We wtorkowym komunikacie Orlen przekazał, że Sąd Okręgowy w Płocku I Wydział Cywilny pochylił się nad jednym z dwóch wniosków o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały nr 3/2022 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PGNiG S.A. z 10 października 2022 r. Uchwała ta dotyczyła połączenia gazowej spółki z płockim koncernem.
Fuzja Orlenu z PGNiG. Jest decyzja sądu
Sąd postanowił umorzyć postępowanie w zakresie roszczenia o uchylenie uchwały oraz o stwierdzenie jej nieważności wobec skutecznego wycofania pozwu w tej części, a także oddalił powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały – przekazał Orlen.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spółka podkreśla też, że wyrok jest nieprawomocny.
Decyzja ta zapadła w jednym z dwóch postępowań dotyczących uchylenia uchwały PGNiG dotyczącej połączenia z Orlenem. Płocki koncern informował o pozwach (jeden z nich złożył były akcjonariusz PGNiG) w komunikatach z 28 listopada 2022 r. i 12 grudnia 2022 r.
W praktyce fuzja Orlenu z PGNiG stała się faktem 2 listopada 2022 r. To właśnie tego dnia połączenie obu firm zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Ekspert o innej drodze unieważnienia fuzji Orlenu z PGNiG
W lutym w TVN24 Piotr Woźniak, były prezes PGNiG i były minister gospodarki, przekonywał, że "fuzję można łatwo odkręcić". Jak wytłumaczył, nowe władze koncernu powinny w pierwszej kolejności powinny przegłosować decyzję, że nie sprzedadzą spółki Gas Storage Poland (do czego zobowiązał firmę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). W ten sposób nie zostaną spełnione warunki transakcji pozwalającej wchłonąć PGNiG. A to prosta droga do jej unieważnienia.
Jednak już w połowie marca Orlen poinformował, że zawarł umowę sprzedaży udziałów w spółce Gas Storage Poland. Nabywcą udziałów został należący do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego, spółka Gaz-System.