Forum

Komentarze użytkownika "yamaki"

Komentarze użytkownika: yamaki

Re: jaka bedzie waloryzacja emerytur w 2009r

yamaki / 2008-12-30 17:17
Osoby otrzymujące swiadczenia emerytalno-rentową otrzymają w 2009 roku dwie podwyżki. W styczniu w związku z obniżeniem podatku oraz w marcu w związku z waloryzacją. Podaje link do tekstu z Gazety Prawnej, tam jest wszystko ładnie opisane:
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/99372,emeryci_otrzymaja_podwyzki_w_styczniu_i_marcu_2009_r.html
Pozdrawiam

Re: Pawlak o euro: eksport zyska

yamaki / 2008-12-30 22:39
Może i lepiej dla eksportu, ale dla polskiego społeczeństwa niekoniecznie. Nim wyższy kurs eur/pln po jakim wejdziemy do strefy euro tym nasze społeczeństwo będzie biedniejsze względem zachodu. Tu trzeba dużej rozwagi, nie pochpnej gadaniny.
yamaki / 2009-01-04 23:05
W poprzednim poście napisałem ,,(...)zakup jednostek uczestnictwa funduszu akcyjnego inwestującego w WIG20(...). Doprecyzuje to. W prospektach funduszy akcyjnych TFI nie precyzują udziału w portfelu akcji spółek z WIG20. Zawarty jest tylko procentowy przedział udziału środków funduszu w akcjach notowanych na GPW. Nie muszą to być spółki z W20. Dodatkowo w prospektach zawarte są informacje ile w % fundusze akcyjne mogą inwestować np. w akcje spółek zagranicznych, obligacje skarbowe, bony skarbowe, lokaty, instrumenty pochodne, waluty itd. Także statuty funduszy akcyjnych zostawiają zarządzającym spore pole do popisu, nie tylko jeśli chodzi o akcje, ale również inne instrumeny finansowe. Takiego funduszu akcyjnego, który swój portfel akcji ma oparty tylko o akcje spółek z W20 to chyba nie ma, chociaż to już zależy od zarządzających. Fundusze publikują sprawozdania finansowe z poprzednich lat, także można się zapoznać jak kształtowała się ich polityka inwestycyjna. Warto też się przyjrzeć benchmarkowi - dla niektórych benchmarkiem jest np. indeks WIG a dla innych WIG 20 co sugeruje zwiększony udział w portfelu akcji spółek z tego indeksu. Podsumowując: wszystko w rękach zarządzających działających oczywiście zgodnie z statutem.

Myślę, że fundusze akcji w obecnej sytuacji (bessa, spowolnienie gospodarcze)i tak zwiększają udział w swoich potfelach akcji spółek z WIG 20. Z wiadomych powodów: płynność, renoma itd. Pozdr

Re: Czy duzo stracilem - brak wyboru OFE

yamaki / 2009-01-08 16:31
Zgodnie z założeniami OFE to straciłeś. Twoja część składki przeznaczona dla OFE ,,leżała" na nieoprocenotanym rachunku i czekała na wybór funduszu lub losowanie. Tak więc nie była w tym czasie inwestowana przez OFE. Ale... Prawdopodobnie teraz na Twoim koncie w OFE byłoby mniej pieniędzy aniżeli z odprowadzonych składek - a to ze względu na spadki na GPW. Chociaż z drugiej strony ominęła Ciebie możliwość nabycia tańszych jednostek OFE - październik/listopad. Podsumowując : w perspektywie emerytalnej nie wybranie przez Ciebie od razu OFE w lipcu tylko w grudniu nie będzie miało dla wysokości świadczenia żadnego znaczenia. Ważniejsze będzie jak Twój fundusz będzie zarządzał powierzonym kapitałem. Pozdr
yamaki / 2009-01-08 22:47
Chyba chciałeś napisać: poza sprzedażą giełdową MOŻLIWE jest umorzenie certyfikatu po jego cenie netto???
yamaki / 2009-01-09 12:49
Za dużo komentarzy i się popsuło heh
yamaki / 2009-01-09 14:25
Chyba za dużo komentarzy i bańka ,,Giełda i inwestowanie" pękła heh

Re: jaki fundusz ???????

yamaki / 2009-01-11 10:58
Muszisz porównać poszczególne plany systematycznego oszczędzania (PSO) różnych TFI pod względem zniżek w opłatach manipulacyjnych, ogólnych warunków, wyników funduszy. Podaje namiary:
http://www.bankier.pl/inwestowanie/fundusze/pso/
W PSO z góry ustalasz strategie inwestycyjną uwzględniając ryzyko i czas trwania inwestycji. Ewentualne zmiany w strategii są możliwe, choć to już zalezy od poszczególnych umów z TFI. Także jest to raczej forma inwestycji dla pasywnych inwestorów.
Jeśli chcesz mieć większe pole manewru i dostęp do kilkunastu TFI to możesz skorzystać chociażby z Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych dostępnym w mbanku. mbank nie pobiera za pośrenictwo żadnych opłat i prowizji. To może być forma inwestowania dla aktywnego inwestora, który na bieżąco monitoruje rynki i odpowiednio reaguje. Z tymże nie będziesz miał żadnych zniżek opłat mainpulacyjnych od TFI jak w przypadku poszczególnych PSO.
Skandii i Aeogona nie neguję, ale z tego co się orientuję pobierają oni dodatkową prowizję za ,,zarządzanie" i opłatę likwidacyjną za wcześniejszą rezygnację. Choć ta opłata likwidacyjna może być pewnym plusikiem, ponieważ niejako zmusza uczestnika do pozostania przy planie pod groźba utraty części kapitału. Napewno są to droższe programy oszczędzania. pozdr
yamaki / 2009-01-11 22:14
Właśnie chodziło mi o to jak stwierdziłeś tzw. opłatę administracyjną. Skandia ją pobiera i jest to dodatkowy koszt. Oprócz oczywiście opłat jakie każdy fundusz pobiera oddzielnie, a więc opłaty za zbycie jednostki i za zarządzanie (chyba że dane towarzystwo wynegocjuje jakieś zniżki). Pozdr
yamaki / 2009-01-12 12:07
Ok. Dzięki za doprecyzowanie sprawy. Najważniejsze aby poznać wszystkie koszty związane z określonym produktem, żeby później nie było zaskoczenia. Kolega ,,MV'' chciał niskich opłat manipulacyjnych to wspomniałem, że np. Skandia czy Aegon pobierają pewne dodatkowe opłaty. To absolutnie nie oznacza, że oferowane przez nich produkty są ,,złe'' i nie trzeba nich korzystać. Na rynku jest dużo ofert i każdy może poszukać najlepszego dla siebie. Życzę trafnych decyzji inwestycyjnych. Pozdr

Re: fundusze obligacji polskich

yamaki / 2009-01-13 17:05
Wiatm. Coraz częściej słychać głosy, że wchodząc w obecnym czasie w fundusze obligacji polskich nabywamy jednostki na tzw. górce i kupujemy historyczne wyniki. Chyba to są głosy przesadzone, choć...Wydaję się, że w dobie spadających stóp procentowych (rynek szacuje obniżki w tym roku 1-1,5pkt proc.) fundusze obligacji w perspektywie np. rocznej powinny przynieść nawet dwucyfrowe stopy zwrotu. Moim zdaniem fundusze obligacji polskich powinny dać jeszcze przyzwicie zarobić, jednak:

1) nie wiem czy obecny moment jest nalepszy na wejście, ponieważ z każedym dniem rośnie ryzyko korekty w związku z realizacją zysków przez część inwestujących. Ostatnia taka korekta miała miejsze w październiku 2008 r. - choć ona była raczej wynikiem panicznego odwrotu zagranicznych inwestorów z rynków wschodzących. Jak głęboka ona będzie i kiedy dokładnie (i czy wogóle) nastąpi tego nie wiem. Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem dla chętnych do nabycia jednostek byłoby rozłożenie zakupów w czasie.

2) F. obligacji może zaszkodzić potencjalna i zarazem całkiem realna możliwość nowelizacji ustawy budżetowej w trakcie roku 2009. Konieczność zwiększenia deficytu budżetowego (jeśli wpływy z podatków okażą się niższe od zakładanych) i zwiększonej podaży obligacji, może mieć negatywny wpływ na ich ceny.

3) sporo zależy od tego jakie rodzaje obligacji posiada w swoim potfelu dany fundusz oraz jak nimi zarządza. Generalnie w czasie cyklu obniżek stóp procentowych bardziej rosną ceny obligacji o dłuższym terminie wykupu i te, które mają oprocentowanie stałe.

Napewno warto oberwować rynek i ewentualnie koregować swoje decyzje inwestycyjne na bieżąco. Polecam również czytanie wypowiedzi na forum Money i innych. Pozdr
yamaki / 2009-01-13 17:14
Nasza złotówka się umocni się dopiero jak ten pusty dolar przypłynie do Polski po polskie obligacje i akcje.
yamaki / 2009-01-13 20:09
Polski rząd bedzie liczył wpływy z podatku Belki
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy