Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BGK: 56,9 proc. MŚP już korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej

0
Podziel się:

Przez koronawirusa 60% firm ograniczyło skalę działalności, a co trzecia firma zredukowała zatrudnienie. W związku z trudną sytuacją ponad połowa (56,9%) MŚP korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej, a 60% zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie, wynika z badania przeprowadzonego przez BGK wśród MŚP w okresie 14 kwietnia - 24 kwietnia i 27 kwietnia - 8 maja 2020 r. Bank szacuje, iż do 8 maja pracę w sektorze MŚP mogło stracić nawet 500 tysięcy osób, czyli ponad 8% zatrudnionych w tej części gospodarki.

BGK: 56,9 proc. MŚP już korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej
(Pixabay)

"Odsetek firm deklarujących ograniczenie działalności nie zmienił się istotnie pomiędzy pierwszą falą badania, realizowaną w okresie od 14-24 kwietnia, a drugą, realizowaną od 27 kwietnia do 8 maja. Część firm, nawet jeśli nie ogranicza swojej działalności, to odczuwa spadek przychodów. Ponad 80% badanych firm deklaruje, że ich przychody spadły w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii. Rośnie też odsetek firm - z 17,3% w pierwszej fali do 35,2% w drugiej fali - które deklarują, że musiały ograniczyć zatrudnienie. Szacujemy, iż do 8 maja pracę w sektorze MŚP mogło stracić już nawet 500 tysięcy osób, czyli ponad 8% zatrudnionych w sektorze. Najwięcej osób zwalniają firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 pracowników. Uważamy, że istotna część osób już zwolnionych to pracownicy zatrudnieni na kontraktach cywilnoprawnych oraz obcokrajowcy. W związku z tym liczby te nie będą miały pełnego przełożenia na wzrost rejestrowanego bezrobocia. Oczekujemy także, iż w okresie, gdy realizowaliśmy badanie, mieliśmy do
czynienia z apogeum wzrostu redukcji zatrudnienia. W miarę znoszenia ograniczeń i wzrostu wykorzystania narzędzi tarczy antykryzysowej małe i średnie firmy będą ograniczały tempo zwolnień. Choć liczba osób, które utraciły pracę, będzie nadal rosła, to tempo tego wzrostu będzie coraz wolniejsze" - powiedział główny ekonomista BGK Mateusz Walewski, cytowany w komunikacie.

Ponad 97% przedsiębiorców zna przynajmniej ogólne założenia tarczy antykryzysowej, wskazano.

"Małe i średnie firmy mają coraz większą wiedzę o tarczy antykryzysowej i coraz częściej z niej korzystają. Prawie wszyscy zainteresowani znają przynajmniej ogólne jej założenia. Rośnie odsetek tych, którzy znają rozwiązania tarczy szczegółowo: z 67% w pierwszej fali badani, do 81% w drugiej fali. Odsetek korzystających z tarczy wzrósł pomiędzy falami naszego badania z 24% do 57%, a odsetek tych, którzy nie zamierzają korzystać z tarczy, spadł z 27% do 11%. Firmy najczęściej korzystają z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS (52%), dofinansowań wynagrodzeń pracowników (29%) i umorzeń podatkowych (9%). Z nowej tarczy PFR korzysta lub chce skorzystać 12% firm, a z gwarancji de minimis od BGK na nowych warunkach - 9% firm" - podsumował Walewski.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.