Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znamy najlepsze fundusze października. Ile zarobiły?

0
Podziel się:

Warto inwestować w fundusze akcji - najatrakcyjniejsze małe i średnie polskie spółki.

Znamy najlepsze fundusze października. Ile zarobiły?

*Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji. *

_ Podsumowując poprzedni miesiąc na rynku funduszy inwestycyjnych znów można śmiało powiedzieć, że dla ich klientów był on udany _ - piszą analitycy Open Finance. Licząc w złotych, w październiku zyski przyniosło 301 spośród 353 funduszy otwartych, czyli ponad 85 proc. 48 (13,6 proc.) wykazało stratę, a cztery (1,1 proc.) wyszły na zero.

Według Open Finance, do najbardziej zyskownych funduszy ponownie należały te, które inwestują w akcje na rynkach wschodzących - zarówno w ujęciu globalnym, jak i nieco węższym, europejskim. Po raz kolejny okazało się więc, że aby zarabiać, wcale nie trzeba daleko szukać. W ujęciu złotowym najwięcej dały zarobić fundusze europejskich rynków wschodzących, średnio 2,8 proc.

Zadowoleni są też z pewnością posiadacze funduszy, które lokują głównie w akcje polskich spółek. Fundusze szerokiego rynku (uniwersalne) średnio zyskały 2,5 proc.(żaden nie przyniósł straty, a najlepszy dał zarobić 5 proc.) Tym razem gorzej wypadły fundusze małych i średnich spółek (średnia 1,8 proc.), ale to głównie ze względu na słabszą postawę mniejszych spółek.

Obrazujący koniunkturę w tym segmencie rynku sWIG80 spadł – jako jedyny z czwórki głównych indeksów – o 0,8 proc., podczas gdy WIG zyskał 2,2 proc., WIG20 1,4 proc., a mWIG40 4,3 proc.

Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnich 12 miesiącach to właśnie fundusze polskich akcji małych i średnich spółek, jako kategoria, wypracowały najwyższe zyski (średnio 20,2 proc.), a zaraz za nimi uplasowały się uniwersalne fundusze polskich akcji (18,8 proc.). Niewiele ustępują im fundusze akcji globalnych (17,8 proc.) i europejskich (16,6 proc.) rynków wschodzących.

Analitycy Open Finance piszą, że powody do niezadowolenia mogą mieć natomiast właściciele jednostek uczestnictwa funduszy obligacji. Generalnie cieszą się one największym zainteresowaniem krajowych inwestorów, zaraz po funduszach pieniężnych.

Niestety w październiku fundusze polskich obligacji uniwersalnych zanotowały symboliczny zysk na poziomie 0,1 proc., a podkategoria inwestująca wyłącznie papiery skarbowe zanotowała stratę rzędu 0,1 proc. Nie był to co prawda najsłabszy miesiąc w tym roku, bo w maju i czerwcu zdarzyło się już nawet, że zanotowały one straty w okolicach 0,2-0,3 proc.

fundusze
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)