Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezpieczna inwestycja w nieruchomości? UOKiK obala mit i ostrzega

24
Podziel się:

Wiele reklam kusi pewnymi zyskami z zakupu nieruchomości inwestycyjnych. Rzeczywistość nie jest taka kolorowa. UOKiK punktuje ryzyka i podaje przykład koronakryzysu, który zweryfikował obietnice bez pokrycia. Radzi: policz i nie przelicz się.

Bezpieczna inwestycja w nieruchomości? UOKiK obala mit i ostrzega
UOKiK informuje o zagrożeniach związanych z zakupem nieruchomości inwestycyjnych (WP)

Od ponad roku oprocentowanie lokat w bankach jest niemal zerowe, zyski z obligacji skarbowych też nie są imponujące. Wielu Polaków zastanawia się na innymi, bezpiecznymi formami ulokowania oszczędności. Gdy są one już nieco większe, naturalnym jest pomysł: a może zainwestować w nieruchomości?

Rynek ten w ostatnich latach mocno się zmienił i w odpowiedzi na duże zainteresowanie powstały nowe formy inwestowania. Niektóre bardziej ryzykowne. Głos w temacie właśnie zabrał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który w ramach kampanii "policz i nie przelicz się" zwraca uwagę na oferty zakupu tzw. nieruchomości inwestycyjnych.

Najczęściej są one nabywane w celu wynajmu krótkoterminowego. Są to np. lokale w aparthotelach/condohotelach czy akademikach.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

- Zanim ulokujemy pieniądze, powinniśmy bardzo rzetelnie zapoznać się z warunkami takiej oferty oraz wziąć pod uwagę ryzyka. Może się zdarzyć, że nie uzyskamy zakładanej rentowności, ponosząc na bieżąco dodatkowe koszty związane choćby z utrzymaniem nieruchomości. Osiągnięcie zysków jest uzależnione od wielu czynników, np. obłożenia, lokalizacji czy wysokości opłat administracyjnych - wskazuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zauważa, że zdecydowana większość nieruchomości inwestycyjnych to obiekty nowe, co oznacza, że ich długoterminowy potencjał do generowania zysku jest na wczesnym etapie trudny do oszacowania.

Przykładowo, obiekty hotelowe potrzebują od kilku miesięcy do nawet kilku lat na "rozruch" i dopiero po tym okresie okazuje się, czy ich zdolność do generowania zarobku dla właścicieli była tak perspektywiczna, jak przedstawiano to w ofercie.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne. Na czym polega?

Inwestowanie w tego typu przedsięwzięcia polega co do zasady na zakupie lokalu np. w budynku hotelowym lub mieszkalnym przeznaczonym w całości pod wynajem krótkoterminowy. Właściciel zakupionego lokalu może z niego korzystać przez pewien czas w roku, a w pozostałym okresie jest on wynajmowany.

Zarządzanie wynajmem odbywa się zazwyczaj poprzez specjalistyczną firmę (tzw. "operatora"), z którym umowa najmu jest zawierana najczęściej na okres od 5 do 15 lat z możliwością jej przedłużenia. Operator dzieli się zyskiem z wynajmu z właścicielem lokalu wypłacając np. stopę zwrotu określoną w umowie.

Jak podkreśla UOKiK, "uczciwy operator nigdy nie będzie w stanie zagwarantować, że dany obiekt będzie wystarczająco rentowny, aby móc regularnie wypłacać zyski w obiecywanej wysokości".

Wskazuje, że np. w okresie "lockdownów" spowodowanych pandemią COVID-19 tego typu obiekty nie były w stanie funkcjonować, skutkiem czego ponosiły straty, przez co zarządzający nimi operatorzy często nie byli w stanie wywiązać się z obietnic dotyczących stopy zwrotu.

Warto podkreślić, że właściciel nieruchomości może nie mieć możliwości zmiany operatora, czy też całkowitej rezygnacji z usługi zarządzania lokalem, co w praktyce oznacza brak realnego wpływu na zyskowność inwestycji.

Ryzyka na etapie budowy

Istotna jest też kwestia finansowania inwestycji, jeśli jest na etapie budowy. Gdy jest jedynie z wpłat nabywców lokali lub poprzez emisję obligacji są bardziej ryzykowne niż inwestycje finansowane ze środków własnych dewelopera lub z kredytu.

"W tym przypadku nabywca lokalu lub obligacji ponosi całe ryzyko niepowodzenia inwestycji i - w razie upadłości dewelopera - może stracić wszystkie zainwestowane pieniądze, ponieważ zostały one wykorzystane do sfinansowania budowy, której nie udało się ukończyć" - ostrzega UOKiK.

Warto też pamiętać, że ustawa deweloperska wymaga, aby umowa zakupu mieszkania została zawarta w formie aktu notarialnego, a roszczenie nabywcy zostało wpisane do księgi wieczystej nieruchomości. Jednakże, dotyczy to jedynie lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Dlatego szczególnie ryzykowne są inwestycje dotyczące lokali o charakterze użytkowym, w przypadku których takie zabezpieczenia środków nabywcy nie występują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
WYRÓŻNIONE
Kazimierz
3 lata temu
To Glapiński naważył tego bigosu , powinien być na taczce wywieziony z NBP i postawiony przed TS .
Koło
3 lata temu
Wystarczyło mądrze regulować stopy procentowe o by tego szamba z cenami nie było jakie mamy dziś.
adi
3 lata temu
Znam takich co popłynęli na takich super inwestycjach. Kupują lokal i zlecają najem firmie X. Firma X jakoś słabo się stara znaleźć najemcę, ale bardzo chętnie pobiera opłaty za ogrzewanie, ochronę, dekoratora wnętrz, ogrodnika i masę innych kosmicznych kosztów. Gdy inwestor nie ma z czego spłacać sugerują oddanie lokalu w ramach rozliczenia. Łapią kolejnego naiwnego i od początku.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (24)
Quba
3 lata temu
SWISSBORG!!! = 7,5% = zabespieczenie
Wiktor
3 lata temu
Mój znajomy jakiś czas temu jeszcze przed covidem zainwestował w nieruchomości. Teraz ma swoje osiedle, zostawił ich zarządzanie Altiplano a sam tylko liczy kasę. Obecnie inwestycja w nieruchomości jest trochę trudniejsza, ale zawsze opłacalna.
z willi
3 lata temu
To będzie PIEKNA KATASTROFA:)
Kowalski
3 lata temu
Wkład własny zaraz będzie finansowany z budżetu a fundusze inwestycyjne przestaną kupować jak nastąpi zapaść bankowo/deweloperska bo nikt nie zainwestuje w spadki. Więc słynne taniej nie będzie pozdrawienia z Chin Evergrande
bvccc
3 lata temu
Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona