"Na przewagę sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki nad usługowym, obserwowaną w I kw. 2019 r., mogły wpłynąć dwa czynniki. Z jednej strony, duże firmy usługowe w obliczu niedoboru pracowników stawiają na innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji pracy, ograniczając tym samym zapotrzebowanie na nowych pracowników. Z drugiej natomiast, obserwujemy dynamiczny wzrost zatrudnienia w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, które znacznie lepiej niż małe firmy produkcyjne radzą sobie z odpływem na Zachód pracowników z Ukrainy. Wynika to przede wszystkim z możliwości operacyjnych większych przedsiębiorstw, mogących w obliczu trudnej sytuacji na rynku przyciągać pracowników atrakcyjniejszą ofertą płacową i bogatszym pakietem benefitów" - powiedziała szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska, czytamy w komunikacie.
W I kw. 2019 r. sektor usługowy zatrudnił o 5,68% więcej pracowników niż w I kw. 2018 r. Wyższą o 0,27 pkt proc. dynamikę wzrostu zatrudnienia odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach produkcyjnych (+5,95% r/r). Istotny udział w wzroście zatrudnienia w sektorze produkcyjnym miały firmy zatrudniające ponad 500 pracowników (+6,16% r/r), które niezmiennie od III kw. 2018 r. utrzymują tendencję wzrostową, podano także.
Pod mianem Nowoczesnej Gospodarki rozumiane są przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Wśród przebadanych branż znajdują się: sprzedaż detaliczna, usługi, produkcja, telekomunikacja, IT, finanse oraz farmacja.