"Na rynku krajowym w bieżącym tygodniu opublikowany zostanie szacunek PKB za cały miniony rok, który umożliwi wstępne oszacowanie skali spowolnienia gospodarki polskiej w IV kw. Prognozujemy, że dynamika PKB w 2019 r. wyniosła 4,1% - 4,2% r/r, wobec 5,1% r/r w 2018 r. Prognoza ta uwzględnia wspomniane wcześniej obniżenie dynamiki wzrostu PKB w IV kw. 2019 r. do 3,4% - 3,5% r/r. Zazwyczaj GUS przy publikacji danych rocznych nie koryguje danych za okres I - III kw., stąd ewentualna wyższa/niższa dynamika wzrostu wskaźnika rocznego PKB za 2019 r. będzie implikowała wyższą/niższą dynamikę danych za IV kw. ub.r." - czytamy w raporcie.
Ekonomiści oczekują, że szacujemy, że w IV kw. 2019 r. odnotowano dalsze obniżenie dynamiki inwestycji w warunkach tąpnięcia aktywności w budownictwie.
"Oczekujemy, że pod koniec roku utrzyma się tendencja stabilizowania dynamiki eksportu (wyhamowania wcześniejszego spadku). Nie oczekujemy jednak na tyle silnej poprawy w zakresie eksportu, aby przekładała się ona na poprawę kontrybucji eksportu netto we wzrost PKB. Dodania kontrybucja eksportu netto cały czas w większym stopniu będzie zapewne generowana przez silniejsze ograniczenie importu w warunkach niższego wzrostu popytu krajowego" - czytamy dalej.
W przypadku wydarzeń globalnych ekonomiści spodziewają się, ze FOMC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, w tym główną stopę funduszy federalnych na poziomie 1,5-1,75%.
"Kolejnym wyzwaniem dla Europy będzie wynegocjowanie warunków relacji handlowych UE - Wielka Brytania. Obecnie obowiązująca data graniczna to koniec bieżącego roku, co powszechnie oceniane jest jako bardzo ambitny termin. Biorąc te czynniki pod uwagę wydaje się, że po wyraźnej poprawie nastrojów rynkowych z przełomu roku, jej kontynuacja w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobna. Zamiast tego należy się liczyć z ponownym wzrostem zmienności rynkowej" - podsumowano.