- może być również na karcie podatkowej.

Jeśli oba zakresy ślusarstwa- obie stawki należy stosować, a ewidencję przychodów prowadzić tak, by łatwo było określić, które z nich której stawce podlegają. Prowadzenie ewidencji w sposób to uniemożliwiający powoduje obowiązek stosowania stawki 8,5% od wszystkich przychodów ( art.12, ust. 3 ).

Ustawa o ryczałcie, zwłaszcza art.12 :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;20;listopada,dziennik,ustaw,1998,144,930.html
wiwan / 2010-12-22 19:58
Pozwolę sobie się wciąć :-).
Zamiana mieszkań to w sensie również podatkowym wzajemna sprzedaż. Podatku nie było ani po Waszej stronie, ani po drugiej- i ten rozdział historii świata zamykamy.
Jako małżeństwo macie teraz mieszkanie ( to większe ) nabyte w 2008 r. i chcecie je sprzedać- przed upływem 5 lat od końca roku w, którym je nabyliście, co wiąże się z zapłatą podatku dochodowego w wysokości 19% od dochodu, czyli generalnie od ceny sprzedaży pomniejszonej o tamte 100 tys.
By go uniknąć trzeba cały Przychód wydać na kolejne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż lub skorzystać z ulgi meldunkowej. A z niej skorzystać można, gdy do dnia tej przyszłej sprzedaży będzie się w nim zameldowanym min 12 miesięcy na pobyt stały.
1. Żona nie była, ale może już jest zameldowana i okres ten biegnie.
2. Fakt- US na ogół stoją na stanowisku, że oboje małżonkowie muszą być zameldowani by oboje skorzystali z tej ulgi, traktując, że każdy ma udział 1/2 w nieruchomości, ale : tu interpretacje z netu:
"Zdaniem WSA w Bydgoszczy nie. W wyroku wskazanym we wstępie uznał on bowiem, iż mimo spełnienia warunku zameldowania tylko przez jednego z małżonków, zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Uznanie, iż zwolnienie takie przysługuje jedynie temu małżonkowi, który w nieruchomości był zameldowany spowodowałoby bowiem, iż art. 21 ust. 22 ustawy jest zbędny.

Podobne stanowisko wyraził WSA w Lublinie w wyroku z dnia 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Lu 622/08), w którym to uznał on „że brzmienie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 i art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że spełnienie warunku niezbędnego do skorzystania z ulgi meldunkowej przez jednego z małżonków (przesłanki zameldowania przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy w zbywanym lokalu) powoduje, że z przedmiotowej ulgi mogą skorzystać łącznie oboje małżonkowie. Dzielenie dochodu ze sprzedaży mieszkania w celu jego opodatkowania z powodu nie spełnienia przez jednego z nich w/w przesłanki nie ma uzasadnienia w przepisach w/w ustawy, ani w żadnych innych”

Warto w tym miejscu przytoczyć także dodatkowy wniosek wyrażony w wyroku WSA w Bydgoszczy. Mianowicie sąd wskazał, iż „jeżeli jeden z małżonków jest zameldowany na pobyt stały w innym miejscu niż drugi z małżonków, który zamieszkuje w zbywanym lokalu i spełnia przesłanki do skorzystania z ulgi meldunkowej, to interesy życiowe tego pierwszego z małżonków powinny być trwale związane z tym drugim lokalem. Tylko wówczas będzie istniała możliwość skorzystania przez obydwu małżonków z ulgi z tytułu zbywania mieszkania”.

Jest więc mocna podstawa do walki z US w tej kwestii.

3. Jeśli jednak US się uprze- podatek powinien być naliczony od sprzedaży udziału 50 % w mieszkaniu- czyli od 1/2 Przychodu- czyli 1/2 ceny sprzedaży pomniejszona o 50 tys.

Przysługuje odliczenie w kosztach również innych kosztów:
* opłatę notarialną;
* opłatę skarbową;
* opłatę sądową;
* koszty pośrednika obrotu nieruchomościami,

w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika- czyli tu też 1/2.

Re: Wypowiedzenie umowy z TP?

wiwan / 2010-12-22 20:19
Nie. Nie możesz. Jasno Prawo Telekomunikacyjne to mówi .w art. 60a ust. 1- abonentowi przysługuje prawo wypowiedzenia umowy na skutek zmian jej postanowień lub postanowień regulaminu. A zgodnie z ust. 2 operatorowi nie przysługuje prawo żądania odszkodowania lub zwrotu udzielonych ulg. JEDNAK ust. 3 jasno mówi, że nie stosuje się zapisu ust. 2, jeżeli konieczność wprowadzenia zmian, o których
mowa w ust. 1, wynika bezpośrednio ze zmiany przepisów prawa, w tym również
usunięcia niedozwolonych postanowień umownych.

Innymi słowy- zmiana stawki VAT jest zmianą zewnętrzną prawa, nie wynika z pomysłu operatora, zatem skorzystanie przez abonenta z prawa wypowiedzenia umowy daje operatorowi prawo do odszkodowania i zwrotu części ulg udzielonych przy umowie podpisywaniu.
Wprowadziła to nowela PT z 2009 r.:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;24;kwietnia,dziennik,ustaw,2009,085,716.html

Re: Opodatkowanie dodatkowych zarobków w $

wiwan / 2010-12-22 20:54
Rozliczyć w rocznym ( tj. do 30 kwietnia )PIT 36 wraz z dochodami polskimi ( PIT37 już się wtedy nie wypełnia) oraz wykazując go w PIT ZG. Obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia/ zaliczenia-zastosowanie tej metody oznacza, że dochód osiągnięty za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą.

Dodatkowo przysługuje ulga abolicyjna- PIT O-.
Jest problem jeszcze taki, że jeśli zleceniodawca nie odprowadza zaliczek ( 18%) do polskiego US, sam Powinien Pan to robić do 20 dnia miesiąca następnego po otrzymaniu zapłaty.

Dla przeliczenia waluty należy stosować kurs swojego banku dla kupna dolara z dnia wpływu na konto.

Więcej tu ( zwłaszcza dyskusja na forum pod artykułem ):

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,-1,134345.html

Re: Fedak - ustawa - praca emerytów - podpis prezydenta

wiwan / 2010-12-22 21:09

Minister pracy twierdzi, że przyjęta w zeszłym tygodniu ustawa regulująca pracę zarobkową emerytów daje nadal im taką możliwość.

Ale wymaga najpierw rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę- a znając podejście pracodawców- rzadko który emeryt będzie mógł do dotychczasowej pracy 'powrócić'.

Re: Wałęsa: życzę, abyście w przyszłym roku mądrzej wybierali

wiwan / 2010-12-22 21:17

Do zebranych były prezydent zwrócił się: "Chciałem Państwu złożyć życzenia klasyczne, ale też życzenia polityczne. Abyście przez ten następny rok mądrzej wybierali, mądrzej uczestniczyli w wyborach. A wtedy gwarantuję Państwu, że będziemy mieli lepsze efekty, tak polityczne jak i ekonomiczne. A więc wszystkiego dobrego i pamiętajcie o tych dodatkowych politycznych życzeniach".

Jestem pod wrażeniem- bardzo dawno już tak do rzeczy Wałęsa nie mówił, a to jeszcze nie Wigilia :-))
Życzenia przyjmuję.

Re: CBOS: Bronisław Komorowski cieszy się największym zaufaniem Polaków

wiwan / 2010-12-22 21:25

CBOS przeprowadziło także badanie, gdzie ankietowani - posługując się jedenastopunktową skalą, której skrajne punkty można określić z jednej strony jako głęboka nieufność (-5), z drugiej zaś jako bardzo duże zaufanie (+5) - ocenili poszczególnych polityków.


Dla mnie ciekawszą miarą jest zawsze saldo poparcie społeczne - nieufność społeczna.
Np. Komorowski +54%, Olejniczak +33%.
Znamiennie w tej kategorii spośród wszystkich tu wymienionych wypadają ludzie PIS - Kaczyński -23%, Ziobro -11%, Błaszczak -6%, oraz ...Palikot -19% plasujący się tuż obok Kaczyńskiego :-)

Re: "S" do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w ...

wiwan / 2010-12-22 21:31

Zdaniem przewodniczącego "S" efekt natychmiastowego zwolnienia dużej liczby pracowników być może wpłynie korzystnie na budżet państwa, jednak w dłuższej perspektywie mogą pojawić się koszty związane z przewlekłością różnego rodzaju postępowań czy kosztami decyzji, które nie zostaną wydane w odpowiednim czasie

Po pierwsze- jakie "natychmiastowe" skoro rozpisane na dwa lata. Po drugie - terminy wydawania decyzji administracyjnych są ustalone ustawowo. Więc muszą co do zasady być wydawane o czasie i dziś. Więc argumenty chybione. A zmniejszenie liczebności sprzyjać będzie racjonalizacji zadań i zatrudnienia.

Re: UKE: 61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer

wiwan / 2010-12-22 21:37

pozostali respondenci korzystają z telewizji cyfrowej naziemnej.

Pozostali- bardzo nieliczni, bardzo od niedawna i bardzo cierpliwi- bo w Polsce wdrażanie DVB-T to skandal i droga przez mękę- zarówno prawno-legislacyjną jak i techniczną. A koniec grudnia jest przez to tradycyjnie okresem żniw dla platform satelitarnych i dostawców kablowych...

Re: Betlejem: trzy Boże Narodzenia

wiwan / 2010-12-23 22:21

W Betlejem zwłaszcza wtedy, gdy przedstawiciele poszczególnych odłamów chrześcijaństwa przystępują do wspólnego sprzątania bazyliki Narodzenia.

A to niestety widać- bo wcale nie zdumiewa prawosławny wystrój, ale brud po prostu, sfatygowanie, odrapania i bylejakość. Przygnębiające.

Re: Liderzy PiS do rodzin smoleńskich: próbuje się zakłamywać tragedię

wiwan / 2010-12-23 22:26

Piszemy to w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, najważniejszych, rodzinnych świąt wszystkich Polaków.

A jakże. W przeddzień i do tego publicznie, i jak zwykle użytkowo przy okazji politycznie manifestując. Obleśne i żenujące. Pan Deresz potwierdza.

Re: "Rzeczpospolita" - Zamiast PJN będzie PN

wiwan / 2010-12-24 00:13

"Rzeczpospolita" przypomina, że zmianę nazwy wymusiło zarejestrowanie 16 grudnia przez warszawski sąd stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza założonego przez

Nie do końca tak. W jednym okręgu rejestrowym KRS z zasady nie może być dwu stowarzyszeń o tej samej nazwie. Partie rejestruje SO w Warszawie. Nie ma przeszkód formalnych, by partia PJN miała taką nazwę.

Re: Kluzik-Rostkowska: państwo nie powinno zmuszać do wyboru - praca czy emer...

wiwan / 2010-12-27 20:13

Jej zdaniem, "państwo nie powinno się wtrącać do tego, czy ubezpieczony, chcąc skorzystać z emerytury, pracuje czy nie".

Ale droga Pani to są emeryci 'wcześniejsi', a ich emerytury nie są jeszcze kapitałowe, więc trochę się państwo wtrącać może. Jedyną niekonstytucyjność widzę w objęciu tą regulacją również tych, którzy świadczenie już mają przyznane, zamiast tylko tych, którzy otzrymają je po 31.12.2010 r.

Najnowsze wpisy