Jak czytamy, rewizja ma polegać na wprowadzeniu wielu korekt, aby rozwiązać kłopotliwe decyzje zapadające przy konstruowaniu reform. "Rząd tyle obiecał w sprawie poprawy dostępności do mieszkań, że w KPO musi ciąć ten plan" - pisze dziennik.
Adwokat dr Joanna Barzykowska wylicza, że środki unijne miały zostać przeznaczone na budowę energooszczędnych mieszkań dla tych gospodarstw domowych, które osiągają niskie i średnie dochody. Korekta zakłada, że nie muszą to być mieszkania wybudowane, a mogą być zakontraktowane. - Proces budowlany trwa i od momentu decyzji o przystąpieniu do budowy do faktycznego jej zakończenia może minąć nawet trzy do pięciu lat - wyjaśnia prawniczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mniej ambitne plany
Korekty dotkną też ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Plany miejscowe miały zostać przyjęte przez 100 proc. gmin do 2026 r. Był to jeden z warunków dla Krajowego Planu Odbudowy. Radca prawny Michał Kijewski komentuje:
To założenie jest niewykonalne. I nie chodzi tylko o to, że zostały na to trzy lata, ale nawet z pomocą środków z KPO prawdopodobnie wiele gmin finansowo nie będzie mogło pozwolić sobie na uchwalenie planów ogólnych - stwierdza.
Zmiany w reformie zagospodarowania przestrzennego zakładają teraz wskaźnik na poziomie 50 proc. "To zdaniem planisty Adama Korgula oznacza przyznanie się do porażki przez resort rozwoju, który przygotował reformę. Zmianie ma też ulec termin wprowadzenia reformy z 31 marca na 30 września 2023 r." - pisze dalej "Rz".
Ta mapa mówi wszystko. Polska ma nowy problem z KPO
Zmiany w reformach KPO. Z tego rezygnuje rząd
To nie koniec zmian. Dziennik wylicza, że w Krajowym Planie Odbudowy Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, czyli m.in. z reformy finansowania i założenia konsolidacji placówek. Poprawie ma ulec efektywność zadłużonych jednostek.
Na koniec 2025 r. przesunięto nakaz zakupu wyłącznie autobusów zero- i niskoemisyjnych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Zrezygnowano z inwestycji 5G, oddając to zadanie przedsiębiorstwom prywatnym.
"Zmiany w projektach zgłosiło aż 11 resortów. Jednak rewizja nie wspomina o porządkach w sądownictwie" - pisze "Rz". Konsultacje trwają do 9 maja. Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego KPO 17 maja zostaną podsumowane, po czym dokument ma trafić do Rady Ministrów.