Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2011-03-07 19:04
Właśnie tak.
Analogicznie jest z podatkiem od dochodów z etatu, umów -zlecenia itd., których z podatkiem giełdowym się nie łączy. Z tym, że mimo śmierci męża może Pani rozliczyć się z nim wspólnie, tj. na jednym PIT jeśli dotarł do Pani PIT 11 od jego pracodawcy LUB może skorzystać Pani z rozliczenia indywidualnego jako matka samotnie wychowująca dzieci.
wiwan / 2011-03-07 23:13
Okres 5 lat dotyczy uniknięcia podatku dochodowego od zbycia nieruchomości. Darowizna jest zbyciem nieodpłatnym, nie ma dochodu, nie ma więc czego unikać.
Darowizna więc przed tym terminem nie skutkuje podatkiem dla darczyńcy.
Z kolei wnuczka uniknie podatku od spadków i darowizn- nie dlatego, że nie ma mieszkania, ale dlatego że skorzysta ze zwolnienia przewidzianego dla części podatników tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od spadków i darowizn.
W związku z tym, że będzie to darowizna notarialna ( taka forma jest wymagana) wnuczka nie będzie musiała dokonać żadnych dodatkowych formalności w swoim US.
wiwan / 2011-03-07 23:32
Wspólne rozliczenie jest możliwe i przy dochodach- jest tylko tym bardziej opłacalne im większa różnica w dochodach małżonków.

Natomiast miałem wątpliwości, czy w ogóle można skorzystać z tego rozliczenia, gdy małżonek co do zasady podlega innemu podatkowi. To nieco egzotyczna sytuacja. Pogrzebałem jeszcze w necie.
Zbyt pochopnie przyjąłem wykluczenie z art. 6 ust. 8 i 9. ustawy o PIT.

Może Pani rozliczyć się wspólnie z mężem. Różne zameldowania nie są żadną przeszkodą. PIT 37 do Pani US. W rubrykach męża- zera.

Za zamieszanie bardzo przepraszam.
wiwan / 2011-03-08 12:37
Prawo do renty matka odzyska, ale nie z powodu tego, że jeszcze jeden z Was będzie ją też otrzymywał, ale dlatego że minie nie więcej niż 5 lat od ukończenia przez najmłodszego brata lat 18. Zajdzie bowiem sytuacja z art. 70 ust 2 ustawy emerytalnej.

Opłacanie przez nią przedtem KRUS w tym temu też nie przeszkodzi, co więcej w związku z rozpoczęciem pobierania r.r. z ZUS przestanie podlegać obowiązkowemu płaceniu KRUS.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Darowizna

wiwan / 2011-03-08 13:03
Potwierdzenie przelewu na konto lub przekazu pocztowego i wypełniony formularz SD-Z2 :
O ile kwota jest wyższa ( wraz z poprzednimi darowiznami od niego z ostatnich 5 lat ) od kwoty 9.637 zł i nie chce Pani płacić podatku od tej darowizny:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: Kaszubski: jeden numer do blokowania kart bankowych w 2011 r.

wiwan / 2011-03-08 17:35
Przecież taki numer- 19584 - AllCards -istnieje i funkcjonuje.

Re: Duda o sprawie ułaskawienia Andrzeja S.: mam czyste sumienie

wiwan / 2011-03-08 17:44

Mam czyste sumienie - oświadczył.

Więc nie ma się co bać audytu w kancelarii.
W dodatku miał wyrok w zawieszeniu, więc ułaskawienie nie wiązałoby się z przerwaniem odbywania kary więzienia" - zaznaczył.

Tym bardziej jest zastanawiający wniosek o ułaskawienie, kiedy kara jest w zawieszeniu, a więc mało dotkliwa , zwłaszcza dla tych, którzy kolejnych przestępstw nie przewidują.

Re: Braun podejmuje w TVP pierwsze decyzje

wiwan / 2011-03-08 23:31

Ten, kto ma prawo głosu musi przestrzegać pewnych standardów dziennikarskich i o tym byśmy chcieli rozmawiać - o pewnym nowym, poprawionym, czy jak to nazwać, kształcie programu" - powiedział Braun.

Rozmawiać możecie, ale przecież to oczywiste, że ten 'dziennikarz' nie jest w stanie wręcz organicznie funkcjonować w 'nowym kształcie'.

Re: Fedak: zmiany emerytalne są wynikiem kompromisu, idą w dobrą stronę

wiwan / 2011-03-08 23:34

Rządowa propozycja zmian w ustawie emerytalnej jest wynikiem wartościowego, politycznego kompromisu w Radzie Ministrów -

Szkoda, że nie kompromisu ze stroną najbardziej zainteresowaną- tj. ubezpieczonymi, którzy ministerialnych wynagrodzeń i składek nie mają.

Re: SUMA M.Dubieniecki - oświadczenie - reakcje

wiwan / 2011-03-08 23:39

Marcin Dubieniecki twierdzi, że sprawa ułaskawienia Adam S. jest elementem walki wyborczej i "polowaniem na jego osobę"

A po co komu 'polować' na na tyle nieważnego adwokata, który tym pochlebia sobie.
wiwan / 2011-03-09 09:31
Po pierwsze przepraszam za ten bezprzedmiotowy link w mojej poprzedniej odpowiedzi, który się pomyłkowo zaplątał.

Oczywiście, że darowizna będzie możliwa- ale w sensie podatkowym będzie to tak, że 1/2 mieszkania otrzyma Pani od darczyńcy już z II gr. podatkowej- i tu już zwolnienia nie ma. Musiałaby więc Pani podatek od darowizny 1/2 wartości zapłacić skoro darowizna będzie pochodzić z majątku wspólnego.
No chyba, że wcześniej mąż siostry dokona darowizny swojej części na rzecz siostry, i ta podaruje mieszkanie już jako jedyna właścicielka.

Wysokość podatku i prawidłowy link tu. Kwota wolna w II gr. to 7276 zł

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
wiwan / 2011-03-09 09:47
Nie. Nie powinna Pani.
To nie tyle kwestia przedawnienia, co tego, że sprzedaż ziemi rolnej była od dawna ( mimo kolejnych nowelizacji ) zwolniona z podatku dochodowego. O ile po sprzedaży nie utraciła tego rolnego charakteru.

Jest to zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1, pkt. 28 Ustawy o PIT, który obowiązuje obecnie i na pewno obowiązywał już przynajmniej w1993 roku:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,1993,090,416.html
wiwan / 2011-03-09 09:57
Nie. Nie jest to żadną przeszkodą, by za rok nabyła Pani prawo do r.r. o ile od śmierci męża nie minie więcej niż 5 lat.
Natomiast jeśli nadal będzie Pani pracować wypłata tej renty może być zmniejszona lub zawieszona w związku z ewentualnym przekroczeniem limitów 70% lub 130 % przeciętnego wynagrodzenia (ogłaszanego przez GUS/ ZUS na każdy kwartał ) przez przychody z pracy.
wiwan / 2011-03-09 11:18
Pełne 1112,04- o ile znajdzie pokrycie podatku. Nieważne przez ile miesięcy był dochód w roku podatkowym- ważne, że przez cały rok dziecko Pani "posiadała".
Ulga prorodzinna jest też niezależna od wspólnego rozliczenia się z dzieckiem podatnika samotnie je wychowującego. Tzn. przysługują obie ww ulgi.
wiwan / 2011-03-09 11:22
Nie musi.
Ulga jest prawem, nie obowiązkiem. Skoro już jedno dziecko 'wyczerpuje' całość możliwej w danym przypadku ulgi nie ma potrzeby wpisywania dziecka drugiego. Analogicznie gdy przy małych dochodach przysługuje np. ulga na dziecko i internet. Do podatnika należy wybór, którą z nich wybierze jeśli i tak dwu naraz nie odliczy, bo nie ma od czego.

Najnowsze wpisy