Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ceny energii zależą od emocji. Nastroje inwestorów odbijają się na giełdach

8
Podziel się:

Emocje inwestorów najbardziej wpływają na ceny energii na giełdach, natomiast najmniej na ceny zbóż - wynika z badań ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego. Ich zdaniem analiza zachowań w sieci jest wiarygodniejsza niż badania ankietowe.

Ceny energii zależą od emocji. Nastroje inwestorów odbijają się na giełdach
Emocje inwestorów są podstawowym czynnikiem, jaki wpływa na decyzje zakupowe, a zatem w konsekwencji na wzrosty lub spadki cen na giełdach. (Adobe Stock, Rawpixel Ltd.)

Badacze z Akademii Leona Koźmińskiego przy współpracy z naukowcami z uniwersytetów w Pretorii i Kapsztadzie przebadali, posługując się danymi z wyszukiwarki Google Trends, wpływ nastrojów na giełdach akcji na giełdy towarowe. Z analizy wynika - jak wskazano w informacji opisującej badanie - że emocje inwestorów są podstawowym czynnikiem, jaki wpływa na decyzje zakupowe, a zatem w konsekwencji na wzrosty lub spadki cen na giełdach.

Najbardziej podatne na zmiany nastrojów są ceny energii. W nieco mniejszym stopniu niepewność wpływa na handel żywym inwentarzem oraz metalami szlachetnymi. Natomiast zboże okazało się być najmniej narażone na zmiany natężenia niepewności przenikającej z giełd akcji - napisano.

Jak wskazał współautor badania Jan Jakub Szczygielski, Google Trends pozwala bardzo precyzyjne rejestrować niepewność inwestorów wobec danego wydarzenia, np. politycznego, czy gospodarczego. Dane z internetowych wpisów pokazują też stopień tej niepewności.

Emocjonalny rynek

W raporcie wyjaśniono, że naukowcy wpisywali do Google Trends m.in. określenia, takie jak: "rynek akcji", "Down Jones", "rynek akcji na żywo", "rynek kontraktów terminowych". W sumie - jak zaznaczono - analizie poddano wpisy z 77 krajów, dowodząc, "że w okresach wysokiego poziomu niepewności giełdy akcji szczególnie negatywnie wpływają na giełdy towarowe".

Takie zjawisko zaobserwowano m.in. podczas Arabskiej Wiosny (2010-2012), podczas aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 r. a także w czasie wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku. "Dane z Google Trends pokazywały, że w czasie Arabskiej Wiosny giełdy akcji silnie wpływały na rynek paliwowy. Początek rosyjskiej agresji wywołał z kolei zmienność na rynku energii, a wybuch pandemii odznaczał się wyjątkowo silnym powiązaniem rynku finansowego z towarowym" - poinformowano.

Poszukiwania informacji

Jak wyjaśnił Szczygielski, kiedy podmioty gospodarcze są niepewne co do sytuacji lub wydarzenia i związanych z nimi konsekwencji, reagują poszukiwaniem informacji dotyczących tej sytuacji lub wydarzenia w celu zmniejszenia niepewności. "W związku z tym rosnąca i malejąca liczba wyszukiwań wokół danego wydarzenia lub sytuacji pokazuje zmieniające się poziomy niepewności odczuwanej przez inwestorów". Zdaniem badacza z Akademii Leona Koźmińskiego, analiza zachowań w sieci jest wiarygodniejsza niż badania ankietowe.

W informacji napisano też, w 2019 roku z tego samego narzędzia skorzystał amerykański ekonomista, Seth Stephens-Davidowitz. "Postawił (...) podobną do Jana Jakuba Szczygielskiego tezę, że zapytania internautów gromadzone w wyszukiwarce to bardzo dobry materiał badawczy, który pozwala osiągać znacznie wiarygodniejsze wyniki niż przy użyciu metod sondażowych. Oparł to przekonanie na założeniu, że w ankietach socjologicznych, które bazują na deklaracjach, uczestnicy często kłamią, a tymczasem wyszukiwarka internetowa daje im poczucie intymności i w niej piszą o prawdziwych lękach lub wątpliwościach" - zauważono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
abc
2 lata temu
Ceny energii faktycznie zależą od emocji. Na rynkach od emocji inwestorów. W Polsce od emocji Obajtka, który rżnie w gacie w obawie przed mlaszczącym starcem z Żoliborza mogącym jednym słowem zmieść go z super intratnej posady.
Maly
2 lata temu
A nie od humoru małego wodza ?
robolbezrobot...
2 lata temu
nie wiem czy w tych czasach w Polsce lepiej studiować ekonomie czy astronomie ceny mieszkań kosmiczne
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Jose
2 lata temu
UE zmierza do tego aby w Polsce obowiązywały ceny giełdowe energii, bo to będzie kolejne państwo do obskubania - raj dla spekulantów. Wówczas nastąpią machinacje celowymi niedoborami energii aby narzucać niekorzystne ceny odbiorcom. Tak to już niestety działa w niektórych krajach zachodnich.
Emeryt
2 lata temu
Jeśli chodzi o prąd to mam to w D....... do jesieni! Jadę nad morze a tam mam panele bo mi Energa operator prąd przez 1,5 roku montowal! A na jesieni też mogą wyłączyć bo mam stary piec. A potem mam stare futra!
abc
2 lata temu
Ceny energii faktycznie zależą od emocji. Na rynkach od emocji inwestorów. W Polsce od emocji Obajtka, który rżnie w gacie w obawie przed mlaszczącym starcem z Żoliborza mogącym jednym słowem zmieść go z super intratnej posady.
Polak
2 lata temu
Bzdura, w Google trends nie otrzymujesz pełnych wyników a jedynie estymację. Dodatkowo każde z zapytań jest przedstawiane w kontekście innych zapytań z tej samej grupy (max w grupie to 4 wyszukiwania). To oznacza że otrzymujemy różne wyniki w zależności co wcześniej lub później po danym wyrażeniu wpisujemy.
Maly
2 lata temu
A nie od humoru małego wodza ?

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.